Day: January 19, 2018

Putin vijon traditën, zhytet në ujin e akullt të liqenit (Video)
Bota

Putin vijon traditën, zhytet në ujin e akullt të liqenit (Video)

Presidenti rus Vladimir Putin nuk ka hequr dorë nga rituali i përvitshëm për t’u larë në ujin e akullt të liqenit Seliger me rastin e festës ortodokse të pagëzimit të krishtit. Presidenti Vladimir Putin është zhytur në ujin e akullt të liqenit Seliger gjatë ceremonisë për festën ortodokse në manastirin […]

Të dashurohesh në zyrë, 9 këshilla si të silleni
Ndryshe

Të dashurohesh në zyrë, 9 këshilla si të silleni

Një dekalog me disa udhëzime për t’u ndjekur për strategjinë e duhur “të peshkimit”… Në zyrë gjithmonë ndodhin surpriza. Ne jemi përpara PC dhe jemi njohur me një koleg të ri. Menjëherë dëgjojmë fluturat në stomak: ai na duket i bukur. Për fat të keq, veshja e re që e […]

Turqi, Parlamenti miraton zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme
Bota

Turqi, Parlamenti miraton zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme

Parlamenti i Turqisë votoi të enjten për zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme që u vu në vend pas përpjekjeve të dështuara për grusht shteti në korrikun e vitit 2016, njofton media turke. Kjo është zgjatja e gjashtë e gjendjes së jashtëzakonshme dhe do të futet fuqi të premten pas mesnate, […]

Emigrantët, marrëveshje e re mes Francës dhe Britanisë
Bota

Emigrantët, marrëveshje e re mes Francës dhe Britanisë

Londra dhe Parisi kanë nënshkruar një marrëveshje mbi kontrollin e emigracionit në kufirin e tyre. Ky zhvillimi erdhi gjatë samitit të 35-të mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës që u mbajt në Akademinë Mbretërore Ushtarake në Sandhurst, pranë Londrës. “Emmanuel Macron dhe Theresa May nënshkruan një akord të ri që […]

Dilema e mesazheve, duhet t’i fshijmë menjëherë apo jo?
Ndryshe

Dilema e mesazheve, duhet t’i fshijmë menjëherë apo jo?

Telefonatat, e-mailet dhe WhatsApp: rrethuar nga kërkesat, rritet numri i atyre që vendosin të mos përgjigjen. Ekspertët: “Ja si të kapërcehet ankthi i smartfonëve” Ata që heqin dorë do të shpëtohen. Por kjo nuk do të jetë një humbje, por një pushtim. Nga liria. Për t’iu përgjigjur ose jo një […]

Europa Veriore përfshihet nga moti i keq, të paktën 10 viktima (Foto)
Bota

Europa Veriore përfshihet nga moti i keq, të paktën 10 viktima (Foto)

Dhjetë të vdekur, fluturime të anuluara, shërbimi hekurudhor i paralizuar. Është ky bilanci i valës së kohës së keqe që ka goditur Holandën, Belgjikën dhe Gjermaninë. Erëra me fuqi të pabesueshme të ardhura nga Deti i Veriut, kanë shkaktuar bllokimin e trafikut ajror për disa orë e aeroportit të Amsterdamit, […]

OKB: Tre vitet e fundit më të ngrohtat që prej 170 vjetësh
Bota

OKB: Tre vitet e fundit më të ngrohtat që prej 170 vjetësh

Grumbullimi i viteve veçanërisht të nxehta është një shenjë e qartë e ndryshimit të klimës, shkaktuar nga rritja e përqendrimit të gazrave të dëmshme në atmosferë, komunikoi WMO në Gjenevë. 2017 ashtu si edhe viti 2015 ka pasur një temperaturë rreth 1,1 gradë mbi atë të kohës paraindustriale. Dallimi mes […]