Day: January 9, 2018

Ish-kryestrategu i Trumpit dorëhiqet nga “Breitbart”
Bota

Ish-kryestrategu i Trumpit dorëhiqet nga “Breitbart”

Stephen Kevin Bannon, i njohur edhe si Steve Bannon, ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij si kreu ekzekutiv i “Breitbart News”. Lajmi konfirmohet nga vetë kompania mediatike, përmes një njoftimi këtë të martë. Largimi i Bannon, i detyruar nga përkrahësja financiare Rebekah Mercer, vjen në një kohë kur Bannon […]

Kaliforni, pesë të vdekur nga shirat dhe rrëshqitjet e tokës
Bota

Kaliforni, pesë të vdekur nga shirat dhe rrëshqitjet e tokës

#td_uid_1_5a55313996987 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/99529998_00a39be0-202d-41d8-8bb0-3fe48a4aeed3-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a55313996987 .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/99530000_3855621f-f14e-4c9d-8910-0f151500bf19-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a55313996987 .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/2FD20B2F00000578-3385901-image-a-7_1452031749112-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a55313996987 .td-doubleSlider-2 .td-item4 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/23B155F100000578-2857508-image-44_1417588284944-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } 1 of 4 Të paktën pesë persona kanë vdekur në […]

Aplikacioni i ri Shazam që identifikon njerëzit
Teknologji

Aplikacioni i ri Shazam që identifikon njerëzit

Kjo është risa që kompania Blippar ka nxjerr së fundmi. Nëse më parë shazamin e përdornim për njohjen e këngëve sot ai do të përdoret dhe për identifikimin e njerëzve. Deri tani nga eksperimentimet, Shazam mund të njohë 400.000 figura publike dhe norma e saktësisë është 99%. Aplikacioni skanon fytyrat […]

Gara presidenciale, Trump: Do ta mundja Oprah Winfrey (Video)
Bota

Gara presidenciale, Trump: Do ta mundja Oprah Winfrey (Video)

Presidenti Donald Trump në një deklaratë të pasdites së sotme, ka thënë se do të mundte Oprah Winfrey në një përballje të mundshme presidenciale të vitit 2020. Trump shtoi se ai nuk mendon se Oprah do të kandidojë. “Po, unë do të mundë Oprahn”, u tha ai gazetarëve në dhomën […]

Australia lejon martesat e të njëjtit seks (Video)
Bota

Australia lejon martesat e të njëjtit seks (Video)

Disa çifte të të njëjtit seks në Australi kanë kurorëzuar martesat e tyre në ditën e parë zyrtare të ceremonive pas kalimit të një ligji historik. Megjithëse disa çifte u martuan muajin e kaluar pas marrjes së përjashtimeve të veçanta, shumica nuk mund të martoheshin deri të martën. Atletët australianë […]

Teknologji

Armatimet “Hi-Tech” të Izraelit

Ndryshe nga kundërshtarët e tij arabë, në vitin 1950, vetëm dy vjet pasi u themelua shteti i Izraelit nuk kishte burime natyrore për të financuar ekonominë e tij. Me shumë pak bashkëpunëtorë tregtarë, Izraeli vendosi që t’i përkushtohej teknologjisë më të fundit dhe pas disa viteve ai investim i ‘zbardhi […]

Zvicër, 13 mijë turistë bllokohen nga dëbora (Foto)
Bota

Zvicër, 13 mijë turistë bllokohen nga dëbora (Foto)

Mijëra turistë janë bllokuar në vendpushimet e skijimit zviceran pasi bora e madhe në Alpe ka paralizuar qytete dhe fshatra. Skijimi nuk është i mundur pasi shpatet janë të mbyllura për shkak të rrezikut të ortekëve. Më shumë se një metër (39in) dëborë ra në këtë rajon vetëm të hënën. Të […]

Si do të rrisë PBB-në, shtrirja e internetit broadband në Shqipëri?
Teknologji

Si do të rrisë PBB-në, shtrirja e internetit broadband në Shqipëri?

Niveli i depërtimit të shërbimin të internetit me brez të gjerë (broadband) fiks për popullsi në vendin tonë është vetëm 9.3%, tregues ky tepër i ulët, përkundrejt 32.5 % të penetrimit të po këtij shërbimi në vendet e Bashkimit Europian. Në epokën e zhvillimeve të jashtëzakonshme të teknologjisë, duke filluar […]

Prokurori special kërkon të marrë në pyetje presidentin Trump
Bota

Prokurori special kërkon të marrë në pyetje presidentin Trump

Shtypi amerikan njofton se prokurori special Robert Myler do të marrë në pyetje kreun e shtëpisë së bardhë, Trump, brenda disa javësh. Shtëpia e Bardhë refuzoi të komentojë lajmin, sipas të cilit presidenti do të pyetet së shpejti nga Prokurori Myler mbi marrëveshjen e fshehtë mes stafit të tij elektoral […]