Day: January 18, 2018

SHBA kërkon ekstradimin e të dyshuarit si terrorist
Bota

SHBA kërkon ekstradimin e të dyshuarit si terrorist

Shtetet e Bashkuara kërkojnë ekstradimin e një personi të dyshuar si terrorist i Al Kaidës, i cili ndodhet në burg në Francë. Christian Ganczarski, shtetas gjerman, akuzohet për planifikimin e një komploti për të vrarë shtetas amerikanë dhe për furnizimin me mbështetje materiale të Al Kaidës. Ganczarski ndodhet aktualisht në […]

Stuhia vdekjeprurëse “Friederik” bën kërdinë në Gjermani e Holandë
Bota

Stuhia vdekjeprurëse “Friederik” bën kërdinë në Gjermani e Holandë

Erërat e forta shpërthyen në Gjermani dhe në vendet fqinje. Së paku pesë vetë kanë vdekur në Gjermani, Holandë dhe Belgjikë. Fluturimet, trenat dhe transporti publik janë ndërprerë në të gjithë Evropën Perëndimore. “Friederike”, stuhia që ka goditur së fundmi Evropën perëndimore, pasi “Xavier” la pas një valë shkatërrimtare vjeshtën […]

“Twitter” nën akuzë, spiunon mesazhet private mes përdoruesve?
Bota

“Twitter” nën akuzë, spiunon mesazhet private mes përdoruesve?

“Twitter” si një “Big brother”: platforma sociale, duket se lexon dhe arkivon gjithçka që përdoruesit shkruajnë ‘online’, përfshirë postimet e fshira dhe mesazhet direkte, po ato që përdoruesit shkëmbejnë privatisht. Lajmin e ka zbuluar një inxhinier i “Twitter”-it në një video të filmuar në fshehtësi nga “Project Veritas”, një sajt […]

Yndyrnat e këqija ndihmojnë në përhapjen e kancerit të prostatës
Ndryshe

Yndyrnat e këqija ndihmojnë në përhapjen e kancerit të prostatës

Së bashku me faktorët gjenetikë ato kontribuojnë në rritjen e metastazave Një dietë shumë e pasur me yndyrna ‘të këqija’, ose që rrjedh nga mishi dhe djathi, shtyn që tumori i prostatës të përhapet dhe të formojë metastaza. Por ky proces mund të bllokohet duke përdorur barna kundër obezitetit. Për […]

Trump jep “çmimet” e lajmeve të rreme kundër kolosëve të medias
Bota

Trump jep “çmimet” e lajmeve të rreme kundër kolosëve të medias

“Çmimi për lajmet e rreme” i shkon New York Times, Washington Post, Newsweek, Time, Abc e Cnn”. Kështu ka shkruar në “Twitter” Donald Trump, duke renditur një listë të të përditshmeve amerikane, lajmeve dhe gazetarëve. Çmimet e dhëna janë gjithsej 10, ku 4 i ka fituar Cnn, dy New York […]

Nagasaki dhe heshtja jonatyrale pas shpërthimit nuklear
Ndryshe

Nagasaki dhe heshtja jonatyrale pas shpërthimit nuklear

Papa u ka treguar gazetarëve duke udhëtuar drejt Kilit, për imazhin e fëmijës me të vëllain e vdekur në skenë: një shembull i tmerrshëm për efektet e bombës atomike. Një imazh vlen më shumë se një mijë fjalë. Kështu që Papa Francesku ka prezantuar imazhin e fëmijës në pritje për […]

Kazakistan, merr flakë autobusi; vdesin 52 pasagjerë
Bota

Kazakistan, merr flakë autobusi; vdesin 52 pasagjerë

Gjithsej 52 pasagjerë të një autobusi kanë vdekur në Kazakistan për shkak të një zjarri të shpërthyer në bord. Tragjedia ka ndodhur në rajonin e Aktobes, në veri të vendit. Vetëm pesë nga 57 personat që gjendeshin në autobus kanë mbijetuar. Sipas autoriteteve lokale, pasagjerët e mjetit ishin të gjithë […]

Suedi, shpërthim i fortë eksplozivi në një stacion policor
Bota

Suedi, shpërthim i fortë eksplozivi në një stacion policor

Një shpërthim i fortë ka ndodhur në një stacion policie në Malmoe, në jug të Suedisë, mbrëmjen e së mërkurës. Sipas burimeve të policisë, shpërthimi është shkaktuar nga një objekt shpërthyes me përmbajtje “trotili” (i ngjashëm me tritolin). Për fat të mirë, thonë autoritetet nuk ka pasur viktima. Sipas hetuesve […]

Spanjë, 745 kg kokainë gjenden të fshehura në ananas (Video)
Bota

Spanjë, 745 kg kokainë gjenden të fshehura në ananas (Video)

Policia spanjolle dhe portugeze kanë njoftuar sot se një operacion i përbashkët antidrogë u finalizua me sekuestrimin e 745 kg kokainë. Efektivët e policisë mbetën të habitur pasi shumica e kokainës ishte fshehur brenda anansve të ardhur nga Amerika Latine. Forcat policore iberike njoftuan të mërkurën goditjen për rrjetin e […]