Day: December 24, 2017

Pheniani reagon ashpër ndaj sanksioneve të OKB-së
Bota

Pheniani reagon ashpër ndaj sanksioneve të OKB-së

Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut po i quan sansksionet e fundit të Kombeve të Bashkuara, “akt lufte” dhe “të barazvlershëm me një bllokadë të plotë ekonomike”. Në një deklaratë të transmetuar nga agjencia shtetërore e lajmeve, KCNA, zëdhënës i koreanoverior thotë se Pheniani kundërshton katergorikisht rezolutën. Këshilli i […]

Kundërshtari i Putinit, Navalny do të kandidojë për president
Bota

Kundërshtari i Putinit, Navalny do të kandidojë për president

Udhëheqësi i opozitës ruse, Alexei Navalny thotë se ka siguruar mbështetjet fillestare që janë të nevojshme për një kandidaturë presidenciale për të sfiduar Vladimir Putinin. Navalny, që është kritik i ashpër i Presidentit Putin siguroi përkrahjen e 742 vetëve të dielën, ndërsa minimumi i nevojshëm ishte 500 për të filluar […]

Papa Françesku kërkon për Krishtlindje paqe për popujt
Bota

Papa Françesku kërkon për Krishtlindje paqe për popujt

Papa përfshin në faljen e tij për Krishtlindjet viktimat e konflikteve. “Dëshiroj të ripërtërit thirrjen time për lirim, në mënyrë që për festën e shenjtë të Krishtlindjeve të lirohen të gjithë të rrëmbyerit dhe që të kenë mundësi të kthehen në shtëpi”- priftërinj, njerëz të urdhërave dhe persona besimtarë. Le […]

Festë dhe politikë, turistët largohen nga Betlehemi
Bota

Festë dhe politikë, turistët largohen nga Betlehemi

Betlehemi ka nisur të ndiejë efektin e deklaratës së Donald Trumpit mbi Jeruzalemin. Qyteti i lindjes së Krishtit jeton praktikisht me turizëm, por këtë vit, me dhjetëra grupe vizitorësh e kanë anuluar udhëtimin e tyre. Në rrugë, krahas zbukurimeve të Krishtlindjes, gjen edhe parulla ku Jeruzalemi përshkruhet si “kryeqyteti i […]

Dubai heq nga qarkullimi makinat me naftë
Teknologji

Dubai heq nga qarkullimi makinat me naftë

Dubai është një nga vendet më të bukur në botë i ndërtuar falë fitimeve të siguruar nga nafta. Dhe pse është një nga vendet më naftëmbajtës në botë, autoritetet e tij kanë vendosur të heqin nga qarkullimi të gjitha mjetet që punojnë me naftë. Autoriteti i Elektricitetit dhe Ujit në […]

Lifestyle

Qytezat amerikane: Tokë falas dhe 80 mijë USD nëse jetoni këtu

Qytezat amerikane kanë nisur një përpjekje për rivitalizim. Në përpjekje për të shëndoshur komunitetet anemike, ata po nxisin njerëzit që të vendosen aty. Sipas Daily Mail, disa qyteza japin fonde falas, të tjera shlyejnë kreditë studentore, por ka prej atyre që dhurojnë edhe tokë falas. Fondet që ofrohen për njerëzit […]