Day: December 20, 2017

BE: Procesi i plotë i Brexitit përfundon më 2020
Bota

BE: Procesi i plotë i Brexitit përfundon më 2020

Bashkimi Evropian dëshiron që periudha tranzitore për Britaninë e Madhe pas Brexitit të përfundojë deri në vitin 2020. Kjo datë ka kohë që është diskutuar, mirëpo ky ka qenë konfirmimi i parë se kjo çështje është njëra nga synimet e negociatorëve të BE-së. Kryeministrja britanike, Theresa May ka kërkuar që […]

Nisin sërish kërcënimet për sulme me bomba në Rusi
Bota

Nisin sërish kërcënimet për sulme me bomba në Rusi

Në Rusi janë raportuar sërish kërcënime anonime për sulme me bomba. Zyrtarët lokalë kanë thënë se mijëra persona janë evakuuar gjatë ditës së sotme nga ndërtesat administrative, shkollat, fakultet, qendrat tregtare, spitalet dhe hotelet në Moskë dhe shumë qytete tjera ruse. Gjatë muajit shtator nga thirrje të tilla, të cilat […]

Reformat në gjyqësor, BE gati t’i heqë të drejtë e votës Polonisë
Bota

Reformat në gjyqësor, BE gati t’i heqë të drejtë e votës Polonisë

Ekzekutivi i Bashkimit Evropian ka nisur një procedurë disiplinore të pashembullt kundër Polonisë, duke deklaruar se reformat e saj të debatueshme të gjyqësorit dobësojnë pavarësinë e gjykatave. Nënkryetari i Komisionit Europian, Frans Timmermans i Holandës, u tha gazetarëve në Bruksel se 13 ligje të miratuara nga Polonia në dy vitet […]

Reformat në gjyqësor, BE gati t’i heqë votën Polonisë
Bota

Reformat në gjyqësor, BE gati t’i heqë votën Polonisë

Ekzekutivi i Bashkimit Evropian ka nisur një procedurë disiplinore të pashembullt kundër Polonisë, duke deklaruar se reformat e saj të debatueshme të gjyqësorit dobësojnë pavarësinë e gjykatave. Nënkryetari i Komisionit Europian, Frans Timmermans i Holandës, u tha gazetarëve në Bruksel se 13 ligje të miratuara nga Polonia në dy vitet […]

Japonia, 2 miliardë dollarë për një sistem anti-raketë
Bota

Japonia, 2 miliardë dollarë për një sistem anti-raketë

Japonia do të blejë një sistem amerikan të mbrojtjes nga raketat, në përgjigje të asaj që Tokioja e sheh si kërcënim në rritje të shpejtë nga Koreja e Veriut. Kabineti i kryeministrit Shinzo Abe miratoi të martën një plan për të blerë dy sisteme për interceptimin e raketave Aegis Ashore […]

Fishekzjarret, sa të rrezikshme janë për shëndetin dhe mjedisin
Ndryshe

Fishekzjarret, sa të rrezikshme janë për shëndetin dhe mjedisin

Fishekzjarrët përbëhen nga një përzjerje piroteknike, prej “rreth 75% nitrat kaliumi, 15% karbon, 10% squfur “, shpjegon Günter Klein-Sommer, kimist dhe piroteknik. Për ngjyrat shtohen lidhje bakri, bariumi apo stronciumi, që shkaktojnë efektet blu, të kuqe apo të gjelbër. Fishekzjarrët e parë duhet të jenë prodhuar në kohën e dinastisë […]

Vatikan, vdes kardinali i përfshirë në raste pedofilie në Boston
Bota

Vatikan, vdes kardinali i përfshirë në raste pedofilie në Boston

Pas një sëmundjeje të gjatë, ka vdekur kardinali amerikan Francis Bernard Law, i cili ishte përfshirë në hetimin e quajtur “Spotlinght”, që kishte lidhje me rastet e pedofilisë në dioqezën e Bostonit, ku ishte arqipeshkv. Laë, 86 vjeçe, në 2002-in ishte i detyruar të dorëhiqej për shkak të denoncimeve të […]