Day: January 10, 2018

Banka Botërore: Ekonomia e Eurozonës, në lulëzim
Bota

Banka Botërore: Ekonomia e Eurozonës, në lulëzim

Banka Botërore thotë se ekonomia në Eurozonë është rritur më shpejt nga sa parashikohej në vitin 2017, e kjo tendencë pritet të vijojë edhe gjatë këtij viti. Rritja e arritur, e vlerësuar në 2.7 për qind, është 0.7 për qind më shumë nga sa ishte parashikuar. Masat stimuluese të Bankës […]

Kaliforni, 15 të vdekur dhe rreth 200 të plagosur nga rrëshqitjet e tokës
Bota

Kaliforni, 15 të vdekur dhe rreth 200 të plagosur nga rrëshqitjet e tokës

Një punëtor i shpëtimit e ka përshkruar me lehtësi fëmijën që u tërhoq nga mbeturinat pas rrëshqitjeve shkatërrimtare në Kaliforni të Jugut, si një “kukull me baltë”. Berkeley Johnson tha se vajza dyvjeçare u dërgua në spital. Përpjekjet e shpëtimit janë duke u zhvilluar në Qarkun e Santa Barbara për […]

Shans për një dialog serioz mes dy Koreve
Bota

Shans për një dialog serioz mes dy Koreve

Bisedimet për Lojërat Olimpike Dimërore mes Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut janë një shans i ri për një dialog serioz për paqen. Gjatë dy viteve të fundit nuk ka pasur bisedime të drejtpërdrejta midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut. Ndërkohë udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim, […]

Cavusoglu: Rusia dhe Irani t’i ndalin sulmet e Sirisë në Idlib
Bota

Cavusoglu: Rusia dhe Irani t’i ndalin sulmet e Sirisë në Idlib

Ministri i jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, u ka bërë thirrje Rusisë dhe Iranit për t’i plotësuar obligimet e tyre sipas planit të paqes për Sirinë, për t’i parandaluar sulmet e forcave të qeverisë së Sirisë në provincën Idlib, duke thënë se këto shkelje të planit nuk mund të bëhen […]

Viti i Skënderbeut, pasardhësit Kastrioti në Napoli dhe në Leçe
Ndryshe

Viti i Skënderbeut, pasardhësit Kastrioti në Napoli dhe në Leçe

SKËNDERBEU, HERO BALLKANIK DHE EUROPIAN MË PARË SE KOMBËTAR Pjesa e tretë Ndërkohë i njëjti episod si me Xhorxho Maria Kastriota Skanderbeg ishte përsëritur katër vite më parë me pasardhësin e Gjergj Kastriot Skënderbeut në degën e Leçes. Sërish ishte i njëjti botues, Konstanco D’Agostino, i cili nxiti dhe publikoi më […]

Horoskopi, 12 shenjat dhe çokollata
Ndryshe

Horoskopi, 12 shenjat dhe çokollata

Ushqimi i Zotave është një kënaqësi qiellore për shumë njerëz. Megjithatë, zodiaku bën të ndihet ndikimi i tij edhe këtu, duke filluar nga dashi tek peshqit Çokollata është padyshim një nga ushqimet më të përhapura dhe të konsumuara në botë. Të parët që kultivonin bimën e kakaos ishin Mayatë. Sipas […]

Martesat, ja disa rite fatsjellëse për ditën e ‘po’-së
Ndryshe

Martesat, ja disa rite fatsjellëse për ditën e ‘po’-së

Nuk janë të vërteta… por besohen: traditat për të ndjellë fatin e mirë që nga momenti i parë Me fjalë askush nuk dëshiron ta pranojë se është supersticioz, por kur është fjala për ndjelljen e fatit të mirë … është më mirë të mos rrezikosh. Dhe ritet fatsjellëse për jetën […]

Gjermania: Irani të mos spiunojë ndaj Izraelit
Bota

Gjermania: Irani të mos spiunojë ndaj Izraelit

Gjermania e ka ftuar ambasadorin e Iranit në Berlin, dhe i ka tërhequr vërejtjen kundër spiunimit ndaj individëve dhe grupeve me lidhje të afërta në Izrael, duke thënë se aktet e tilla paraqesin shkelje të ligjit gjerman. Lajmi për këtë takim është paraqitur në media gjatë ditës së djeshme, pasi […]