Day: December 15, 2017

Tërmet 6.5 ballë në Indonezi, viktima dhe ndërtesa të shembura
Bota

Tërmet 6.5 ballë në Indonezi, viktima dhe ndërtesa të shembura

Një tërmet i fortë 6.5 ballë i shkallës Rihter ka goditur brigjet perëndimore të ishullit indonezian Java, duke shkaktuar dhjetëra viktima dhe shembur disa ndërtesa e banesa. Lajmi bëhet i ditur nga autoritetet indoneziane, të cilat saktësojnë se pas tërmetit është dhënë alarmi për tsunami. Lëkundja është ndier deri në […]

Holandë, policia qëllon një person të armatosur në aeroportin
Bota

Holandë, policia qëllon një person të armatosur në aeroportin

Policia holandeze ka qëlluar një person të armatosur me thikë, i cili kërcënonte pasagjerët e aeroportit “Schiphol” të Amsterdamit. Agresori, që u plagos gjatë të shtënave, është arrestuar më pas nga forcat e rendit. Zona ku ndodhi ngjarja është e mbyllur, ndërsa pjesa tjetër e aeroportit funksionon në mënyrë normale. […]

“Jeruzalemi”, 4 të vdekur nga përleshjet në Cisjordani
Bota

“Jeruzalemi”, 4 të vdekur nga përleshjet në Cisjordani

Ka shkuar në 4 persona bilanci i përleshjeve mes manifestuesve palestinezë dhe ushtrisë izraelite në Cisjordani. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë palestineze. Viktima e fundit ka ndërruar jetë pas plagëve të marra, teksa më herët kishte qëlluar me thikë një agjent policie gjatë përleshjeve panë Ramallahut, […]

Trump e Putin: Do punojmë bashkë për krizën e Koresë së Veriut
Bota

Trump e Putin: Do punojmë bashkë për krizën e Koresë së Veriut

Shtëpia e Bardhë ka konfirmuar zyrtarisht bisedën telefonike ndërmjet Trump dhe Putin, të zhvilluar gjatë orëve të fundit. Sipas tyre, dy liderët diskutuan dhe ranë dakord për cështjen e bashkëpunimit dypalësh kundër situatës së rrezikshme të Koresë së Veriut. Gjatë telefonatës, Presidenti amerikan falenderoi Kreun e Kremlinit për vlerësimet e […]

Gjermani, kontrolle kundër islamistëve të dyshuar si terroristë
Bota

Gjermani, kontrolle kundër islamistëve të dyshuar si terroristë

Pjesёtarё tё njёsive speciale dhe 130 policё kontrolluan nё Berlin dhe nё landin Saksoni-Anhalt banesat e islamistёve tё dyshuar. Hetimet, sipas tё dhёnave tё Prokurorisё sё Pёrgjithshme tё Berlinit drejtoheshin kundёr katёr tё akuzuarve nё moshёn 18 dhe 21 vjeҁ. Ata akuzohen pёr antarёsi nё milicёt e terrorit IS dhe […]

Erdogan kërkoj në OKB anulimin e vendimit të SHBA-së për Jerusalemin
Bota

Erdogan kërkoj në OKB anulimin e vendimit të SHBA-së për Jerusalemin

Turqia do të bëjë kërkesë në Kombet e Bashkuara që të anulohet vendimi i Shteteve të Bashkuara për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka thënë sot presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. Duke folur para shumë personave të mbledhur në qytetin Konja, përmes një telekonference, Erdogan ka thënë se […]

Turqi, arrestime të reja lidhur me vrasjen e ambasadorit rus
Bota

Turqi, arrestime të reja lidhur me vrasjen e ambasadorit rus

Mediat turke kanë raportuar se është arrestuar një i dyshuar tjetër lidhur me rastin e vrasjes së ambasadorit rus në Turqi gjatë vitit të kaluar. Autoritetet kanë arrestuar ish zyrtarin policor, Ramazan Yucel në Ankara, pasi e kanë marrë në pyetje. Ambasadori rus, Andrei Karlov ishte qëlluar me armë zjarri […]

Britania e Madhe: Rusia mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit
Bota

Britania e Madhe: Rusia mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit

  Shefi i ushtrisë britanike ka thënë se Rusia përbën kërcënim të madh tek vendet e NATO-s, sa i përket kabllove të komunikimit nënujor, të cilat janë shumë të rëndësishme për tregtinë ndërkombëtare dhe internetin. Shefi i stafit të Mbrojtjes, Stuart Peach, ka thënë se Britania dhe NATO, e kanë […]