Day: December 29, 2017

Britania kërcënon me sanksione rrjetet sociale Facebook e Twitter
Bota

Britania kërcënon me sanksione rrjetet sociale Facebook e Twitter

Gjigandët e mediave sociale Facebook-u dhe Twitter-i mund të përballen me sanksione në Britani, nëse nuk arrijnë të tregojnë gatishmëri në dhënien e detajeve lidhur me fushatat dezinformuese ruse që përdorën platformat e tyre në prag të referendumit për daljen e Britanisë nga blloku Evropian. Parlajmërimi vjen nga kryetari i […]

Shkaku i zjarrit në Bronks, loja e një fëmije 3-vjeçar
Bota

Shkaku i zjarrit në Bronks, loja e një fëmije 3-vjeçar

Fire crews respond to a building fire Thursday, Dec. 28, 2017, in the Bronx borough of New York. (AP Photo/Frank Franklin II) Hetuesit kanë dalë në përfundimin se një tre vjeçar i cili po luante me prushin e një sobe, shkaktoi zjarrin që përfshiu të enjten në mbrëmje një ndërtesë […]

Kina mohon akuzat e SHBA-së për furnizim me naftë të Penianit
Bota

Kina mohon akuzat e SHBA-së për furnizim me naftë të Penianit

Pekini ka reaguar pas deklaratave të ashpra të Presidentit Trump që dënonin furnizimin e Koresë së Veriut me naftë nga Kina, në kundërshtim me sanksionet e miratuara nga OKB për Penianin edhe me votën e Kinës. Ministri i Jashtëm Kinez deklaroi se Pekini kurrë nuk do lejonte që kompanitë që […]

Egjipt, 10 të vrarë nga sulmi terrorist në një kishë në Kajro
Bota

Egjipt, 10 të vrarë nga sulmi terrorist në një kishë në Kajro

Të paktën 10 persona, mes tyre një terrorist kanë mbetur të vrarë në një sulm ndaj kishës kopte të Helëan-it në jug të Kajros në Egjipt. Dy terroristë kanë hapur zjarr nga jashtë kishës, duke vrarë një zyrtar të policisë, dy agjentë dhe një civil që punonte në brendësi të […]

Apple u kërkon falje përdoruesve të iPhone
Teknologji

Apple u kërkon falje përdoruesve të iPhone

Apple u ka kërkuar ndjesë klientëve pasi u përball me kritikat se po ngadalëson qëllimisht disa modele të iPhone që i përkasin vitprodhimeve më të vjetra. Në një reagim zyrtar, kompania thotë se do të zëvendësojë bateritë e këtyre iPhone-ve me çmim më të lirë dhe në vitin 2018 do […]

Parandalohet atentati terrorist, 75 të arrestuar në Turqi
Bota

Parandalohet atentati terrorist, 75 të arrestuar në Turqi

Policia turke ka arrestuar 75 persona të dyshuar si militantë të ISIS-it, shumë nga të cilët të huaj në një operacion në Ankara dhe Stamboll, të cilët përgatiteshin të kryenin sulme gjatë festës së Vitit të Ri. Në materialin e sekuestruar në operacione, janë gjetur emrat e zonave nga ky […]

Bie numri i vrasjeve në Nju Jork, 285 viktima gjatë 2017-ës
Bota

Bie numri i vrasjeve në Nju Jork, 285 viktima gjatë 2017-ës

Numri i vrasjeve në Nju Jork, dikur një nga qytetet më të dhunshme, ka rënë. Viti 2017 ka shënuar një rënie rekord në numrin e vrasje me vetëm 285 viktima , niveli më i ulët në 60 vite. Shifër e paimagjinueshme kjo në vitin 1990, ku numri i personave të […]