Day: January 6, 2018

Avioni me 245 pasagjerë bën ulje të detyruar, vandalizohen tualetet
Bota

Avioni me 245 pasagjerë bën ulje të detyruar, vandalizohen tualetet

Një avion me më shumë se 200 pasagjerë që fluturonte nga Çikago drejt Hong Kongut, ka devijuar dhe është ulur në Alaskë, pasi dy nga tualetet e tij ishin vandalizuar me jashtëqitje. Avioni i United Airlines u detyrua të bënte një ulje jashtë programit në ankorazh, të premten, për shkak […]

Shuhet në moshën 87 vjeçare John Young, astronauti i Apollo 10
Bota

Shuhet në moshën 87 vjeçare John Young, astronauti i Apollo 10

NASA ka njoftuar se astronauti amerikan John Young, i cili fluturoi dy herë në hënë dhe komandoi misionin e parë të anijes kozmike, është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare. “Sot, NASA dhe bota kanë humbur një pionier”, tha shefi i agjencisë Robert Lightfoot në një deklaratë. Yong ishte i […]

Trump reagon për ‘Fire and Fury’: Unë jam një gjeni
Bota

Trump reagon për ‘Fire and Fury’: Unë jam një gjeni

Presidenti amerikan Donald Trump ka hedhur poshtë aludimet mbi shëndetin e tij mendor në librin bombastik, duke e quajtur veten një gjeni shumë stabël. Libri i Michael Wolff , “Fire and fury; Inside the Trump White House”, sugjeron se edhe persona të afërt me Trumpin kanë vënë në pikëpyetje kapacitetin […]

Përplasjet Gjermani-Turqi, ministrat e jashtëm zotohen për t’i dhënë fund
Bota

Përplasjet Gjermani-Turqi, ministrat e jashtëm zotohen për t’i dhënë fund

Ministri i jashtëm gjerman Sigmar Gabriel ka zhvilluar bisedime me homologun e tij turk Mevlut Cavusoglu, në një përpjekje për të “kapërcyer vështirësitë” dhe për të përmirësuar marrëdhëniet midis kombeve. Gabriel tha se “bisedimet e hapura” me Cavusoglu “u mbajtën në respekt të ndërsjelltë”, pavarësisht nga dallimet e tyre. Marrëdhëniet […]

Këshilli i Sigurimit mblidhet për protestat në Iran
Bota

Këshilli i Sigurimit mblidhet për protestat në Iran

Rusia kritikoi ashpër Uashingtonin, pasi ky i fundit mblodhi me urgjencë Këshillin e Sigurimit lidhur me protestat në Iran. Përfshirja e Këshillit në një çështje të brendshme, sipas të dërguarit të Moskës Vassily Nebenzia, e dëmtonte organizmin më të lartë të OKB-së. Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Nikki Haley, e […]

Toronto, dy avionë përplasen dhe shpërthejnë në flakë (Video)
Bota

Toronto, dy avionë përplasen dhe shpërthejnë në flakë (Video)

Qindra pasagjerë u evakuuan pas përplasjes midis dy avionëve të linjave ajrore Westjet dhe Sunwing në aeroportin ‘Pearson’ të Torontos. Përplasja ndodhi në kohën që njëri prej tyre po tërhiqej për të dalë në pistë dhe tjetri po priste të parkonte. Të premten mbrëma pasagjerët u detyruan të evakuoheshin përmes […]

Tillerson në krah të Trump: S’e kam vënë në dyshim aftësinë e tij
Bota

Tillerson në krah të Trump: S’e kam vënë në dyshim aftësinë e tij

Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, tha se planifikon të mbetet në postin e tij aktual gjatë 2018-ës, me gjithë spekulimet se ai do të mund të largohej së shpejti, për shkak të raporteve të tensionuara me presidentin, Donald Trump. Në intervistën e djeshme me rrjetin televiziv CNN, Tillerson tha […]

Të qash nuk është shenjë dobësie, por inteligjence…
Lifestyle

Të qash nuk është shenjë dobësie, por inteligjence…

Nuk qajmë sepse ndihemi të dobët, apo të paaftë, por sepse jemi të gjallë dhe nuk na vjen turp të shprehim ndjenja tona. Emocionet nuk janë të gjitha njësoj, dhe as pranohen njësoj nga shoqëria jonë. Emocioni më i pranuar është lumturia, sepse ajo tregon siguri dhe sukses. Për këtë […]

Shkenca konfirmon stereotipin,  ja pse burrat preferojnë bjondet
Ndryshe

Shkenca konfirmon stereotipin,  ja pse burrat preferojnë bjondet

Por brunet kanë një ‘reputacion’ më të mirë si nëna Kanë kaluar shumë vite që kur e përjetshmja Marilyn Monroe interpretoi në filmin “Burrat preferojnë bjondet”. Por stereotipi ka mbetur i njëjtë dhe tanimë konfirmohet edhe nga shkenca: burrat vazhdojnë të preferojnë bjondet, sepse dukshëm i konsiderojnë ata më të […]