Day: December 22, 2017

Dyshohej për një sulm terrorist, kapet siriani në Danimarkë
Bota

Dyshohej për një sulm terrorist, kapet siriani në Danimarkë

Policia daneze ka thënë se ka arrestuar një azilkërkues sirian nga Suedia për “tentim të kryerjes së një akti terrorist” në Kopenhagë. Policia e Kopenhagës ka thënë se kanë arrestuar 30 vjeçarin së bashku me Shërbimin e Sigurisë dhe Inteligjencës, pas një sulmi të dështuar, të cilin i arrestuari e […]

Nëse qëndroni miq me ish-in, jeni psikopatë
Lifestyle

Nëse qëndroni miq me ish-in, jeni psikopatë

Nëse lidhjet tuaja përfundojnë me shprehjen: “Shpresoj që të qëndrojmë miq”, bëni mirë të mos pranoni. Një studim i ri i publikuar në revistën ‘Personality and Individual Differencës’ tregon se nuk është shenjë pjekurie nëse qëndroni miq me ish-partnerin. Thuhet se nëse pranoni të bëni një gjë të tillë, keni […]

Spanjë, kryeministri Rajoy refuzon ftesën e Puigdemont për bisedime
Bota

Spanjë, kryeministri Rajoy refuzon ftesën e Puigdemont për bisedime

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy refuzoi thirrjet nga udhëheqësi i shkarkuar i Katalonjës, Carles Puigdemont, për bisedime të reja jashtë vendit. Rajoy tha se është i gatshëm të negociojë me këdo që do të bëhet kreu i ri i qeverisë katalanase, por vetëm pasi të ketë marrë postin në Katalonjë. […]

Habit kuksiania: Herën e parë mbylla sytë, deri sa një ditë më tha…
Lifestyle

Habit kuksiania: Herën e parë mbylla sytë, deri sa një ditë më tha…

Një vajzë e re ka rrëfyer marrëdhënien e vështirë që ka me bashkëjetuesin e saj dhe kërkon ndihmën e lexuesve të faqes. Kjo është historia e rrëfyer për “ShkodraNews”. “Mirëmbrëma të gjithëve dhe gëzuar festat! Jam një 23-vjeçare nga Kukësi dhe po përjetoj një situatë absurde. Studioj në Tiranë dhe […]

Lifestyle

Si kanë ndryshuar fotot e fejesave mbretërore me kalimin e viteve

Ka pasur një epokë ku fotot zyrtare të fejesës së familjes mbretërore angleze as nuk kapeshin për dore. Djali i dytë i princi Charles është i fundit në kohë: përqafime dhe buzëqeshje me të fejuarën. Që nga fotot “me asnjë kontakt” të fejesës së Mbretëreshës Elisabeth, tek princi Harry, si […]

Gaza, dy të vdekur dhe të plagosur në përleshjet me policinë
Bota

Gaza, dy të vdekur dhe të plagosur në përleshjet me policinë

Dy persona, sipas burimeve palestineze, janë vrarë në përleshjet në Gaza me ushtrinë izraelite. Lajmi bëhet i ditur nga një zëdhënës i ministrisë së Shëndetësisë, sipas të cilir raportohet edhe për 40 të plagosur. Përleshjet kanë nisur në fund të lutjes së të premtes në xhami pasi protestuesit u drejtuan […]

Puigdemont: Gati të takohem me Rajoy, por jo në Spanjë
Bota

Puigdemont: Gati të takohem me Rajoy, por jo në Spanjë

Ish-lideri i Katalonjës, Carles Puigdemont ka thënë sot se ai është i gatshëm të takohet me kryeministrin e Spanjës, Mariano Rajoy. Ai ka thënë se një takim i tillë do të mund të zhvillohej në ndonjë shtet të Evropës. Këto komente të Puigdemont vijnë vetëm një ditë pasi separatistët rajonalë, […]

IPhone i ngadalshëm? Të gjitha fajet e baterisë (dhe zgjedhjet e Apple)
Ndryshe

IPhone i ngadalshëm? Të gjitha fajet e baterisë (dhe zgjedhjet e Apple)

Spekulime të reja për faktin se shtëpia Cupertino qëllimisht ngadalëson telefonat e vjetër. Por teknikët shpjegojnë: performanca ngadalësohet nëse bateritë janë të konsumuara Legjenda se iPhone do të kishte një “vjetërsi të planifikuar” për të shtyrë përdoruesit të blejnë më shumë pajisje të reja ushqehet në çdo model të iPhone. […]

Kuba, Raul Castro do të lërë detyrën në prilli 2018
Bota

Kuba, Raul Castro do të lërë detyrën në prilli 2018

Presidenti kuban Raul Castro, do të lërë detyrën në prill të vitit 2018. Asambleja kombëtare ka votuar amendamentin në program për zgjedhjet e përgjithshme, duke shtyrë emërimin e pasardhësit të shefit të shtetit nga shkurti në prill. Raul Castro, 86 vjeç, është president që nga 2008-ta pas dorëheqjes së vëllait […]