Dieta pas festave, 8 këshilla që na ndihmojnë

Pas festave tani është koha që t’i kushtojmë vëmendje linjave dhe të zhdukim kaloritë e tepërta që kemi marrë nga dollitë dhe darkat

Kremtuam me dolli dhe ushqime nga më të ndryshmet. Tani është koha për të menduar për linjat dhe për t’u kthyer në radhët e një diete më të ekuilibruar. Humbja e peshës nuk është e pamundur: ajo është gjithashtu një akt i bindur ndaj trupit tonë, i cili pas kaq shumë problemeve, ka nevojë për një çast pushimi dhe detoksifikimi. Këtu janë disa strategji për lehtësimin e sistemit tonë të tretjes dhe nëpërmjet të cilave humbasin kilet e tepërta që kemi grumbulluar, para se ato të bëhen të bezdisshme për trupin tonë.

JO NDJENJËS SË FAJIT – E keni tepruar pak me ëmbëlsirat dhe dollitë? Mos u ndjeni në faj. Festat janë bërë, në fakt, për të festuar dhe gëzuar gëzimet e jetës, veçanërisht ato të tryezës. Ju keni qenë në shoqëri të mirë, keni ngrënë me bollëk, por me pak përkushtim, ju do ta lironi veten nga pesha shtesë që keni lënë si trashëgimi. Pa hezitim dhe pa keqardhje.

MOS BËNI LLOGARITË E KALORIVE – Numri i kalorive që merrni është një tregues i domosdoshëm kur jeni në dietë, por ju nuk keni nevojë të bëni një obsesion. Nëse keni ndonjë dyshim, kërkoni këshilla nga një dietist ose nutricionist: është shumë më mirë t’i drejtoheni një eksperti në vend se të mbështeteni në aplikacione apo në preparate të bëra vetë.

MERRNI KOHËN E DUHUR – Nëse doni të hiqni ca kile, çdo gjë është e thjeshtë: kufizoni vetëm karbohidratet dhe sheqernat për disa javë dhe gjithçka mbaroi. Nëse kilet për të humbur janë më shumë, puna është më komplekse dhe zgjat më shumë. Mos nxitoni: nëse ndiqni një regjim shumë të ngushtë, ndoshta do të keni sukses në arritjen e qëllimit tuaj dhe do t’i humbisni kilet që keni marrë në një kohë të shkurtër, duke shkaktuar efektin famëkeq yo-yo. Që të keni një humbje peshe të qëndrueshme është thelbësore të ndryshoni zakonet tuaja ushqimore, në një mënyrë strukturore dhe të humbisni peshë ngadalë dhe në mënyrë të qëndrueshme, pa u dekurajuar nga pengesat e pashmangshme.

AKTIVITETI FIZIK – Tashmë e dimë: nuk ka humbje peshe pa gjimnastikë. Lëvizja fizike, përveç kalorive të djegura, stimulon metabolizmin dhe fuqizon muskujt. Por kini kujdes: ushtrimet fizike pa dietë nuk mjaftojnë për të humbur peshë. Aktivitetet më të mira për t’iu ndihmuar të humbni peshë janë kardio dhe gjimnastika, si vrapimi, ecja, çiklizmi dhe noti, të bëhen të paktën dy ose tri herë në javë. Nuk ke kohë për të shkuar në palestër? Provoni një shëtitje të shpejtë prej 30-40 minuta në ditë. Por kini kujdes: sepse aktiviteti që të jetë efektiv, ritmi juaj i zemrës duhet të bëhet më i shpejtë dhe ju duhet të djersitni pak. Nëse nuk është kështu, ritmi rritet.

SHEQERNAT QË “NUK SHËRBEJNË” – Gjëja e parë që duhet të hiqni nëse doni të humbni peshë, janë sheqernat. Në veçanti duhet të heqësh dorë nga ata që nuk kontribuojnë në ndjenjën e ngopjes, duke filluar me alkoolin, siç janë verërat dhe likeret: ata janë armiqtë më të keq të linjave tona dhe gjithashtu të shëndetit të mëlçisë kështu që ata duhet të eliminohen pa asnjë përjashtim. E njëjta gjë mund të thuhet edhe për pijet e gazuara: një kafe me pije ka më shumë kalori sesa një pjatë me makarona me salcë domate.

NË TAVOLINË – Sigurisht që nuk duhet të mungojnë perimet, qoftë të papërpunuara apo të gatuara. Kushtojini vëmendje erëzave: i thoni po uthullës, lëngut të limonit si dhe një lugë çaji në ditë vaj ulliri ekstra të virgjër. Vaji nuk duhet derdhur direkt në pjatë, por të matet me një lugë çaji: për t’i dhënë shije mjafton vetëm një pikë, ndërsa “udhëtim” me shishe është një sasi shumë e madhe. Frutat janë shumë të shijshme dhe duhet të konsumohen me kujdes, duke preferuar varietetet me më pak kalori si mollë, portokall, kivi dhe ananas, të pasura me kripëra dhe vitamina. Kufizoni kripën: mos e shtoni atë në ushqim dhe, në gatim, por zëvendësojeni atë me erëza dhe bimë aromatike. Ushqimet që duhet të reduktohen sa më shumë që të jetë e mundur (por jo t’i eliminoni plotësisht) janë karbohidratet dhe yndyrat.

SUPERFOOD – Ata janë ushqimet që ndihmojnë trupin për të pastruar dhe për të luftuar radikalet e lira. Përveç kësaj, por pothuajse si një efekt i mirë anësor, ata gjithashtu na ndihmojnë të humbim peshë. Ndër ta janë lakrat dhe perimet me gjethe jeshile, të pasura me klorofil dhe substanca që ndihmojnë në asimilimin e vitaminave dhe mineraleve. Shega dhe boronica janë gjithashtu të shkëlqyera të marra në formën e lëngjeve të koncentruara (pa sheqer, natyrisht!), si dhe çaji jeshil. Ju mund të merrni atë në vakte ose si snacks për të thyer oreksin. I shkëlqyeshëm është edhe lëngu i limonit, për të pirë esëll në mëngjes pa i shtuar sheqer: pastron dhe rikthen balancën alkaline të trupit.

LUFTË LËNGJEVE – Ngecja e lëngjeve në inde është përgjegjëse për ndjesitë e pakëndshme të ënjtjes dhe kileve shtesë. Për fat të keq, mbajtja e ujit është një problem shumë i zakonshëm dhe i vështirë për t’u zgjidhur: trajtimi i parë është që të pini me bollëk, duke zgjedhur ujërat që janë të varfra me natrium. Është mirë të kufizohet kripa sa më shumë që të jetë e mundur, jo vetëm e shtuar në ushqime, por edhe ajo e fshehur në ushqime të tilla, si mish dhe djathë. Zgjidhni dhe ushqime që kanë veti të mira diuretike, si ananas, soje, kopër. Gjithashtu mund të jenë të dobishme për të kryer masazhe apo seanca të ndryshme terapie.

11 janar 2018 (gazeta-Shqip.com)

Source: Ndryshe