Day: December 30, 2017

AP: Trump, përpjekje për kontakt me Phenianin pasi mori detyrën
Bota

AP: Trump, përpjekje për kontakt me Phenianin pasi mori detyrën

Agjencia e lajmeve Associated Press njoftoi të shtunën herët në mëngjes se në muajin e parë në detyrë, Presidenti Donald Trump kishte dërguar një “akademik amerikan” për t’u takuar me zyrtarët e Koresë së Veriut dhe për t’u përcjellë një mesazh. Në mesazh, administrata e re vlerësonte ngrirjen prej afro […]

Nepali ndalon ngjitjen vetëm në malin Everest
Bota

Nepali ndalon ngjitjen vetëm në malin Everest

Nepali ndaloi me ligj ngjitjet solo në malet e tij, përfshirë Everestin, majën më të famshme dhe më të lartë të botës. Masat e reja janë një përpjekje për të reduktuar aksidentet dhe gjithashtu përfshijnë ndalimin të verbërve dhe të gjymtuarve. Sipas zyrtarëve të turizmit në vend, ligji u modifikua […]

Si të presim djathin për pjatat e festave
Lifestyle

Si të presim djathin për pjatat e festave

Ka gjëra në botë që sjellin shumë hare si ngrënia e një djathi të mirë, sidomos në këtë kohë festash kur familjet mblidhen për të ngrënë së bashku. Por keni menduar ndonjëherë nëse e prisni djathin në mënyrën e duhur? Në një artikull në të përditshmen amerikane The Independent shkruhet se ekspertët […]

Egjipt, tre vjet burg për ish-presidentin Morsi
Bota

Egjipt, tre vjet burg për ish-presidentin Morsi

Një gjykatë në Egjipt e ka dënuar ish-presidentin islamist, Muhammad Morsi, me tri vjet burg për akuza lidhur me ofendim të sistemit gjyqësor. Kjo gjykatë në kryeqytetin Kajro ka vendosur sot se Morsi ka bërë shpifje kundër sistemit gjyqësor në një fjalim publik para katër vitesh, me “qëllim që të […]

A është kjo e ardhmja?
Teknologji

A është kjo e ardhmja?

Një ishull i madh artificial mendohet të ndërtohet në Dogger Bank në Detin e Veriut. Ky investim do të  ndihmojë në furnizimin me energji për 80 milion njerëz. Firmat daneze, holandeze dhe gjermane do të nënshkruajnë një marrëveshje për këtë projekt në Bruksel më 23 mars 2018. I pranishëm do […]

Si do të jetë viti 2018 për 12 shenjat e Horoskopit!
Ndryshe

Si do të jetë viti 2018 për 12 shenjat e Horoskopit!

Një parashikim i mënyrave për të arritur lumturinë në Vitin e Ri: ja çfarë sugjerojnë yjet për 12 shenjat e zodiakut  Lumturia është një qëllim, për të cilin gjithkush aspiron dhe është padyshim ajo që duam më shumë nga Viti i Ri. Nuk ka rëndësi nëse jemi gra apo burra, […]

Iran, vala e protestave antiqeveritare shtrihet në disa qytete
Bota

Iran, vala e protestave antiqeveritare shtrihet në disa qytete

Demonstratat anti-qeveritare që filluan të enjten në Iran, u përhapën në disa qytete të mëdha. Numër i madh protestuesish raportohet se dolën në Rasht, në veri dhe në Kermanshah, në perëndim. Protesta më të vogla u shfaqën edhe në Isfahan, Hamadan dhe disa qytete të tjera. Protestat filluan kundër rritjes […]

Mattis: Armatimet për Kievin nuk duhet ta shqetësojnë Moskën
Bota

Mattis: Armatimet për Kievin nuk duhet ta shqetësojnë Moskën

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Jim Mattis, ka thënë se roli i Shteteve të Bashkuara në Ukrainë nuk ndryshon dhe Rusia nuk ka arsye për shqetësim, lidhur me vendimin e javës së kaluar për furnizim me armatim të ri në Ukrainë. “Derisa askush nuk dëshiron ta invadojë Ukrainën, kemi shpresë se […]

Gjermani, arrestohet një i dyshuar për krime lufte në Bosnjë
Bota

Gjermani, arrestohet një i dyshuar për krime lufte në Bosnjë

Një shtetas i Bosnjë-Hercegovinës është arrestuar në Munih të Gjermanisë, i dyshuar për kryerje të krimeve të luftës në Bosnjë. Ky person i dyshuar 50 vjeçar, emri i të cilit nuk është publikuar, është arrestuar dje në aeroportin e Munihut nga ana e Interpolit, me kërkesë të autoriteteve në Sarajevë. […]