Day: January 8, 2018

Macron kërkon aleancë ekonomike Europë-Kinë-Francë
Bota

Macron kërkon aleancë ekonomike Europë-Kinë-Francë

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka nisur vizitën e tij tre-ditore në Kinë. Ai është ndalur fillimisht në provincën veriperëndimore Xian, e cila është edhe pika nisja kryesore e “Rrugës së lashtë të mëndafshit”. Kjo ndalesë e parë ka qenë jo pak e qëllimshme, pasi Macron ka për qëllim nxitjen e […]

Oprah Winfrey mendon kandidimin për presidente të SHBA
Bota

Oprah Winfrey mendon kandidimin për presidente të SHBA

Oprah Winfrey po mendon në mënyrë aktive të kandidojë për presidente. Kjo është konfirmuar për CNN-in nga dy miq të afërt të saj, që kanë kërkuar të mbeten anonim, në mënyrë që të flasin lirshëm. Lajmi vjen pas fjalimit të jashtëzakonshëm të Winfrey në ceremoninë e “Golden Globes”, që i […]

Trump kërkon largimin nga SHBA të 200,000 shtetasve nga El Salvadori
Bota

Trump kërkon largimin nga SHBA të 200,000 shtetasve nga El Salvadori

Administrata e Trump ka njoftuar se SHBA do të anulojë lejet që lejojnë gati 200,000 njerëz nga El Salvador për të jetuar dhe punuar në vend. Programi humanitar, Statusi i Përkohshëm i Mbrojtjes (TPS), u dha pasi një sërë tërmetesh tronditën vendin e Amerikës Qendrore në vitin 2001. Salvadorianët kanë […]

Redaktorja e BBC-së dorëhiqet për shkak të diskriminimit në pagë
Bota

Redaktorja e BBC-së dorëhiqet për shkak të diskriminimit në pagë

Redaktorja e BBC-së për Kinën, Carrie Gracies, ka dhënë dorëheqje nga posti i saj në Pekin për të protestuar në atë që e ka quajtur dështim për të përmbushur hapësirën në pagesë mes grave dhe burrave në BBC. Largimi i Carrie Gracies është hapi i fundit që është marrë pas […]

Nju Jork, “Trump Tower” përfshihet nga flakët (Foto-Video)
Bota

Nju Jork, “Trump Tower” përfshihet nga flakët (Foto-Video)

Një zjarr ka përfshirë ambientet e brendshme të “Trump Tower” në Nju Jork. Lajmi bëhet i ditur nga disa media lokale në SHBA. Në videot që kanë nisur të qarkullojnë, duket një re tymi mbi grataçelë, ku ku familja e presidentit amerikan mban një rezidencë pikërish në katet e fundit. […]

Nju Jork, “Trump Tower” përfshihet nga flakët
Bota

Nju Jork, “Trump Tower” përfshihet nga flakët

Një zjarr ka përfshirë ambientet e brendshme të “Trump Tower” në Nju Jork. Lajmi bëhet i ditur nga disa media lokale në SHBA. Në videot që kanë nisur të qarkullojnë, duket një re tymi mbi grataçelë, ku presidenti amerikan mban një rezidencë. Trump për momentin ndodhet në Uashington. Nuk dihen […]

Përplasja e anijeve-çisternë, rrezik për katastrofë mjedisore
Bota

Përplasja e anijeve-çisternë, rrezik për katastrofë mjedisore

Zyrtarët kinezë, dhanë alarmin për një katastrofë mjedisore për shka se një anije cisternë – iraniane vazhdon të derdhë naftë në det dy ditë pas përplasjes me një anije kineze për transport mallrash. Përplasja ndodhi 160 milje detare në lindje të Shangait. Ministri kinez i transportit, shpjegoi se ekipet e […]

Njihuni me celularin më të vogël në botë…
Teknologji

Njihuni me celularin më të vogël në botë…

Gjithmonë e më shumë ne mahnitemi pas telefonave të mëdhenj, teksa janë më komodë, me më shumë aplikacione dhe më modernë. Por a e keni menduar se cila është madhësia e telefonit më të vogël në botë? Ky telefon njihet si “Zanco Tiny T1” dhe është telefoni më i vogël […]

SKËNDERBEU, HERO BALLKANIK DHE EUROPIAN MË PARË SE KOMBËTAR
Ndryshe

SKËNDERBEU, HERO BALLKANIK DHE EUROPIAN MË PARË SE KOMBËTAR

Një portret i Gjergj Kastriotit në Muzeun e Athinës Pjesa e parë Në një shkrim të tij të marsit 2005, ndërsa një vit më pas në moshën 69 vjeçare do të ndërronte jetë, shkrimtari Anastas Kondo tregonte një ngjarje që e kishte befasuar. Ajo i kishte ndodhur në Athinë, në […]

Iran, ish-presidenti Ahmadinexhad në arrest shtëpiak
Bota

Iran, ish-presidenti Ahmadinexhad në arrest shtëpiak

Ish-presidenti Iranian, Mahmud Ahmadinexhad u arrestua në qytetin e Shirazit për nxitje të trazirave dhe protestave. Ahmadinejad është nën arrest shtëpiak, me miratimin e udhëheqësit suprem, Ajatollah Ali Khamenei. Ish-presidenti vuan pasojat e disa deklaratave të bëra gjatë një vizite në qytetin Bushehr në fund të dhjetorit, kur ai tha […]