Day: December 25, 2017

Jeruzalemi kryeqytet, Guatemala ndjek shembullin amerikan
Bota

Jeruzalemi kryeqytet, Guatemala ndjek shembullin amerikan

Presidenti i Guatemalës, Jimmy Morales, thotë se do ta lëvizë ambasadën e vet në Izrael në qytetin e ndarë të Jerusalemit, pas lëvizjes së ngjashme të Shteteve të Bashkuara. Zoti Morales tha mbrëmë se ka vendosur ta lëvizë ambasadën nga Tel-Avivi në Jerusalem, pasi kishte biseduar me kryeministrin e Izraelit, […]

Rusi, Aleksei Navalni nuk lejohet të garojë për president
Bota

Rusi, Aleksei Navalni nuk lejohet të garojë për president

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Rusi sot e ka refuzuar kërkesën e aktivistit antikorrupsion dhe liderit opozitar, Aleksei Navalny, për të marrrë pjesë në zgjedhjet presidenciale kundër presidentit aktual, Vladimir Putin, në muajin mars të vitit të ardhshëm, duke thënë se ai nuk ka të drejtë të jetë kandidat për […]

Gjermani, sulm me makinë në selinë e SPD-së (Foto)
Bota

Gjermani, sulm me makinë në selinë e SPD-së (Foto)

Në rrethana mesterioze mbrëmë në natën e Krishtlindjeve është futur në korridorin e selisë së Partisë Sociademokrate (SPD) në Berlin një makinë. Lajmin e ka konfirmuar sot në mëngjes edhe një zëdhënëse e policisë, për agjencinë e lajmeve DPA. Ndërkohë policia ka nisur edhe hetimet për këtë ngjarje, por deri […]

Moskë, autobusi humbet kontrollin, katër viktima (Video)
Bota

Moskë, autobusi humbet kontrollin, katër viktima (Video)

Katër viktima dhe 15 të plagosur është bilanci i përplasjes së një autobusi në hyrje të një metroje, në qendër të Moskës, në bulevardin Slavianski. Mediat ruse, konfimojnë se shoferi i autobuzit ka humbur kontrollin si pasojë e ngricave në rrugë ose të një difekti teknik. Shoferi i autobusit është […]

Mbreti i Spanjës, apel katalanasve: Mos kërkoni pavarësinë
Bota

Mbreti i Spanjës, apel katalanasve: Mos kërkoni pavarësinë

Në fjalimin e tij të urimit për Krishtlindje, Mbreti i Spanjës Felipe VI bëri apel për unitet. Duke iu drejtuar katalanasve ai u kërkoi që të mos synonin pavarësinë nga Madridi. Në fjalën e tij ai theksoi se disa ditë më parë katalanasit votuan për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre […]

Lifestyle

Hyni brenda shtëpisë më të shtrenjtë në botë…

Nëse doni të dini se si është shtëpia më e shtrenjtë në botë, atëherë bëhuni gati. Shtëpia me vlerë 500 milionë dollarë pritet të dalë në shitje vitin që vjen. Ajo ka brenda një klub nate, një sallon bukurie, 20 dhoma gjumi dhe një pamje fantastike mbi Los Angeles. Shtëpia […]

Kina kërkon dialog për uljen e tensioneve në Korenë Veriore
Bota

Kina kërkon dialog për uljen e tensioneve në Korenë Veriore

Kina u ka bërë thirrje sot të gjitha shteteve për përpjekje kontruktive në mënyrë që të ulen tensionet, pasi Koreja Veriore i ka cilësuar sanksionet e fundit si akt të luftës dhe të barazvlefshme me bllokadë totale të ekonomisë. Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka votuar unanimisht për […]

Mesha në Vatikan, Papa ia dedikon emigrantëve
Bota

Mesha në Vatikan, Papa ia dedikon emigrantëve

Emigrantët ishin mesazhi kryesor i papës Francesku gjatë mesazhit të tij të Krishtlindjeve. Kreu i Vatikanit i bëri thirrje të krishterëve që të mos injorojnë vështirësitë e njerëzve që janë larguar nga tokat e tyre. Papa i krahasoi emigrantët me marinë dhe Jozefin duke treguar historinë se si ata udhëtuan […]

10 rastet mjekësore më të çuditshme të 2017-ës
Ndryshe

10 rastet mjekësore më të çuditshme të 2017-ës

Nga ai që ha metale, tek njeriu që djersin gjak… Në renditje është edhe një modele 24-vjeçe që ka bërë tatuazh të bardhën e syrit Nga njeriu, në barkun e të cilit janë gjetur më shumë se 100 copë metali, tek ai një me një gur në veshka 800 gram, […]