Pragë, përplaset autobusi, 3 të vdekur dhe 45 të plagosur

Një autobus është aksidentuar në Pragë, duke lënë tre persona të vdekur dhe dhjetëra të plagosur. Një makinë u përplas me autobusin rreth orës 16.00 në orën lokale (15.00).

Shoferi i makinës mbeti i vdekur së bashku me dy pasagjerë nga autobusi, konfirmoi një zëdhënëse e policisë. Policët thanë se 45 persona të tjerë janë plagosur dhe pesë prej tyre janë në gjendje të rëndë.

Zëdhënësja e shërbimit të shpëtimit Jana Postavo tha se “dy fëmijë pësuan lëndime të rënda në kokë dhe u vendosën në ventilim artificial dhe në koma artificiale”.

Fotot shqetësuese nga skena tregojnë se shërbimet e emergjencës po grumbullojnë rrënojat e autobusit. Tragjedia ndodhi në zonën e Horomericës, në veri-lindje të kryeqytetit të Republikës Çeke.

Për disa udhëtarë u desh ndërhyrja e shërbimeve emergjente për t’i nxjerrë nga autobusi. Autobusi besohet të ketë dalë nga rruga dhe u përplas me një pemë pas rrëzimit.

Një hetim është nisur nga autoritetet për të përcaktuar shkakun e aksidentit.

#td_uid_1_5a591c20e6afa .td-doubleSlider-2 .td-item1 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/61933931-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5a591c20e6afa .td-doubleSlider-2 .td-item2 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/praga-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}
#td_uid_1_5a591c20e6afa .td-doubleSlider-2 .td-item3 {
background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/1200337-80×60.jpg) 0 0 no-repeat;
}

12 janar 2018 (gazeta-Shqip.com)

Source: Bota