Day: December 27, 2017

Spanja mund të bllokojë formimin e qeverisë së re katalonjase
Bota

Spanja mund të bllokojë formimin e qeverisë së re katalonjase

Qeveria qendrore e Spanjës mund të bllokojë separatistët katalonjas për të formuar një qeveri të re rajonale pavarësisht fitores së tyre në zgjedhjet lokale të javës së kaluar. Komentet u bënë nga anëtarë të lartë të Partisë Popullore në pushtet, të cilët thonë se shumica parlamentare e lëvizjes për pavarësinë […]

Shpërthim në Shën Petersburg, 10 persona të lënduar
Bota

Shpërthim në Shën Petersburg, 10 persona të lënduar

Të paktën 10 persona janë lënduar gjatë një shpërthimi në një market në qytetin rus, Shën Petersburg, kanë raportuar mediat ruse. Sipas raportimeve të para, ende askush nuk ka vdekur në këtë incident të ditës së sotme. Dhjetëra persona janë evakuuar nga marketi. Pamje të postuara në rrjete sociale kanë […]

Opozita ruse, thirrje për bojkot të zgjedhjeve presidenciale
Bota

Opozita ruse, thirrje për bojkot të zgjedhjeve presidenciale

Udhëheqësi i opozitës ruse Alexei Navalny bëri thirrje për protesta në të gjithë Rusinë më 28 janar për të mbështetur një bojkot të zgjedhjeve të ardhshme presidenciale. Navalny e bëri thirrjen për protesta sot, të njëjtën ditë që Presidenti Vladimir Putin u regjistrua zyrtarisht si kandidat për t’u rizgjedhur. Sondazhet […]

Erdogan: Assadi është terrorist
Bota

Erdogan: Assadi është terrorist

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, e quajti presidentin e Sirisë “terrorist” dhe tha se është e pamundur paqja në Siri derisa ai është në pushtet. “Assadi është padyshim një terrorist që ka kryer terrorizëm shtetëror”, tha Erdogan në Tunis, në një konferencë të përbashkët për media me homologun tunizian, […]

ISIS, “Times”: rreth 300 xhihadistë britanikë fshihen në Turqi
Bota

ISIS, “Times”: rreth 300 xhihadistë britanikë fshihen në Turqi

Janë rreth 300 shtetas britanikë mes qindrave xhhadistëve që janë larguar drejt Turqisë pas rënies së qyteteve kryesore të Shtetit Islamik, Raka në Siri dhe Mosul në Irak. Kështu shkruan e përditshmja britanike “Times”, sipas të cilës kjo kategori përfaqëson një rrezik të madh për terrorizimin për vendet perëndimore në […]

Obama paralajmëron “rrezikun” për rrjetet sociale
Bota

Obama paralajmëron “rrezikun” për rrjetet sociale

Ish-presidenti amerikan Barak Obama lëshoi një paralajmërim mbi përdorimin e papërgjegjshëm të medias sociale. Sipas tij, ato shtrembërojnë perceptimin e njerëzve ndaj çështjeve komplekse dhe përhapin dezinformim. Pasardhësi i tij Donald Trump është një përdorues i ethshëm i Twitterit, megjithatë Obama u kujdes të mos e përmendte në emër. Intervistuesi […]

Ish-luftëtarja e Bosnjës dënohet për krime lufte
Bota

Ish-luftëtarja e Bosnjës dënohet për krime lufte

Gjykata për krime lufte në Bosnje ka dënuar një grua për krime lufte kundër civilëve serbë, gjatë luftës së viteve 1992-95. Azra Bashiç, ish-pjesëtare e ushtrisë kroate, u dënua të mërkurën me 14 vjet burgim, për pjesëmarrje në “vrasje dhe trajtim çnjerëzor, shkaktim të dhimbjeve të mëdha dhe shkelje të […]

Lifestyle

Festat e fundvitit janë justifikimi për … shfrenim

Është koha për të festuar. Të gjithë e dinë se fundi i vitit është koha më e mirë për t’u shfrenuar. Disa thonë se kjo duhet të jetë koha kur bëjmë bilance dhe marrim zotime për vitin që vjen. Tek e fundit, një vit ka ikur. Por britanikët duket se […]

10 gjëra që nuk duhet t’u thuhen të sëmurëve me kancer
Ndryshe

10 gjëra që nuk duhet t’u thuhen të sëmurëve me kancer

Foto ilustruese Të diagnostikohesh me kancer është gjithmonë një tronditje e madhe. Dhe ndikimi i sëmundjes në mirëqenien psikologjike të pacientëve dhe familjeve të tyre vazhdon të jetë e konsiderueshme në muaj, ndonjëherë në vite dhe në vazhdim. Këtë gjë e kanë treguar vitet e fundit disa studime të kryera […]