Day: January 15, 2018

31 të vdekur në dy sulme vetëvrasëse në Bagdat (Video)
Bota

31 të vdekur në dy sulme vetëvrasëse në Bagdat (Video)

Dy shpërthime vetëvrasëse në Bagdat lanë 31 të vrarë dhe shumë të plagosur. Shpërthimet u kryen sot në mëngjes në Sheshin Tairan të kryeqytetit irakian, në një zonë të ngarkuar tregtare ku mblidhen edhe shumë njerëz që kërkojnë punë ditore. Askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por në të […]

Rusi, Lavrov: Amerika po ‘destabilizon’ botën
Bota

Rusi, Lavrov: Amerika po ‘destabilizon’ botën

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov ka akuzuar Shtetet e Bashkuara se po destabilizojnë botën, duke vendosu theksin tek një listë ankesash mbi politikën e jashtme të administratës Trump. Lavrov  në konferencën hapëse të shtypit për 2018 hodhi akuza të forta në drejtim të SHBA-ve, të cilat pritet të vendosin […]

Rusi, 15 të plagosur nga përleshja me thika në një shkollë
Bota

Rusi, 15 të plagosur nga përleshja me thika në një shkollë

Autoritetet ruse thonë se një mësuese dhe dy nxënës janë plagosur seriozisht nga ajo që nga hetuesit është përshkruar si ishte sulm me thikë në një shkollë në qytetin Perm. Ministria rajonale e sigurisë tha se gjithsej 15 vetë, shumica prrej tyre nxënës, janë plagosur në këtë incident në shkollë […]

Kinë, anija e fundosur shtrihet në një zonë prej 70 km katrorë
Bota

Kinë, anija e fundosur shtrihet në një zonë prej 70 km katrorë

Një re e madhe tymi i zi vijon të qarkullojë mbi ujërat e detit të Kinës perëndimore, pas fundosjes së anijes iraniane të naftës, “Sanchi”. Anija vazhdon të digjet në një zonë që shtrihet mbi 70 km katrorë në det. Zjarri e kishte origjinën pas përplasjes së 6 janarit, 160 […]

Indonezi, shembet tavani i Bursës, 75 persona të plagosur (Video)
Bota

Indonezi, shembet tavani i Bursës, 75 persona të plagosur (Video)

Një kat i tërë i një pallati në Bursën e vlerës në Xhakarta është shembur duke plagosur të paktën 75 persona. “Jemi duke hetuar mbi shkaqet e rënies, por përjashtohet mundësia që të bëhet fjalë për një akt terrorist: nuk ka qenë një bombë”, – ka bërë të ditur zëdhënësi […]

Përleshje me armë në aeroportin e Tripolit, 11 të vdekur
Bota

Përleshje me armë në aeroportin e Tripolit, 11 të vdekur

Aeroporti i Tripolit është bllokuar për shkak të përleshjeve të dhunshme të armatosura mes dy milicive. Lajmi bëhet i ditur nga mediat libiane dhe ato ndërkombëtare. Përleshjet kanë filluar që në mëngjes, madje edhe me goditje artilerie, kur një grup njerëzish të armatosur kanë tentuar të mësyjnë burgun që ndodhet […]

Papa: Kam frikë se mund të nisë një luftë bërthamore!
Bota

Papa: Kam frikë se mund të nisë një luftë bërthamore!

“Kam vërtet frikë nga nisja e një lufte bërthamore, jemi në limit. Mjafton një incident dhe situata rrezikon të përshkallëzohet”. Kështu është shprehur Papa Françesku gjatë udhëtimit të tij në Kili në një bashkëbisedim me gazetarët në avion, duke u ka treguar këtyre të fundit një foto nga Nagasaki pas […]

Eksperti: Të dhënat tona, ari i zi i “Facebook”-ut
Ndryshe

Eksperti: Të dhënat tona, ari i zi i “Facebook”-ut

Facebook ka vendosur të rivlerësojë përmbajtjet në faqen e tij. Në të ardhmen do të kenë prioritet postimet e miqve dhe jo lajmet. Eksperti Martin Giesler në një intervistë për Deutsche Welle shpjegon efektet e këtij hapi të Facebookut. Si duhet t’i kuptojmë ndryshimet e deklaruara nga themeluesi i Facebookut, Mark […]