Day: January 14, 2018

Spanjë, shembet tavani në një klub nate në Madrid
Bota

Spanjë, shembet tavani në një klub nate në Madrid

Autoritetet spanjolle, kanë thënë se 26 persona janë lënduar, pas shembjes së tavanit në një klub nate në Madrid, transmeton AP. Shërbimet e emergjencës kanë thënë se 11 persona janë dërguar për t’u trajtuar në spital nga “plagët e lehta”, ndërsa të tjerët janë trajtuar në vendin e ngjarjes. Shërbimet […]

Trump, replika me gazetën “The Wall Street Journal”
Bota

Trump, replika me gazetën “The Wall Street Journal”

Presidenti Donald Trump shkëmbeu replika të dielën me gazetën The Wall Street Journal mbi një citim të tij – nëse ka tashmë apo do të ketë në të ardhmen një marrëdhënie të mirë me udhëheqësin koreano-verior Kim Jong Un, që ka qënë një objektiv i shpeshtë i udhëheqësit amerikan lidhur […]

Protesta në Tunizi, mbi 800 të arrestuar dhe 100 të plagosur
Bota

Protesta në Tunizi, mbi 800 të arrestuar dhe 100 të plagosur

Mbi 803 persona të arrestuar, 97 agjentë të policisë të plagosur, 87 makina të dëmtuara dhe disa kazerma policie të djegura. Ky është bilanci i javës së fundit të përleshjeve dhe trazirave në Tunizi mes manifestuesve të rinj kundër çmimeve të larta dhe forcave të rendit. Mes të arrestuarve janë […]

Filipine, rizgjohet vullkani Mayon; evakuohen mijëra persona
Bota

Filipine, rizgjohet vullkani Mayon; evakuohen mijëra persona

Një nga vullkanet e tmerrshëm e të frikshëm të Filipineve është kthyer në aktivitet, duke shkaktuar evakuimin e mijëra personave. Vullkanologët parashikojnë në javët e ardhshme një “çlirim “të rrezikshëm” të zjarrit nga mali Mayon. Nga disa kratere, del llavë që kërcënon fshatrat aty pranë: janë rreth 1.000 familjet e […]

Tërmet 7.3 ballë në Peru, të vdekur dhe të plagosur
Bota

Tërmet 7.3 ballë në Peru, të vdekur dhe të plagosur

Është të paktën dy të vdekur dhe dhjetëra të plagosur, sipas disa mediave ndërkombëtare në gjuhën spanjolle, bilanci akoma provizor i tërmetit të fuqishëm me magnitudë 7.3 ballë, i cili goditi sot në mëngjes Perunë. Disa media të tjera anglo-saksone, flasin zyrtarisht vetëm për një viktimë. Tërmeti ka goditur Perunë […]

Qumësht bebesh me salmonelë, tërhiqen nga tregu 12 mln kuti
Bota

Qumësht bebesh me salmonelë, tërhiqen nga tregu 12 mln kuti

Më shume se 12 milionë kuti qumështi pluhur janë tërhequr nga 83 vende në mes të skandalit për salmonelë që ka përfshirë kompaninë franceze Lactalis. Drejtori ekzekutiv Emmanuel Besnier konfirmoi përmasat e rrezikut te kontaminimit për mediat franceze. Tërheqja nga tregu e produkteve Picot, Milumel dhe Taranis ka filluar që […]

Koreja e Veriut, Japonia u kërkon mbështetje vendeve baltike
Bota

Koreja e Veriut, Japonia u kërkon mbështetje vendeve baltike

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, u ka bërë thirrje anëtarëve të NATO-s, Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë, të përkrahin presionin ndaj Koresë Veriore, derisa ishte në një vizitë në rajonin e Baltikut. “Ne duhet të punojmë së bashku që të fuqizojmë sundimin e ligjit në Korenë Veriore, bazuar në ligjin ndërkombëtar, e […]

Dashuria e Ajshtajnit për Elsën
Ndryshe

Dashuria e Ajshtajnit për Elsën

Martesa e Ajshtajnit me serben Mileva, nuk do të ishte ajo që kishte ëndërruar pas lindjes së dy fëmijëve. E kundërshtuar herët nga familjet e të dyja palëve, martesa do të kalonte luhatje. Në pushimet e Pashkëve Ajshtajn do të shkojë i vetëm në Berlin për të vizituar të ëmën […]