Day: December 17, 2017

Galaxy S9, modeli që do të konkurrojë Iphone X
Teknologji

Galaxy S9, modeli që do të konkurrojë Iphone X

Kryevepra e radhës e Android do të dalë në treg në fillim të vitit 2018. Brenda tre mujorit të parë ju mund të keni në dorë Samsung Galaxy S9. Ende nuk ka një konfirmim zyrtar nga kompania, por thashethemet që qarkullojnë janë të shumta. Samsung ishte e para kompani që […]

Homazhe madhështore për Mbretin e Rumanisë
Bota

Homazhe madhështore për Mbretin e Rumanisë

Me dhjetëra mijëra persona u janë bashkuar familjeve europiane mbretërore për të përcjellë në banesën e fundit Mbretin e Rumanisë, Mihai i Parë, të cilit i është organizuar një funeral mbretëror këtë të diel. Mihai i Parë, drejtoi dy herë Rumaninë, nga 20 korriku 1927 deri më 8 qershor 1930 […]

Dyqani palestinez ndalon hyrjen e qenve dhe të amerikanëve
Bota

Dyqani palestinez ndalon hyrjen e qenve dhe të amerikanëve

Gjatë periudhës së nazizmit ishin tregtarët gjermanë ata që vendosnin tabela kundër hebrenjve, ku shkruhej “Ndalohet hyrja e çifutëve dhe e qenve”. Historia përsëritet në një dyqan në Jericho edhe në ditët tona, ku është shkruar një tabelë e ngjashme nga një palestinez: “Ndalohet hyrja e qenve dhe e amerikanëve”. […]

Kiev: Përplasje e policisë dhe protestuesve që kërkonin shkarkimin e presidentit
Bota

Kiev: Përplasje e policisë dhe protestuesve që kërkonin shkarkimin e presidentit

Policia dhe protestuesit janë përleshur sot në kryeqytetin Kiev në Ukrainë, derisa disa mijëra vetë kanë dalur në rrugë për të kërkuar shkarkimin e presidentit, Petro Poroshenko, dhe dorëheqjen e kryeprokurorit të Ukrainës. Megjithë praninë e madhe të forcave policore, demonstruesit marshuan nëpër pjesën qendrore të Kievit kah Sheshi i […]

Bota

Boris Johnson nguli këmbë se Britania nuk duhet të shndërrohet në një shtet vasal të BE, duke u detyruar që të pranojë rregulloret e unionit. Komentet e ministrit të Jashtëm britanik u bënë para një takimi kritik të kabinetit ku do të diskutohet se si qeveria do të kryejë bisedimet […]

Afganistan, 11 policë të vrarë nga sulmi i talebanëve
Bota

Afganistan, 11 policë të vrarë nga sulmi i talebanëve

Zyrtarët afganë thonë se militantët talebanë i kanë sulmuar dy postblloqe të forcave të sigurisë në provincën jugore, Hemand, duke i vrarë 11 policë. Ghafar Safi, shef i policisë në provincën Lashkar Gah, ku ka ndodhur sulmi i sotëm, tha se, po ashtu, janë vrarë 15 militantë. Përgjegjësinë për këtë […]

Teknologji

Robotët e seksit, sa shumë pranë reales

Bëhen përparime në fushën e emocioneve që përcjellin robotët e seksit. Pas kukullave të seksit teknologjia ka përparuar duke ofruar edhe robotë që ofrojnë shërbime seksuale. Lider në këtë drejtim deri tani është kompania “Affectiva”, e specializuar në ndërtimin elektronik të emocioneve njerëzore. Teorikisht kjo pritet të ketë një impakt […]

Arrestohet agjenti i Koresë së Veriut në Australi
Bota

Arrestohet agjenti i Koresë së Veriut në Australi

Policia në Sidney të Australisë ka arrestuar një person që vepronte si agjent ekonomik për Korenë e Veriut. Chan Han Choi, 59 vjeç u akuzua për organizimin e eksporteve ilegale nga Koreja komuniste dhe përpjekje për të shitur armë të shkatërrimit në masë. Sipas policisë australianë, veç krime që shkelin ligjin […]

OKB shqyrton propozimin e masës kundër njohjes së Jerusalemit
Bota

OKB shqyrton propozimin e masës kundër njohjes së Jerusalemit

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara po e shqyrton një propozim-rezolutë, me të cilën do të refuzohej vendimi i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për shpalljen e Jerusalmeit për kryeqytet të Izraelit. Me këtë dokument, të përpiluar nga delegacioni i Egjiptit, do shpallej se çfarëdo vendimi për […]

Një histori dashurie dhe dhune në jetën e Elizabeth Taylor
Ndryshe

Një histori dashurie dhe dhune në jetën e Elizabeth Taylor

“Sytë e mi të verbër presin dëshpërimisht të të shohin ty. Ti nuk e kupton, natyrisht , EB, sa e bukur dhe tërheqëse ke qenë gjithmonë dhe sesi ke fituar një vlerë më shumë mirësie të veçantë e të rrezikshme”. Richard Burton i shkruante kështu Elizabeth Tayler, duke i treguar […]