Day: December 18, 2017

Gazetarja gjermane lirohet nga burgu në Turqi
Bota

Gazetarja gjermane lirohet nga burgu në Turqi

Një gjykatë në Stamboll ka urdhëruar lirimin e gazetares gjermane. Autoritetet turke e arrestuan Messale Tolun në prill nën akuzën për “propagandë terroriste”. Një gjykatë në Stamboll urdhëroi lirimin e gazetares gjermane dhe të përkthyeses Mesale Tolu në procesin gjyqësor në Stamboll. Heike Hänsel, një vëzhguese e partisë E Majta […]

Uashington, treni del nga shinat, 6 të vdekur e 77 të plagosur
Bota

Uashington, treni del nga shinat, 6 të vdekur e 77 të plagosur

Një tren i kompanisë Amrak doli nga shinat në shtetin veriperëndimor të Uashingtonit. Njoftohet për të paktën 6 të vdekur dhe mbi 77 të plagosur, megjithëse autoritetet thanë se nuk mund të jepnin ende shifra të sakta. Disa nga vagonët devijuan sipër një mbikalimi, duke u rrëzuar në autostradë ose […]

Britani, të shtëna në një bazë amerikane, arrestohet agresori
Bota

Britani, të shtëna në një bazë amerikane, arrestohet agresori

Policia britanike thotë se ka arrestuar një person pas “shqetësimit” në një bazë ajrore angleze, që shfrytëzohet nga Forca Ajrore e Shteteve të Bashkuara. Policia në qytetin Sufolk tha se personeli amerikan kishte shtënë gjatë një incidenti të sotëm në bazën ajrore para se personi të arrestohej. Ky person ka […]

Këshilli i Sigurimit i OKB-së kundër njohjes së Jerusalemit nga Amerika
Bota

Këshilli i Sigurimit i OKB-së kundër njohjes së Jerusalemit nga Amerika

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka në plan të votojë mbi një projekt-rezolutë që hedh poshtë njohjen e Jerusalemit nga SHBA si kryeqytet të Izraelit. Si anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit, SHBA ka gjasa t’i vënë veton tekstit të paraqitur me nismën e Egjiptit. Agjencia e lajmeve Reuters […]

Betohet qeveria e ekstremit të djathtë në Austri
Bota

Betohet qeveria e ekstremit të djathtë në Austri

Anëtarët e koalicionit të ri në Austri në mes të konservatorëve dhe të djathtës ekstreme janë betuar sot përmes një ceremonie në Vjenë. Lideri i Partisë Konservatore të Popullit (OVP), 31-vjeçari, Sebastian Kurz është bërë lideri më i ri qeveritar në Europë, pasi u betua për detyrën e kancelarit tek […]

Trump do të prezantojë strategjinë e re për siguri kombëtare
Bota

Trump do të prezantojë strategjinë e re për siguri kombëtare

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump pritet që sot të prezantojë strategjinë e re për siguri kombëtare, gjatë një fjalimi, i cili mund të ketë qasje të ashpër ndaj Kinës, kanë thënë zyrtarë të lartë amerikanë. Agjencitë e lajmeve kanë cituar zyrtarët amerikanë të kenë thënë se fjalimi do […]

Liban, një person i arrestuar për vrasjen e diplomates britanike
Bota

Liban, një person i arrestuar për vrasjen e diplomates britanike

Policia libaneze, ka arrestuar gjatë natës një taksist të dyshuar për vrasjen e diplomates britanike Rebeka Dykes, trupi i së cilës është gjetur ditën e shtunë, në një autostradë në veri të Bejrutit. Hetuesit e policisë konfirmojnë se ngjarja po hetohet si një krim i zakonshëm dhe jo- politik. Ekzaminimi […]

Vriten tre ushtarë në lindje të Ukrainës
Bota

Vriten tre ushtarë në lindje të Ukrainës

Ushtria ukrainase ka thënë sot se tre ushtarë të saj janë vrarë pas disa shkeljesh të armëpushimit nga separatistët prorusë në lindje të Ukrainës, vetëm gjatë 24 orëve të fundit. Sipas një deklarate të ministrisë së Mbrojtjes, separatistët kanë shkelur armëpushimin 14 herë duke përdorur artileri të rëndë. Separatistët kanë […]

Shëndetësi, pse njerëzit me grup gjaku 0 janë të veçantë
Ndryshe

Shëndetësi, pse njerëzit me grup gjaku 0 janë të veçantë

Shëndetësia njeh katër grupe gjaku dhe çdo njeri, përmes një analize të thjeshtë të gjakut, mund të kuptojë se çfarë personaliteti ka. Grupet kryesore të gjakut janë: A, B, AB, dhe O dhe në bazë të rezusit të tyre “+” ose “-“ shkojnë në 8. Mirëpo shpesh njerëzit me grup […]

Rumani, protesta kundër ndryshimeve në sistemin gjyqësor
Bota

Rumani, protesta kundër ndryshimeve në sistemin gjyqësor

Më shumë se 4,000 persona kanë marshuar në rrugët e Bukureshtit në Rumani, për të protestuar planin e partisë në pushtet rreth riorganizimit të sistemit gjyqësor, plan të cilin kritikët e kanë cilësuar si të rrezikshëm për sundimin e ligjit. Protestuesit kanë thirrur së bashku, “Hajna” dhe “Tërhiquni”, derisa kanë […]