Shuhet në moshën 87 vjeçare John Young, astronauti i Apollo 10

NASA ka njoftuar se astronauti amerikan John Young, i cili fluturoi dy herë në hënë dhe komandoi misionin e parë të anijes kozmike, është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare.

“Sot, NASA dhe bota kanë humbur një pionier”, tha shefi i agjencisë Robert Lightfoot në një deklaratë.

Yong ishte i vetmi person që kishte marrë pjesë në misionet e fluturimit në programet Binjakët, Apollo dhe Anija e Hapësirës.

Ai u pensionua në 2004 pas një karriere 42-vjeçare. Nasa tha se vdiq të premten pas komplikimeve nga pneumonia.

Jemi të trishtuar nga humbja e astronautit John Young, i cili ishte 87 vjeç. Young fluturoi dy herë në Hënë, shkoi në sipërfaqen e saj dhe fluturoi për misionin e parë Space Shuttle. Ai shkoi në hapësirë ​​gjashtë herë në programet Gemini, Apollo dhe Shuttle Space.

“John ishte një nga ata pionierë të hershëm hapësinorë, trimëria dhe angazhimi i të cilëve ndezën arritjet e para të mëdha të vendit tonë në hapësirë”, tha Lightfoot.

I lindur në San Francisko në vitin 1930, Young fitoi një diplomë në inxhinieri aeronautike në Institutin e Teknologjisë në Gjeorgji dhe më pas shërbeu në Marinën e SHBA si pilot testimi.

Ai u zgjodh si astronaut i NASA-s në vitin 1962 dhe së pari hyri në hapësirë ​​në vitin 1965 me misionin Gemini 3.

Gjatë orbitimit të Tokës, ai dërgoi sanduiçin e kontrabanduar te kolegu i tij, Gus Grissom.

Në maj 1969, Young ishte pjesë e misionit Apollo 10 që fluturoi në hënë si një provë për uljen e Apollo 11 muaj më vonë. Ekuipazhi e ka testuar modulin e hapësirës në orbitën hënore pa u ulur.

6 janar 2018 (gazeta-Shqip.com)

Source: Bota