Day: January 2, 2018

Izraeli mbyll dyert për emigrantët afrikanë, largim ose burgim
Bota

Izraeli mbyll dyert për emigrantët afrikanë, largim ose burgim

Qeveria izraelite ka lëshuar një njoftim për mijëra emigrantë afrikanë që të largohen nga vendi ose të përballen me burgun. Emigrantëve do t’u jepet deri në 3,500 dollarë (£ 2,600) për të lënë vendin brenda 90 ditëve të ardhshme. Ata do të kenë mundësinë të shkojnë në vendin e tyre […]

Kalifornia bëhet shteti i 6 amerikan që legalizon marijuanën
Bota

Kalifornia bëhet shteti i 6 amerikan që legalizon marijuanën

Kalifornia nisi shitjen e marijuanës në dyqane me fillimin e vitit të ri në atë që shihet si një hap i rëndësishëm për zgjerimin e kësaj lëvizje në vend. Me qindra njerëz mbajtën radhë në dyqanet e licensuara për të shitur barin cudibërës që para se të hapeshin dyert e […]

Itali, 6 viktima në një aksident tragjik, mes tyre 2 fëmijë (Video)
Bota

Itali, 6 viktima në një aksident tragjik, mes tyre 2 fëmijë (Video)

Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur mesditën e sotme në autostradën A21 që lidh Breshian me Manerbion në Itali. Si pasojë e përplasjes së fortë midis një makine dhe dy kamionave kanë mbetur të vdekur gjashtë persona, mes tyre edhe dy fëmijë. Makina me targa francize është goditur nga […]

Iran, Khamenei fajëson “armiqtë” për protestat
Bota

Iran, Khamenei fajëson “armiqtë” për protestat

Lideri Suprem iranian, Ajatollah Ali Khamenei, i ka akuzuar shtetet “armike” për nxitje të demonstratave të dhunshme antiqeveritare, nga të cilat janë vrarë 22 vetë, përfshirë një oficer të policisë, në sfidën më të madhe ndaj autoriteteve për gati një dekadë. Në komentet e tij të sotme, që janë të […]

Islandë, hyn në fuqi ligji për paga të barabarta
Bota

Islandë, hyn në fuqi ligji për paga të barabarta

Islanda bëhet vendi i parë në botë që detyron ligjërisht punëdhënësit të barazojnë pagën ndërmjet punonjësve burra dhe gra. Zyrtarët shpjeguan se nga 1 janari, kompanitë dhe zyrat publike me më shumë se 25 punonjës duhet të demonstrojnë me një seri dokumentesh se punonjësit paguhen po aq sa kolegët e […]

Statistikat/ Avionët, 2017 ishte një vit i sigurt
Teknologji

Statistikat/ Avionët, 2017 ishte një vit i sigurt

Prej vitesh fluturimi është statistikisht mënyra më e sigurt e udhëtimit dhe shifrat vazhdojnë të tregojnë një përmirësim të trendit. Viti 2017 ishtë më i sigurti në historinë e fluturimeve me pasagjerë sipas studimeve të kryera nga kjo industri. Gjatë 2017-s nuk pati asnjë rrëzim avionësh për pasagjerë në botë, […]

Koreja e Jugut e gatshme për bisedime me Korenë e Veriut
Bota

Koreja e Jugut e gatshme për bisedime me Korenë e Veriut

Koreja e Jugut është treguar e gatshme të ulet për bisedime të nivelit të lartë me Korenë e Veriut në 9 janar, për të diskutuar  pjesëmarrjen e mundshme të vendit të izoluar në Lojrat Olimpike Dimërore 2018. Sipas BBC, ftesa e Seulit vjen pas deklaratës së liderit koreano-verior Kim Jong-un, […]

Një zjarr i fuqishëm në Liverpul shkatërron 1400 automjete
Bota

Një zjarr i fuqishëm në Liverpul shkatërron 1400 automjete

Një zjarr i madh i shpërthyer mbrëmjen e së hënës në një parking shumëkatësh në Liverpool, shkatërroi 1400 automjete. Banesat pranë parkingut u evakuan si masë sigurie por dhe për shkak të tymit. Kanë qenë të shumtë ata bonërë që e kaluan natën në urgjencë. Autoritetet bëjnë të ditur se […]

E ardhmja e lotarisë amerikane
Bota

E ardhmja e lotarisë amerikane

Diskutimet për përfundimin e programit të imigracionit në SHBA përmes lotarisë për Green Card kanë filluar dy vjet më parë. Ato janë pjesë e diskutimeve në kuadër të reformimit të ligjeve të migracionit. Dy senatorë republikanë patën kërkuar atëherë t’ i jepet fund lotarisë. Por edhe së fundmi, në reagimin […]