Day: January 4, 2018

Tërmeti trondit San Franciskon, çfarë parashikojnë specialistët!
Bota

Tërmeti trondit San Franciskon, çfarë parashikojnë specialistët!

San Francisko është tronditur sot nga një tërmet me magnitutudë 4.4 ballë, ndërkohë që ka edhe paralajmërime për të tjera lëkundje. Deri tani nuk ka pasur raportime të menjëhershme për dëme materiale. Epiqendra e tërmetit është regjistruar në Berkeley, por lëkundjet janë ndjerë deri në 40 milje larg. Një zëdhënës […]

Lifestyle

Çmenden femrat suedeze. Ja çfarë kërkojnë gjatë punës me ligj…

E dimë që kjo duket e çuditshme, ashtu është dukur edhe për shumë persona të cilët e kanë quajtur këtë një kërkesë aspak normale dhe që nuk duhet plotësuar. Mirëpo një grup qytetarësh suedezë, të mbrojtur edhe nga disa këshilltarë bashkie të Suedisë, janë të idesë se çdo kompani apo […]

Avokatët e Trump kërkojnë ndalimin e librit nga jeta e Presidentit
Bota

Avokatët e Trump kërkojnë ndalimin e librit nga jeta e Presidentit

Avokatët e presidentit amerikan Donald Trump po përpiqen të pengojnë botimin e një libri që përfshin deklarata shpërthyese mbi presidencën e tij. Libri i gazetarit, Michael Wolf, “Zjarr dhe Zemërim; Brenda Shtëpisë së Bardhe të Trump’ pritet të dalë në treg të martën. Përfaqësuesit ligjor të Trump kërkojnë që autori […]

Darka për Jerusalemin; SHBA fton Kosovën, përjashton Shqipërinë
Bota

Darka për Jerusalemin; SHBA fton Kosovën, përjashton Shqipërinë

Konsullja e Kosovës ishte në darkën e organizuar nga SHBA për përfaqësuesit e vendeve që i dolën në krah në OKB për Jerusalemin, por jo Shqipëria e cila votoi kundër. Presidenti Trump i ka drejtuar një mesazh falenderimi ambasadorëve dhe ju ka premtuar mbështetje për vendet e tyre. Diplomacia në […]

Së shpejti celularët personalë do të ndalohen në Shtëpinë e Bardhë
Bota

Së shpejti celularët personalë do të ndalohen në Shtëpinë e Bardhë

Përdorimi i telefonave celularë privatë në zyrat e Shtëpisë së Bardhë do të ndalohet brenda disa ditësh, sipas një njoftimi të sotëm të zyrës së shtypit. Përmes një deklarate, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Huckabee Sanders thotë se ndalimi ka të bëjë me sigurinë dhe jo me rrjedhjet e […]

“Cikloni bombë” godet SHBA-në, anulohen 3 mijë fluturime (Foto)
Bota

“Cikloni bombë” godet SHBA-në, anulohen 3 mijë fluturime (Foto)

Një stuhi e quajtur “Cikloni bombë” ka goditur veri-lindjen e SHBA-ve me borë, erëra të forta dhe temperatura shumë të ulëta. Më shumë se 2.800 fluturime janë anuluar dhe gjatë ditës pritet të ketë qindra të tjera. Në aeroportin “La Guardia” të Nju Jorkut, kanë qëndruar në tokë 90% e […]

‘Vajza ujk’ transformohet në mënyrë drastike, nuk do ta njihni
Lifestyle

‘Vajza ujk’ transformohet në mënyrë drastike, nuk do ta njihni

Një adoleshente, e cila njihet si vajza me qimet më të gjata në botë, ka ndryshuar në mënyrë drastike. Vajza ‘ujk’ ka rruar gjithë qimet në fytyrë dhe ka gjetur burrin e saj të ëndërrave. Sumatra Susuphan nga Bangkok, Tajlandë, lindi me Sindromin e Ambras, një gjendje jashtëzakonisht e rrallë […]

Treni përplaset me kamionin, 14 të vdekur dhe 260 të plagosur (Video)
Bota

Treni përplaset me kamionin, 14 të vdekur dhe 260 të plagosur (Video)

Një tren pasagjerësh ka shpërthyer në flakë në Afrikën e Jugut pasi u përplas me një kamion. Punëtorët e shpëtimit thanë se në këtë aksident tragjik kanë mbetur të vdekur 14 persona dhe janë plagosur 260 të tjerë. Videot e publikuara nga vendngjarja tregojnë një zjarr që shkrumbon të paktën […]