Day: January 11, 2018

“Trump do t’i imponojë sanksione të reja Iranit”
Bota

“Trump do t’i imponojë sanksione të reja Iranit”

Sekretari amerikan i Thesarit Steve Mnuchin ka thënë se pret që Presidenti Donald Trump të imponojë sanksione të reja ndaj Iranit. Lajmi vjen pasi zoti Trump ndeshet me një afat të së premtes për të vendosur nëse do të heqë dorë nga sanksionet e tjera për Iranin, të cilat dalin […]

Trump: Nuk ka gjasa që të merrem në pyetje nga Mueller
Bota

Trump: Nuk ka gjasa që të merrem në pyetje nga Mueller

Presidenti amerikan Donald Trump tha se “nuk duket të ketë gjasa” që ai të intervistohet nga prokurori i posaçëm Robert Mueller lidhur me hetimin që po bëhet ndaj akuzave se fushata presidenciale e tij është bërë në bashkëpunim të fshehtë me Rusinë. Sipas disa njoftimeve, Mueller u ka thënë avokatëve […]

Mogherini: Marrëveshja bërthamore me Iranin po funksionon
Bota

Mogherini: Marrëveshja bërthamore me Iranin po funksionon

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, u bëri thirrje të gjitha palëve të vazhdojnë të respektojnë marrëveshjen bërthamore midis Iranit dhe gjashtë fuqive botërore, duke thënë se ajo “po funksionon”. Mogherini i bëri këto komente në Bruksel, një ditë para se të kalojë afati për presidentin […]

Gjermania i kërkon SHBA-së të mbështesë marrëveshjen bërthamore me Iranin
Bota

Gjermania i kërkon SHBA-së të mbështesë marrëveshjen bërthamore me Iranin

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, tha se Bashkimi Evropian dëshiron të ruajë marrëveshjen bërthamore midis Iranit dhe fuqive botërore, ndërsa i bëri thirrje Uashingtonit që ta konsiderojë këtë marrëveshje si çështje të ndarë nga programi i Iranit me raketa balistike dhe roli i tij në luftën e Sirisë. […]

Flokët, kush do të jetë trendy i vitit 2018
Ndryshe

Flokët, kush do të jetë trendy i vitit 2018

Një teknikë ndriçimi që pëlqehet ende shumë: zbuloni cila do të jetë domosdoshmëria e vitit që sapo ka filluar I braktisni modelet e vjetra, sot u shpopullua edhe shatushi, një teknikë ndriçimi ton mbi ton me një efekt të butë dhe të pastrukturuar, që i jep flokëve tanë një natyralitet […]

Dieta pas festave, 8 këshilla që na ndihmojnë
Ndryshe

Dieta pas festave, 8 këshilla që na ndihmojnë

Pas festave tani është koha që t’i kushtojmë vëmendje linjave dhe të zhdukim kaloritë e tepërta që kemi marrë nga dollitë dhe darkat Kremtuam me dolli dhe ushqime nga më të ndryshmet. Tani është koha për të menduar për linjat dhe për t’u kthyer në radhët e një diete më […]

Grabiten bizhuteri me vlerë 4,5 mln euro në hotelin Ritz në Paris
Bota

Grabiten bizhuteri me vlerë 4,5 mln euro në hotelin Ritz në Paris

Hajdutë të armatosur dhe të maskuar kanë thyer vitrinat e një dyqani dhe kanë vjedhur stoli në vlerë prej 4.5 milionë eurosh në hotelin e njohur Ritz në Paris, mbrëmjen e së mërkurës. Policia tha se tre të dyshuar janë arrestuar në vendin e ngjarjes, por të paku dy të […]

Trump, optimist për dialog me Korenë e Veriut
Bota

Trump, optimist për dialog me Korenë e Veriut

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, shprehu optimizëm se hapja diplomatike me Korenë e Veriut, që ka ndodhur këtë javë në bisedimet me Jugun, mund të çojë në dialog më të gjerë për uljen e tensioneve në rajon. Optimizmi i Trumpit, pas disa muajsh kërcënime për shkak të programit […]