Day: January 21, 2018

Raporti i OKB: Gratë fitojnë 23% më pak se burrat
Bota

Raporti i OKB: Gratë fitojnë 23% më pak se burrat

Në botë gratë fitojnë mesatarisht 23% më pak se burrat. Shifrat konfirmohen nga kombet e bashkuara sipas të cilave kjo është dhe vjedhja më e madhe në historinë e njerëzimit. Sipas të dhënave të mbledhura nga organizata nuk ka dallime nga zona në zonë, nga mosha apokualifikimi. Në raport shkruhet […]

Siri, Asad dënon sulmin e Turqisë kundër kurdëve
Bota

Siri, Asad dënon sulmin e Turqisë kundër kurdëve

Presidenti Bashar al Asad ka dënuar “agresionin brutal” të Turqisë kundër enklavës kurde në Afrin të Sirisë, duke theksua se aksioni ushtarak është pjesë e mbështetjes së Ankarasë ndaj “terroristëve”. Agjencia e shtypit kurde “Haëar Neës” dhe Organizata siriane e të Drejtave të Njeriut, kanë denoncuar se gjatë sulmeve ajrore […]

Mafia në Itali, arrestohet djali “i shoferit” të Toto Rinës
Bota

Mafia në Itali, arrestohet djali “i shoferit” të Toto Rinës

Karabinierët e Palermos kanë ndaluar pesë persona të akuzuar për pjesëmarrje në organizata mafioze,  zhvatje e kërcënime. Mediat italiane shkruajnë se të pestë të dyshuarit po përgatiteshin të linin vendin. Në burg, mes të tjerëve, ka përfunduar edhe Giuseppe Biondini, djali i Salvatore Biondinos, shofer dhe njeri i besuar i […]

Gjermania drejt koalicionit të madh, SPD pro qeverisë me Merkelin
Bota

Gjermania drejt koalicionit të madh, SPD pro qeverisë me Merkelin

Kongresi i social-demokratëve gjermanë të SPD-së, i mbledhur në Bon, ka votuar në favor të koalicionit të madh me Cdu/Csu të kancelares Angela Merkel për të qeverisur në Gjermani. Në favor të mocionit të mbështetur nga lideri Martin Schulz, kanë votuar 362 delegatë, ku 279 kanë qenë kundër. Martin Schulz […]

Masakra në Las Vegas, fotot e dhomës së hotelit të vrasësit
Bota

Masakra në Las Vegas, fotot e dhomës së hotelit të vrasësit

Ishte 2 tetori i vitit të shkuar kur Stephen Padock, nga kati i 32 i një hoteli në Las Vegas qëlloi me mijëra plumba mbi timën e cila po merrte pjesë në një koncert muzikor dhe u vra para ardhjes së policisë. Bilanci i asaj mbrëmjeje fliste për 59 persona […]

Çeki, 4 persona vdesin nga zjarri në një hotel në Pragë
Bota

Çeki, 4 persona vdesin nga zjarri në një hotel në Pragë

Një zjarr në një hotel në qendër të Pragës ka lënë të vdekur 4 persona dhe shumë të tjerë të lënduar, kanë njoftuar autoritetet çeke. Zëdhënësja e ambulancës në kryeqytetin çek, Jana Postova, ka thënë se dy persona kanë vdekur si shkak i zjarrit gjatë ditës së djeshme në hotelin […]

Ushtria e Turqisë hyn në Afrin, Erdogan: S’ndalemi edhe po u derdh gjak
Bota

Ushtria e Turqisë hyn në Afrin, Erdogan: S’ndalemi edhe po u derdh gjak

Trupat tokësore turke kanë kaluar në Siri veriore, si pjesë e fushatës së Ankarasë për të shpërbërë zonën kufitare të luftëtarëve kurdë, thotë kryeministri turk. Binali Yildirim tha se qëllimi ishte të krijohej një “zonë e sigurt” prej 30 km (19 milje) brenda Sirisë, raportojnë mediat turke. Lidhur me operacionin […]

Trupat tokësore të Turqisë hyjnë në Afrin
Bota

Trupat tokësore të Turqisë hyjnë në Afrin

Trupat tokësore turke kanë kaluar në Siri veriore, si pjesë e fushatës së Ankarasë për të shpërbërë zonën kufitare të luftëtarëve kurdë, thotë kryeministri turk. Binali Yildirim tha se qëllimi ishte të krijohej një “zonë e sigurt” prej 30 km (19 milje) brenda Sirisë, raportojnë mediat turke. Turqia filloi operacionin […]

Macron: Donald Trump s’është një “politikan klasik”
Bota

Macron: Donald Trump s’është një “politikan klasik”

Presidenti francez Emmanuel Macron ka kritikuar me një koment të ashpër homologun e tij amerikan Donald Trump. Komenti i kreut të shteti francez erdhi pas një pyetje të moderatorit Andrew Marr rreth qëndrimit të Trump për shtetet afrikane, në një intervistë të BBC. Macron tha se Donald Trump nuk është […]

Papa Françesku: STOP dhunës ndaj grave në Amerikën Latine
Bota

Papa Françesku: STOP dhunës ndaj grave në Amerikën Latine

Papa Françesku u ka bërë thirrje ndjekësve të tij në Amerikën Latine që t’i japin fund dhunës kundër grave duke kërkuar një legjislacion dhe qasje të re për t’i mbrojtur ato. “Dua t’ju ftoj për të luftuar një fatkeqësi në rajonin e Amerikës Latine, numri i madh i rasteve të […]