Day: December 23, 2017

“New York Times”: Trump ka thënë se haitianët janë me Aids!
Bota

“New York Times”: Trump ka thënë se haitianët janë me Aids!

Presidenti amerikan Donald Trump është sërish në qendër të polemikave. Sipas asaj që shkruan gazeta prestigjioze “Ne York Times”, në një takim në zyrën Ovale, presidenti ka sulmuar emigrantët dhe ka dalë kundër dhënies së vizave për të hyrë në SHBA në vitin 2017. 15 të ardhurit nga Haiti, “kanë […]

Zjarri në Kaliforni, më shkatërruesi që nga viti 1932
Bota

Zjarri në Kaliforni, më shkatërruesi që nga viti 1932

Zjarri i Kalifornisë që ka shkatërruar më shumë se 100 mijë hektarë, konsiderohet tani më masivi që ka prekur shtetin amerikan që nga viti 1932. I ashtuquajturi Zjarri Thomas është përhapur në Kaliforninë jugore që prej 4 dhjetorit dhe ka djegur 110, 641 hektarë. Zyrtarët thonë se më shumë se […]

Rusi, vajza e mentorit të Putinit garon në zgjedhjet presidenciale
Bota

Rusi, vajza e mentorit të Putinit garon në zgjedhjet presidenciale

Partia e Nismës Civile në Rusi zyrtarsht e ka nonimuar gazetaren dhe personalitetin televiziv, Ksenia Sobchak, për kandidate në zgjedhjet presidenciale, që mbahen vitin e ardhshëm, e në të cilat gjërësisht pritet fitore e presidentit aktual, Vladimir Putin, edhe për një mandat tjetër gjashtëvjeçar. Ky vendim i sotëm i kongresit […]

Planifikoi sulm terrorist, FBI arreston një ish-pjesëtar të Marinës
Bota

Planifikoi sulm terrorist, FBI arreston një ish-pjesëtar të Marinës

FBI ka arrestuar një person të dyshuar për planifikimin e një sulmi terrorist në San Françisko “në mbështetje të ISIS” gjatë ditëve të Krishtlindjeve. I dyshuari është Everitt Aaron Jameson, 26 vjeç, dhe akuzohet për furnizim me “mbështetje materiale për një organizatë terroriste të huaj” mes 24 tetorit dhe 20 […]

Gjermania dhe Franca: Të respektohet armëpushimi në Ukrainë
Bota

Gjermania dhe Franca: Të respektohet armëpushimi në Ukrainë

Gjermania dhe Franca kanë kërkuar sot nga të gjitha palët e involvuara në rritjen e shkeljeve të armëpushimit në pjesën lindore të Ukrainës, që t’i ndalin aksionet e tyre dhe t’i implementojnë lëvizjet për të cilat është arritur pajtueshmëri, meqë nuk ka alternativë tjetër, por vetëm një zgjidhje paqësore e […]

Japoni: Perandori 84 vjeçar paralajmëroi abdikim në vitin 2019
Bota

Japoni: Perandori 84 vjeçar paralajmëroi abdikim në vitin 2019

Perandori i Japonisë, Akihito, sot e ka festuar ditëlindjen e tij të 84-të, duke i përshëndetur shtetasit nga ballkoni i pallaitit mbretëror dhe ka shprehur përkushtim për ta vazhduar detyrën e tij deri në abdikimin e planifikuar më 30 prill të vitit 2019. “Gjatë ditëve të mbetura, derisa vazhojë t’i […]

Çifti mbretëror urojnë festat e fundvitit
Lifestyle

Çifti mbretëror urojnë festat e fundvitit

Çifti mbretëror kanë uruar festat e fundvitit. Përmes një postimi në rrjetet sociale Princ Leka ka zgjedhur të publikojë një foto shoqëruar me urimin për Krishtlindjen. “Unë dhe Elia ju urojmë Gezuar Festat e Fundvitit! Kjo është koha e dhurimit dhe përkujdesit ndaj njerëzve të dashur. Është koha të falenderojmë të […]

Votimi në OKB, Bugajksi: Shqipëria të abstenonte
Bota

Votimi në OKB, Bugajksi: Shqipëria të abstenonte

Shqipëria mund të kishte abstenuar në OKB. Kështu mendon eksperti amerikan për çështjet e Ballkanit, Janusz Bugajski. Lidhur me argumentin e ministrisë së Jashtme të Shqipërisë se vendi votoi në linjat e Bashkimit Evropian, Bugajski tha se nuk është dhe aq bindës, sepse nuk ekziston një qëndrim i përbashkët i […]

KRISHTLINDJET, festoni pa u “grindur” (shumë) me peshoren
Ndryshe

KRISHTLINDJET, festoni pa u “grindur” (shumë) me peshoren

Strategjitë dhe truket për të mos u sakrifikuar gjatë darkës së festës, por edhe duke bërë kujdes me kilet Nuk mund të bëhet asgjë: sezoni i Krishtlindjeve është një vrasës i vërtetë për linjat dhe një mundim për ata që duhet të ndjekin një dietë. Nëse nuk jeni të detyruar […]