Day: January 1, 2018

Papa Françesku i kërkon kombeve solidaritet për refugjatët
Bota

Papa Françesku i kërkon kombeve solidaritet për refugjatët

Papa Françesku i ka përshkruar migrantët dhe refugjatët si njerëzit “më të pafuqishëm dhe me më së shumti nevojë”, gjatë fjalimit të tij tradicional për Vitin e Ri. Me këtë rast ai u ka bërë thirrje liderëve botërorë për të bërë më shumë në këtë aspekt. Papa u ka thënë […]

Festimet në botë, spektakël fishekzjarresh
Bota

Festimet në botë, spektakël fishekzjarresh

Miliona njerëz rreth botës festuan mbërritjen e vitit të ri me fishekzjarre e spektakël dritash, pavarësisht frikës për sulme terroriste e motit të acartë në disa vende. Një prej festave më ikonë është padyshim ajo në Nju Jork. Mijëra qytetarë sfiduan temperaturat nën zero për të parë uljen e famshme […]

Protesta në Iran, numri i të vdekurve shkon në 10 (Video)
Bota

Protesta në Iran, numri i të vdekurve shkon në 10 (Video)

Protesta anti-qeveritare që po zhvillohet në Iran po shënon balance tragjike, me të paktën 10 persona të vrarë gjatë natës. “Në ngjarjet e natës së kaluar, për fat të keq një total prej rreth 10 vetë u vranë në disa qytete,” tha televizioni qëndror. Në total janë 12 persona, që kanë […]

Trump akuzon Pakistanin, strehë e sigurt terroristësh
Bota

Trump akuzon Pakistanin, strehë e sigurt terroristësh

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka kërcënuar se do të zvogëlojë në miliarda dollarë buxhetin për ndihma në Pakistan, duke akuzuar Islamabadin se është strehë e sigurt për ekstremistët. Në postimin e tij të parë në Tëitter për vitin 2018, presidenti Trump ka thënë se Shtetet e Bashkuara në mënyrë “të […]

Londinezët e presin 2018 të dehur e gati të zhveshur (Foto)
Bota

Londinezët e presin 2018 të dehur e gati të zhveshur (Foto)

Londra ka qenë si përherë kryeqendra e festës për britanikët gjatë mbrëmjes së djeshme. Ata e kanë pritur 2018 të dehur dhe me veshje verore në rrugët e acarta të kryeqytetit. Mes turmave që festonin dhe policisë nuk kanë munguar përpalsjet, por as dhuna dhe grindjet e zhurmshme. Pamjet e […]

Përplaset avioni, shuhet familja e miliarderit britanik
Bota

Përplaset avioni, shuhet familja e miliarderit britanik

Përplasja e një hidroavioni në afëri të Sidenit i ka marrë jetën një milioneri, 2 djemve, vajzës dhe bashkëshortes së tij. Hidroavioni u aksidentua në lumin Haëkesbury, në veri të Sidneit, të dielën. Avioni drejtohej nga një pilot me eksperiencë. Në bord ndodheshin Richard Cousins, 58 vjeç, gruaja Emma Boëden, […]

Alarmi i shkencëtarëve: Shfarosja e 6-të e Tokës ka nisur
Ndryshe

Alarmi i shkencëtarëve: Shfarosja e 6-të e Tokës ka nisur

i gjithë komuniteti i shkencëtarëve është në një mendje; në Tokë gjallesat janë shfarosur plot pesë herë në miliona vite ekzistencë të planetit tonë. Por, ajo që ndan ata është për shfarosjen e gjashtë. Shumë thonë se nuk ka nisur ende, e po kaq deklarojnë se shfarosja e gjashtë në […]