Day: January 7, 2018

Protestat anti-qeveritare në Iran, Garda: Kanë pësuar disfatë
Bota

Protestat anti-qeveritare në Iran, Garda: Kanë pësuar disfatë

Garda Revolucionare e Iranit tha në një deklaratë të dielën se populli iranian dhe forcat e sigurimit të vendit luajtën një rol në dhënien fund të valës së trazirave që grupi thotë se ishte nxitur nga armiqtë e huaj. Grupi tha në një deklaratë: “Epika e re e popullit iranian […]

Fundoset anija, 8 emigrantë mbyten në brigjet e Libisë
Bota

Fundoset anija, 8 emigrantë mbyten në brigjet e Libisë

Të paktën tetë migrantë kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë shpëtuar, pasi anija e tyre është fundosur në Detin Mesdhe, afër bregdetit të Libisë. Roja bregdetare italiane tha se e ka vërejtur anijen e tejngarkuar me migrantë dje herët në mëngjes dhe se Marina e Italisë ia doli […]

Trump tregon gatishmëri për një bisedë telefonike me Kim Jong-un
Bota

Trump tregon gatishmëri për një bisedë telefonike me Kim Jong-un

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, thotë se do të jetë i gatshëm të bisedoj me telefon me liderin e Koresë Veriore, Kim Jong Un. Kjo deklaratë e tij është vlerësuar si një hap prapa nga komentet e tij shpeshherë luftarake, në drejtim të shtetit të izoluar. Trump u […]

Shpërthim në metronë e Stokholmit, plagosen 2 të moshuar
Bota

Shpërthim në metronë e Stokholmit, plagosen 2 të moshuar

Dy persona janë plagosur pas një shpërthimi jashtë një stacioni metroje në Stokholm. Ngjarja ndodhi në stacionin Var Gard, në Linjën e Kuqe në jugperëndim të Stokholmit. Policia ka mbyllur stacioni dhe po vijon hetimet. Ndërkohë ata njoftuan se një burrë 60-vjeçar ishte lënduar pas marrjes së një objekti nga […]

Masakër në Meksikë, 31 të vrarë në 7 orë nga bandat e drogës
Bota

Masakër në Meksikë, 31 të vrarë në 7 orë nga bandat e drogës

Dhuna e vazhdueshme në shtetin kufitar verior të Chihuahua, në Meksikë, la 31 të vdekur në vetëm shtatë orë, ndërsa 23 viktima të tjera lidhur me krimin e organizuar u regjistruan në një periudhë 24-orëshe nëpër disa shtete të tjera. Ciudad Juárez pa masakrën më të madhe me 18 të […]

Takimi i princeshave shqiptare me Eleanor Roosevelt
Ndryshe

Takimi i princeshave shqiptare me Eleanor Roosevelt

Më 4 mars 1938 princeshat arritën me tren në Uashington për një takim me Zonjën e Parë Eleanor Roosevelt. Në Union Station, policia për pak sa nuk u përlesh me paparacët të cilët e irrituan pa masë Faikun. Ministri shqiptar foli me fjalë të serta për “kuriozitetin” e amerikanëve dhe […]

Merkel rikthen vështrimin nga Schulz, kërkohet zgjidhje për qeverinë
Bota

Merkel rikthen vështrimin nga Schulz, kërkohet zgjidhje për qeverinë

Angela Merkel nis një raund të ri bisedimesh në përpjekje për t’i dhënë fund ngërçit që ka paralizuar jetën politike të vendit. Më shumë se tre muaj pas zgjedhjeve, Gjermania vazhdon të mbetet pa një qeveri të re, sepse tentativat e mëhershme të krijimit te një koalicioni kanë dështuar duke […]