Day: December 26, 2017

Nga 31 dhjetori… një njoftim shumë i rëndësishëm për përdoruesit e ‘WhatsApp’ dhe që kanë këta modele telefonash…
Teknologji

Nga 31 dhjetori… një njoftim shumë i rëndësishëm për përdoruesit e ‘WhatsApp’ dhe që kanë këta modele telefonash…

Një nga aplikacionet më të populluara të dërgimit të mesazheve në botë, nuk do të ofrojë më mbështetje për sistemet operative “BlackBerry”, “Microsoft Windows” dhe “Nokia”. Lajmin e bëri të ditur vetë kompania nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare të saj. Sipas njoftimit, përdoruesit e “BlackBerry OS” dhe “BlackBerry 10”, […]

Spanjë, nis tërheqja e forcave të policisë nga Katalonja
Bota

Spanjë, nis tërheqja e forcave të policisë nga Katalonja

Qeveria spanjolle, përmes Ministrisë së Brendshme, ka autorizuar për të nisur progresivisht deri në zhvendosjen e plotë të forcave të policisë dhe Gardës Civile të dërguara në Katalonjë para referendumit për të përballuar lëvizjen separatiste në rajon. Sipas asaj që shkruan media spanjolle, operacionet do të përmbyllen brenda ditës së […]

Kubë, 40 të plagosur nga shpërthimi në një festival fishekzjarrësh
Bota

Kubë, 40 të plagosur nga shpërthimi në një festival fishekzjarrësh

Është rritur në 40 persona, mes të cilëve disa fëmijë, bilanci i personave që mbetën të plagosur nga shpërthimi i fishekzjarrëve gjatë një festivali të famshëm kuban në prag të Krishtlindjeve. Autoritetet thonë se 20 prej tyre janë në gjendje të rëndë. Të gjithë të plagosurit janë banorë të zonës […]

Irani konfirmon dënimin me vdekje për akademikun iraniano-suedez
Bota

Irani konfirmon dënimin me vdekje për akademikun iraniano-suedez

Gjykata Supreme e Iranit, ka konfirmuar se ka mbështetur dënimin me vdekje kundër akademikut iraniano-suedez, i cili është akuzuar për spiunazh. Studiuesi i Institutit Karolinksa në Stokholm, Ahmadreza Djalali, është arrestuar në prill të vitit 2016, gjatë një vizite në Teheran, për spiunazh dhe “urrejtje ndaj Zotit”, krim i cili […]

Holandë, arrestohen 4 të rinj të dyshuar si terroristë
Bota

Holandë, arrestohen 4 të rinj të dyshuar si terroristë

Policia holandeze ka arrestuar katër persona, mes të cilëve një qytetar suedez, të dyshuar se janë përfshirë në aktivitete terroriste. Njëri prej tyre, një 29-vjeçar, kishte mbërritur nga Holanda në Stokholm, ndërsa tre të tjerët, 21, 23 dhe 30 vjeç, vinin nga qytete të Vlaardingen, Delft e Goudas, në jug-perëndim […]

Incident mes flotës britanike dhe një luftanije ruse
Bota

Incident mes flotës britanike dhe një luftanije ruse

Marina Mbretërore Britanike, shoqëroi një anije luftarake ruse përgjatë Detit të Veriut pranë ujërave territoriale britanike ditën e krishtlindjeve. Zyrtarë britanikë, shpjeguan se anija “HMS St Albans” ishte nisur prej tri ditësh për të monitoruar aktivitetin e anijes ruse “Admiral Gorshkov” në zona me interes kombëtar. Moska, nuk komentoi situatën, […]

Anije luftarake ruse në brigjet britantike, shoqërohet nga “Royal Navy”
Bota

Anije luftarake ruse në brigjet britantike, shoqërohet nga “Royal Navy”

Marina Mbretërore Britanike, shoqëroi një anije luftarake ruse përgjatë Detit të Veriut pranë ujërave territoriale britanike ditën e krishtlindjeve. Zyrtarë britanikë, shpjeguan se anija “HMS St Albans” ishte nisur prej tri ditësh për të monitoruar aktivitetin e anijes ruse “Admiral Gorshkov” në zona me interes kombëtar. Moska, nuk komentoi situatën, […]

BE: Rasti Navalny ka hedhur dyshime në pluralizmin politik në Rusi
Bota

BE: Rasti Navalny ka hedhur dyshime në pluralizmin politik në Rusi

Zëdhënësja e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, thotë se moslejimi i politikanit opozitar, Aleksei Navalny, që të kandidojë në zgjedhjet presidenciale ruse në mars të vitit 2018, “ka hedhur dyshime serioze në sistemin e pluralizmit politik në Rusi” dhe perspektivën për […]