Day: December 21, 2017

Separatistët fitojnë zgjedhjet në Katalonjë, Puigdemont: Spanja humbi
Bota

Separatistët fitojnë zgjedhjet në Katalonjë, Puigdemont: Spanja humbi

  Carles Puigdemont, the dismissed President of Catalonia, reacts while viewing the results in Catalonia’s regional election in Brussels, Belgium, December 21, 2017. REUTERS/Francois Lenoir Fronti i partive pro-pavarësisë është kthyer të fitojë në Katalonjë. Tre partitë separatist (JxCat, Erc e Cup), me 48% të votave, kanë marrë së bashku […]

Zgjedhjet në Katalonjë, mazhorancë absolute e partive separatiste
Bota

Zgjedhjet në Katalonjë, mazhorancë absolute e partive separatiste

Pas numërimit të 85% të votave, tre partitë separatiste ((JxCat, Erc dhe Cup), me 48% të votave kanë së bashku mmazhorancën absolute në Parlamentin ee ri me 70 vende nga 135 gjithsej. Tre partitë e bashkuara (Cs, Psc dhe Pp), me 43% të votave kanë gjithsej 57 deputetë. Partia Ciudadanos, […]

Një milion persona në Jemen dyshohet se janë të prekur nga kolera
Bota

Një milion persona në Jemen dyshohet se janë të prekur nga kolera

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq, ka thënë se numri i rasteve të dyshuara të kolerës në Jemen, ka arritur në një milion. Ky komitet ka thënë sot se shpërthimi i kolerës është “shtim i vuajtjeve” në shtetin që po kalon një “luftë brutale”. Mbi 80 për qind e popullsisë […]

SHBA, sanksione ndaj udhëheqësit ushtarak të Mianmarit
Bota

SHBA, sanksione ndaj udhëheqësit ushtarak të Mianmarit

Shtetet e Bashkuara vendosën të enjten sanksione ndaj një drejtuesi ushtarak të Mianmarit, i cili përballet me akuzat se ka udhëhequr një fushatë spastrimi etnik kundër myslimanëve Rohinga. Gjenerali Maung Maung Soe ishte mes 52 të akuzuarve për shkelje të të drejtave të njeriut në mbarë botën, ndaj të cilëve […]

Shqipëria pro rezolutës anti-Trump, MPJ: Vota jonë, në një linjë me BE
Bota

Shqipëria pro rezolutës anti-Trump, MPJ: Vota jonë, në një linjë me BE

Në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Shqipëria është rreshtuar përkrah BE-së dhe kundër vendimit të Shteteve të Bashkuara për njohjen e Jerusalemit kryeqytet. Shqipëria ka votuar pro rezolutës egjiptiane, ndërsa në rajon Kroacia, Bosnja dhe Hungaria kanë abstenuar. Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar rezolutën […]

Shqipëria pro rezolutës anti-Trump; OKB kërkon tërheqjen nga “Jerusalemi kryeqytet”
Bota

Shqipëria pro rezolutës anti-Trump; OKB kërkon tërheqjen nga “Jerusalemi kryeqytet”

Në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Shqipëria është rreshtuar përkrah BE-së dhe kundër vendimit të Shteteve të Bashkuara për njohjen e Jerusalemit kryeqytet. Shqipëria ka votuar pro rezolutës egjiptiane, ndërsa në rajon Kroacia, Bosnja dhe Hungaria kanë abstenuar. Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar rezolutën […]

‘Jerusalemi’, OKB voton kundër vendimit të Trump, përfshi Shqipërinë
Bota

‘Jerusalemi’, OKB voton kundër vendimit të Trump, përfshi Shqipërinë

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara votoi me 128 vota pro, 9 kundër dhe 35 abstenime për një rezolutë që kundërshton njohjen e SHBA nga Jerusalemi si kryeqytet të Izraelit. Shqipëria votoi pro rezolutës. Teksti i rezolutës thotë se çdo vendim për statusin e Jeruzalemit “është nul dhe i […]