Day: January 3, 2018

Macron, ligj kundër “lajmeve të rreme” më 2018
Bota

Macron, ligj kundër “lajmeve të rreme” më 2018

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë sot se ai do të rishikojë legjislacionin për mediat franceze, që të luftojnë shpërndarjen e “lajmeve të rreme” në mediat sociale, të cilat sipas tij po kërcënojnë demokracitë liberale, transmeton Reuters. Prej kohës kur është zgjedhur president gjatë vitit të kaluar, Macron ka kritikuar […]

Trump sulmon ashpër ish-strategun e tij, Bannon: Ka humbur mendjen
Bota

Trump sulmon ashpër ish-strategun e tij, Bannon: Ka humbur mendjen

Presidenti Donald Trump sulmoi ashpër ish-strategun e tij kryesor Steve Bannon. Kritikat bëhen në prag të botimit të një libri të ri me autor Michael Wolff, i cili sjell një numër surprizash që lidhen me Presidentin dhe e përshkruan Shtëpinë e Bardhë në fillimet e saj si kaotike. Në një […]

McMaster: SHBA duhet t’i kundërvihet “kërcënimit të ri” të Rusisë
Bota

McMaster: SHBA duhet t’i kundërvihet “kërcënimit të ri” të Rusisë

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, HR McMaster pranoi në një intervistë për Zërin e Amerikës se Rusia ndërhyri në zgjedhjet e vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara. Ai tha në një intervistë me bashkëpunëtoren e Zërit të Amerikës, Greta van Susteren se Presidenti Donald Trump e ka pranuar hapur një gjë […]

Sulm me thikë në Irlandë, 1 i vdekur dhe dy të plagosur
Bota

Sulm me thikë në Irlandë, 1 i vdekur dhe dy të plagosur

Një 24-vjeçar me origjinë japoneze është qëlluar me thikë për vdekje në një rrugë të Dundalkut në Irlandën perëndimore dhe dy persona të tjerë kanë marrë plagë teksa u qëlluan me një shufër hekuri nga një i ri, i cili më pas u arrestua. Sipas BBC-së, autori dyshohet se është […]

Rrëzohet helikopteri rus në Siri, vdesin dy pilotët
Bota

Rrëzohet helikopteri rus në Siri, vdesin dy pilotët

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë ka njoftuar sot se një helikopter rus është përplasur në Siri. Në këtë aksident ajror kanë mbetur të vrarë dy pilotët. Ministria shton se helikopteri ushtarak i tipit, Mil Mi-24, u rrëzua më 31 dhjetor, për shkak të një “gabimi teknik”, teksa fluturonte në bazën […]

OBSH: Varësia nga lojërat klasifikohet si sëmundje
Bota

OBSH: Varësia nga lojërat klasifikohet si sëmundje

Varësia nga lojërat për të parën herë do të renditet si çrregullim i shëndetit mendor nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Klasifikimi i saj i 11-të Ndërkombëtar i Sëmundjeve (ICD) do të përfshijë edhe gjendjen “çrregullim lojërash”. Drafti i dokumentit e përshkruan atë si një model të sjelljes së vazhdueshme ose […]

Mollëzat dhe transplantimi i mjekrës, kërkesat e bukurisë për 2018
Ndryshe

Mollëzat dhe transplantimi i mjekrës, kërkesat e bukurisë për 2018

Ekspertët janë në kërkim të gjërave të thjeshta dhe të shkurtra Shkrirja e yndyrave, mollëzat dhe transplantimi i mjekrës: ata do të jenë ndërhyrjet kirurgjikale më të kërkuara për vitin që po vjen. Raffaele Rauso, ish-kryetar i Federatës Italiane të Mjekëve Estetikë (Fime), flet për këtë në bazë të kërkesave […]