Day: January 12, 2018

Pragë, përplaset autobusi, 3 të vdekur dhe 45 të plagosur
Bota

Pragë, përplaset autobusi, 3 të vdekur dhe 45 të plagosur

Një autobus është aksidentuar në Pragë, duke lënë tre persona të vdekur dhe dhjetëra të plagosur. Një makinë u përplas me autobusin rreth orës 16.00 në orën lokale (15.00). Shoferi i makinës mbeti i vdekur së bashku me dy pasagjerë nga autobusi, konfirmoi një zëdhënëse e policisë. Policët thanë se […]

Turqi, përmbyset autobusi, 9 të vdekur dhe 38 të plagosur
Bota

Turqi, përmbyset autobusi, 9 të vdekur dhe 38 të plagosur

Nëntë shtetas irakenë mbetën të vdekur dhe 38 të tjerë të plagosur në një aksident rrugor në juglindje të Turqisë. Viktimat dhe të plagosurit ishin udhëtarë në një autobus që u përmbys në krahinën juglindore të Şërrnak, raporton Agjencia e lajmeve Doğan. Aksidenti ndodhi në rrethin Silopi të Şırnak. Autobusi […]

The Economist: Demokracia e SHBA “e brishtë”, Shqipëria në vendnumëro
Bota

The Economist: Demokracia e SHBA “e brishtë”, Shqipëria në vendnumëro

Njësia e Inteligjencës e The Economist ka publikuar raportin e radhës për gjendjen e demokracisë në botë. 167 vende kanë kaluar në sitën e ekspertëve, që kanë nxjerrë përfundimet për vitin 2016. Ajo që bie në sy është një përkeqësim i demokracisë në Shtetet e Bashkuara për këtë vit, që […]

Trump përgënjeshtron shprehjet vulgare për emigrantët
Bota

Trump përgënjeshtron shprehjet vulgare për emigrantët

US-Präsident Donald Trump pausiert am 28.11.2017 in Washington, District of Columbia, USA, im Roosevelt-Raum während eines Treffens mit führenden Republikanern, nachdem er mit Medienvertretern gesprochen hat. Foto: Susan Walsh/AP/dpa +++(c) dpa – Bildfunk+++ Presidenti amerikan, Donald Trump nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka përgënjeshtruar lajmin që bëri bujë në […]

Trump anulon vizitën në Londër për hapjen e ambasadës së re
Bota

Trump anulon vizitën në Londër për hapjen e ambasadës së re

Presidenti amerikan, Donald Trump, thotë se ai e ka anuluar vizitën në Londër, ku është dashur ta bëjë hapjen e Ambasadës së re të Shteteve të Bashkuara. Në një postim të sotëm në rrjetin Twitter, zoti Trump ka shkruar se ka vërejtje për lokacionin e ambasadës së re dhe e […]

Terrorizimi, arrestohet 27-vjeçarja në aeroportin “Heathrow”
Bota

Terrorizimi, arrestohet 27-vjeçarja në aeroportin “Heathrow”

Policia britanike ka arrestuar një grua 27-vjeçare në aeroportin londinez të “Heathrow”-t me akuzën se po planifikonte sulme terroriste. Lajmi bëhet i ditur nga “Scotland Yard” përmes një postimi në “Twitter”, por pa dhënë detaje mbi identitetin e të dyshuarës. 12 janar 2018 (gazeta-Shqip.com) Source: Bota

Putin akuzon Uashingtonin për mbështetje të Navalnit
Bota

Putin akuzon Uashingtonin për mbështetje të Navalnit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka pretenduar se luftëtari kundër korrupsionit në Rusi, Aleksei Navalny, është mbështetur nga Shtetet e Bashkuara për synimin e tij për pjesëmarrje në zgjedhjet presidenciale. Këto komente, për të cilat ai nuk ka paraqitur ndonjë provë, zoti Putin i ka bërë dje, gjatë një takimi […]

Djathë, çokollata dhe shampanjë, dieta e Kim Jong-Un
Ndryshe

Djathë, çokollata dhe shampanjë, dieta e Kim Jong-Un

Trup të tonifikuar nuk ka pasur kurrë. Dhe nuk është rastësi që ushqimet e tij të preferuara të jenë çokollata belge dhe vodka. Por edhe sasi të mëdha shampanje dhe djathi. Aq shumë i pëlqente djathi emental, saqë thonë se ishte i pangopur. Kur ulet në tavolinë, Kim Jong-u nuk kujdeset […]

Arrihet marrëveshja për koalicion të madh Gjermani
Bota

Arrihet marrëveshja për koalicion të madh Gjermani

Liderët e partive të Unionit CDU/CSU Angela Merkel dhe Horst Seehofer si dhe ai i socialdemokratëve Martin Schulz, siç njoftojnë agjencitë gjermane të lajmeve, kanë arritur marrëveshje gjatë një takimi prej gati 24 orësh, që të vazhdojnë koalicionin e madh në Gjermani. Përfaqësuesit e partive kanë hartuar një dokument prej […]