Day: January 16, 2018

Trump tërhiqet, dëshiron emigrantë nga çdo vend i botës
Bota

Trump tërhiqet, dëshiron emigrantë nga çdo vend i botës

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se dëshiron që në Shtetet e Bashkuara të ketë imigrantë nga kombet e gjithë botës, transmeton Reuters. Ai i ka bërë këto deklarata, pasi është pyetur nëse dëshiron të ketë më shumë migratë nga Norvegjia. “Dua që ata të vijnë nga çdo vend”, është […]

Venezuelë, vritet ish-polici që tentoi grushtin e shtetit
Bota

Venezuelë, vritet ish-polici që tentoi grushtin e shtetit

Oscar Perez, ish-polici që ishte ngritur me armë zjarri kundër qeverisë së Nikolas Maduros dhe që ishte akuzuar për një grusht të dështuar shteti, është vrarë nga forcat e sigurisë venezueliane teksa ishte rrethuar në një banesë në Karakas. Lajmi bëhet i ditur nga kanali Cnn në spanjisht nga “burime […]

Aksidentohet autobusi i shkollës, 47 të plagosur në Gjermani (Foto)
Bota

Aksidentohet autobusi i shkollës, 47 të plagosur në Gjermani (Foto)

Të paktën 47 persona, mes të cilëve shumë fëmijë kanë mbetur të lënduar në një aksident rrugor që ka përfshirë një autobus shkolle, i cili u përplas me një ndërtesë. Ngjarja ka ndodhur në Ederbach, në Gjermani. Pesë persona janë të plagosur dhe ndodhen në rrezik për jetën. Autobusi është […]

Shpërthim në një bllok banesash në Anversë, 2 të vdekur (Foto)
Bota

Shpërthim në një bllok banesash në Anversë, 2 të vdekur (Foto)

Një pallat është shembur si pasojë e një shpërthimi në Anversë të Belgjikës. Bilanci i përkohshëm flet për dy viktima dhe 14 të plagosur, nga të cilët pesë janë në gjendje të rëndë. Shtatë persona janë nxjerrë të gjallë nga gërmadhat mes tyre dhe një fëmijë. Skuadrat e shpëtimit punojnë […]

Ukrainë, protestuesit përleshen me policinë
Bota

Ukrainë, protestuesit përleshen me policinë

epa06443171 Protestors burn tires and clash with police during their rally in front of Parliament building in Kiev, Ukraine, 16 January 2018. Ukrainian lawmakers are about to vote on a controversial bill on the reintegration of the Donbass and on recognizing Russia as the aggressor respectively during the parliament’s session […]

SHBA, arrestohen prindërit, mbanin lidhur me zinxhirë 13 fëmijët
Bota

SHBA, arrestohen prindërit, mbanin lidhur me zinxhirë 13 fëmijët

Dy prindër janë arrestuar në Kaliforni, pasi policia zbuloi se ata i mbanin 13 fëmijët e tyre në robëri, disa prej tyre “të mbërthyer me zinxhir në shtretërit e tyre”. David Allen Turpin, 57 vjeç, dhe Louise Anna Turpin, 49 vjeç, u arrestuan nën akuzën për torturë fëmijësh, raporton BBC. […]

Papa Françesku nis vizitën treditore në Kili
Bota

Papa Françesku nis vizitën treditore në Kili

Papa Françesku ka arritur për vizitë treditëshe në Kili, me qëllim rikthimin e besueshmërisë te kisha lokale. Zemërimi i popullsisë atje është rritur, për shkak të akuzave për abuzimin seksual të fëmijëve kundër 80 anëtarëve të klerit kilian. Disa priftërinj janë dënuar nga Gjykata e Vatikanit, por protesta kundër mbulimit […]

Shkëmbimi i partnerit në shtrat, a dini pikërisht gjithçka?
Ndryshe

Shkëmbimi i partnerit në shtrat, a dini pikërisht gjithçka?

Ndoshta  nuk e keni ditur, por është më i përhapur se sa e mendonit. Pse? Zbuloni arsyet e kësaj shkeljeje Ju nuk keni nevojë të jeni Nicole Kidman dhe Tom Cruise në “Eyes Wide Shut” për të praktikuar shkëmbimin e partnerit: kjo është në fakt një lojë e përhapur, e […]

Obeziteti, meshkujt që hanë vetëm janë më të rrezikuar
Ndryshe

Obeziteti, meshkujt që hanë vetëm janë më të rrezikuar

Një hulumtim korean nxjerr në pah një predispozitë më të madhe për të zhvilluar hipertensionin dhe kolesterolin e lartë Meshkujt që hanë vetëm kanë një rrezik 45% më të madh të zhvillimit të obezitetit, sipas një studimi nga Universiteti i Dongguk, në Korenë e Jugut, botuar në Hulumtim Obesity & […]

Shembet ura në Kolumbi, vdesin nëntë punëtorë
Bota

Shembet ura në Kolumbi, vdesin nëntë punëtorë

#td_uid_1_5a5df190dfbd0 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/99612163_740eaad6-abc4-47ed-85fe-c20c30a263c7-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a5df190dfbd0 .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/99612161_722e612a-07c0-4a18-8d65-15135050b749-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a5df190dfbd0 .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/99612157_dfca8ddc-653b-4d14-8bd4-1ff416629fe1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } 1 of 3 Një urë që lidh dy pjesë të një autostrade, në ndërtim e sipër, është shembur në Kolumbi […]