Day: December 28, 2017

SHBA rikthen shërbimin e plotë të vizave në Turqi
Bota

SHBA rikthen shërbimin e plotë të vizave në Turqi

Misionet e Shteteve të Bashkuara në Turqi do të rifillojnë shërbimet e plota të vizave pasi kanë marrë garanci për sigurinë e stafit konsullor amerikan nga Qeveria turke. SHBA-ja ka ndërprerë të gjitha shërbimet për viza jomigruese, pas arrestimit të një punonjësi të saj konsullor në muajin tetor. Punonjësi është […]

UNICEF: Viti 2017, i tmerrshëm për fëmijët
Bota

UNICEF: Viti 2017, i tmerrshëm për fëmijët

Fondacioni për Fëmijë i Kombeve të Bashkuara tha se shkalla e sulmeve ndaj fëmijëve në zonat e konfliktit në botë ka arritur nivele “tronditëse” në vitin 2017. Në raportin e ri, UNICEF tha se gjatë këtij viti ka pasur shpërfillje të mëdha të ligjeve ndërkombëtare, të hartuara për mbrojtjen e […]

Trump akuzon Kinën se lehtëson transportin e naftës për Penianin
Bota

Trump akuzon Kinën se lehtëson transportin e naftës për Penianin

Presidenti i SHBA, Donald Trump akuzoi të enjten Kinën se po lehtëson transportimin e naftës drejt në Koresë së Veriut, pavarësisht këmbënguljes së Pekinit se nuk i ka shkelur sanksionet e Kombeve të Bashkuara që kufizojnë dërgesat e naftës për në vendin komunist. Një gazetë e Koresë së Jugut njoftonte […]

Irani njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Palestinës
Bota

Irani njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Palestinës

Parlamenti iranian miratoi një ligj që njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Palestinës. Sipas agjancisë së shtypit Ikana, që menaxhohet nga qeveria iraniane, 207 nga 290 deputetë votuan pro këtij propozimi. Kryetari i parlamentit e cilësoi si shumë të rëndësishëm këtë votim duke shtuar se ishte një përgjigje e qartë ndaj […]

Rusi, Putin: Bomba në Shën Petersburg një akt terrorist
Bota

Rusi, Putin: Bomba në Shën Petersburg një akt terrorist

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se shpërthimi i së mërkurës në Shën Petersburg, ishte një akt terrorizmi. Presidenti Putin e bëri këtë deklaratë të enjten në Kremlin gjatë një ceremonie dekorimi të ushtarakëve rusë që shërbyen në Siri. Ai nuk dha më shumë hollësi rreth shpërthimit. Të paktën 13 veta […]

Lifestyle

Çfarë ofron sheshi “Skënderbej” në këto ditë festash

Nuk ka rëndësi aspak mosha, nëse janë të rritur apo fëmijë, të gjithë dëshirojnë të bëjnë një foto kujtimi. Kujtim nga një vit në prag të ikjes, por edhe kujtim nga vetë pema e zbukuruar bukur. Sheshi “Skënderbej” i njohur ndryshe si sheshi i të gjithë shqiptarëve, është kthyer pas […]

8 rregulla për të ruajtur djathin dhe gabimin që e bëjmë të gjithë!
Ndryshe

8 rregulla për të ruajtur djathin dhe gabimin që e bëjmë të gjithë!

1.Në kantinë apo në frigorifer? Me përjashtim të djathërave të freskëta, rikotës dhe mocarelës, kantina është vendi i përsosur për të ruajtur djathin, sepse ajo ka një temperaturë optimale (që është midis 10 dhe 15 °),një avullim korrekt (që e bën atë të ajroset, duke shmangur kështu humbjen e aromave […]