Day: January 13, 2018

Bisedime mes dy Koreve për të konkurruar së bashku në Lojërat Olimpike
Bota

Bisedime mes dy Koreve për të konkurruar së bashku në Lojërat Olimpike

Koreja e Jugut ka sugjeruar formimin e një ekipi të përbashkët të hokejt për femrat me Korenë e Veriut për të konkurruar në Olimpiadën Dimërore muajin e ardhshëm, një zhvillim i mundshëm historik në marrëdhëniet ndërmjet rivalëve të hidhur. Propozimi u bë të martën kur delegacionet nga të dy vendet […]

Macron: Bageta duhet të bëhet pjesë e UNESCO-s
Bota

Macron: Bageta duhet të bëhet pjesë e UNESCO-s

Lloji i bukës, bageta duhet të bëhet pjese e listës së pasurisë kulturore të UNESCO-s, ka thënë presidenti francez, Emmanuel Macron, raporton BBC. “Bagetën e ka zili e gjithë bota”, ka thënë ai, në mbështetje të shoqatës të furrtarëve francezë, të cilët janë duke bërë kërkesën. Lista e UNESCO-s synon […]

Rusia pozicionon njësinë e re S-400 në Krime
Bota

Rusia pozicionon njësinë e re S-400 në Krime

Rusia ka pozicionuar në Krime një njësi të re të armatosur me sistem të avancuar të mbrojtjes ajrore, S-400, raportojnë mediat ruse. Rusia e ka aneksuar Krimenë nga Ukraina më 2014. Mediat shtetërore ruse kanë raportuar gjatë ditës së sotme, se Moska ka pozicionuar një sektor të ri në qytetin […]

Sanksionet e SHBA, Irani: Hakmarrje për lëvizjen e Trump
Bota

Sanksionet e SHBA, Irani: Hakmarrje për lëvizjen e Trump

Irani thotë se SHBA-të kanë “kaluar vijën e kuqe” duke imponuar sanksione mbi kreun e gjyqësorit të vet, Ajatollah Sadeq Amoli-Larijani. Ministria e Jashtme u zotua të hakmerret, por nuk tha se në çfarë forme mund të ndërmerrte ndonjë veprim, raporton BBC. Irani gjithashtu hodhi poshtë çdo ndryshim në marrëveshjen […]

OKB: Irani ka furnizuar me armë rebelët në Jemen
Bota

OKB: Irani ka furnizuar me armë rebelët në Jemen

Një panel i Kombeve të Bashkuara, ka treguar përmes një raporti, se Irani ka shkelur një sanksion që i është bërë nga OKB-ja lidhur me armët, duke furnizuar në mënyrë direkte apo indirekte me raketa dhe dronë rebelët shiit në Jemen. Bazuar në disa pjesë të raportit të siguruara nga […]

Kombet afrikane dhe Haiti protestojnë kundër vulgaritetit të Trump
Bota

Kombet afrikane dhe Haiti protestojnë kundër vulgaritetit të Trump

Një grup i 54 kombeve afrikane janë shprehur në union se “ndihen jashtëzakonisht të tronditur” dhe kanë kërkuar që presidenti amerikan, Donald Trump të kërkojë falje për gjuhën vulgare, të cilën e ka përdorur për të përshkruar ata në një diskutim për migrimin në Shtëpinë e Bardhë. Haiti po ashtu […]

Stomaku bosh? Ja ushqimet që nuk ju bëjnë të ndiheni në faj
Ndryshe

Stomaku bosh? Ja ushqimet që nuk ju bëjnë të ndiheni në faj

“Gropa” në stomak nuk është e lehtë të përballohet, por ilaçi është: mjafton të dini të zgjidhni ushqimin e duhur. Zbuloni ushqime që janë miq të dietës dhe humorit të mirë Ndjenja e urisë do të na bënte të vrisnim një ka të tërë ose do të hapnim  frigoriferin duke […]

Pse mbrëmjen e së dielës na zë gjumi me aq vështirësi!
Ndryshe

Pse mbrëmjen e së dielës na zë gjumi me aq vështirësi!

Vështirësitë në marrjen e gjumit në fund të javës janë shumë të përhapura: le të zbulojmë shkaqet Është mbrëmja e së dielës, fundjava po mbaron: kemi kaluar ditë të relaksimit total, në të cilin kemi rimarrë forcën tonë, ose i jemi përkushtuar sportit, miqve dhe argëtimit. Sido që të kenë […]