Day: January 6, 2018

Ngrin SHBA, temperaturat shkojnë në -30 gradë celsius
Bota

Ngrin SHBA, temperaturat shkojnë në -30 gradë celsius

Bregdeti Lindor i Amerikës se Veriut po dridhet nga i ftohti rekord që ka sjellë i ashtuquajturi cikloni bombë, i cili ka zbardhur edhe Floridën. Në disa pjesë të Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë temperaturat ranë në -29 gradë celsius, por u ndjenë si -67 gradë mbrëmjen e të premtes, […]

Twitter: Nuk do të bllokohen postimet e liderëve botërorë
Bota

Twitter: Nuk do të bllokohen postimet e liderëve botërorë

Kompania Twitter ka deklaruar mbrëmë se nuk do t’i bllokoj profilet e liderëve botërorë, madje edhe në rast se deklaratat e tyre janë “kundërthënëse”, duke theksuar se dëshiron të promovoj “diskutim publik” për çështjet politike. Kjo shpallje u bë vetëm disa ditë pasi një postim i presidentit amerikan, Donald Trump, […]

Kufiri tjetër
Teknologji

Kufiri tjetër

Të përdorësh mendimin për të kontrolluar makinat. Ndërveprimi tru-kompjuter mund të ndryshojë domethënien e të qenit njeri. The Economist Teknologjitë shpesh faturohen si transformuese. Për William Kochevarin, termi është i justifikuar. Z. Kochevar është i paralizuar nga shpatullat e poshtë pas një aksidenti çiklistik, e megjithatë ia ka dalë të […]

Çarçafët dhe jastëkët, një guidë e vogël për një krevat perfekt
Ndryshe

Çarçafët dhe jastëkët, një guidë e vogël për një krevat perfekt

Young Woman in Lingerie Shkenca na mëson se si të garantojmë higjienën maksimale për shtratin tonë E kishit imagjinuar? As krevati ynë nuk është një vend i sigurt. Mes çarçafëve, batanijeve dhe jastëkëve fshihen mikrobe të shumta, që mund të rrezikojnë jo vetëm pushimin tonë, por edhe shëndetin tonë. E […]