Day: January 20, 2018

‘Pyeongchang 2018’; Dy koretë, delegacion të bashkuar
Bota

‘Pyeongchang 2018’; Dy koretë, delegacion të bashkuar

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut do të prezantohen së bashku në ceremoninë e hapjes së Lojërave Dimërore që do të mbahen në Pyeongchang muajin e ardhshëm. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, ratifikoi atë që u vendos në takimin e zhvilluar mes delegacioneve të këtyre vendeve dhe e konfirmoi nëpërmjet një […]

Fillon mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane
Bota

Fillon mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane

Në orët e para të ditës së sotme filloi mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane, pasi u bllokua në Senat projektligji për financimin e buxhetit. Autorizimi për shpenzime qeveritare skadoi në mesnatë, duke filluar kështu automatikisht ndalimin e të gjithave funksioneve jothelbësore qeveritare. Kjo shkaktoi debate të nxehta ndërmjet senatorëve, […]

Kabul, sulm terrorist në hotelin ndërkombëtar; viktima e të plagosur
Bota

Kabul, sulm terrorist në hotelin ndërkombëtar; viktima e të plagosur

Të paktën 15 persona janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë kanë mbetur të plagosur pas një sulmi terrorist në një hotel ndërkombëtar në Kabul. 4 persona të armatosur hynë në dhomat e hotelit duke hapur zjarr në Hotelin ndërkombëtar të Kabulit, bëjnë me dije zyrtarë në Afganistan. I njëjti hotel […]

Erdogan: Nisi operacioni i armatosur për largimin e kurdëve në Afrin
Bota

Erdogan: Nisi operacioni i armatosur për largimin e kurdëve në Afrin

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan thotë se një operacion tokësor kundër forcave kurde në Siri ka filluar “de-facto” pas dy ditëve të bombardimeve. Turqia ka kërcënuar një operacion të plotë ushtarak për të larguar luftëtarët kurdë nga rajoni Afrin, që mbahet prej tyre që nga viti 2012. Siria, ndërkohë, ka […]

Gjermanët me sytë në Bonn, ankth për kongresin e socialdemokratëve
Bota

Gjermanët me sytë në Bonn, ankth për kongresin e socialdemokratëve

Të gjithë i kanë drejtuar të dielën sytë në kongresin e socialdemokratëve në Bonn. Nëse 600 delgatë të kongresit votojnë kundër negociatave të koalicionit, kjo ka pasoja jo vetëm për Martin Schulzin, por edhe për Angela Merkelin. Martin Schulzi duhet të dridhet. Nëse të dielën në kongresin e partisë socialdemokrate […]

Turqi, 11 të vdekur dhe 46 të plagosur nga përplasja e autobusit
Bota

Turqi, 11 të vdekur dhe 46 të plagosur nga përplasja e autobusit

Njëmbëdhjetë njerëz kanë mbetur viktima të një aksidenti gjatë udhëtimit me autobus në një autostradë në Turqinë veriperëndimore, thonë zyrtarët lokalë. Rreth 46 të tjerë u plagosën në aksident, shtojnë ata. Autobuzi po udhëtonte gjatë orëve të natës nga kryeqyteti, Ankara, në vendpushimin Uludag pranë qytetit të Bursas. Ai u […]

“Paralizohet” shteti amerikan, Senati nuk kalon buxhetin e ri
Bota

“Paralizohet” shteti amerikan, Senati nuk kalon buxhetin e ri

Qeveria amerikane ka filluar mbylljen e shumë shërbimeve të saj pasi Senati nuk arriti të binte dakord mbi një buxhet të ri. Një projekt-ligj për të financuar qeverinë federale deri më 16 shkurt nuk ka marrë 60 votat e kërkuara në mes të një mosmarrëveshjeje të hidhur mbi imigracionin dhe […]

SHBA, ish-gruaja e Murdoch ishte një spiune e Kinës (Foto)
Ndryshe

SHBA, ish-gruaja e Murdoch ishte një spiune e Kinës (Foto)

Inteligjenca amerikane paralajmëroi Jared Kushner, bashkëshortin e Ivanka Trump, sepse Wendi Deng ishte një mik i madh i “vajzës së parë” Ish-bashkëshortja e miliarderit Rupert Murdoch ishte një spiune e Pekinit. Dyshimi se Wendi Deng, mikeshë e Ivanka Trump, ishte një agjente, e cila punoi për Kinën në SHBA, i […]