Day: January 22, 2018

George Weah betohet si Presidenti i Liberisë
Bota

George Weah betohet si Presidenti i Liberisë

Ish-futbollisti me famë botërore, George Weah është betuar sot si president i Liberisë. Dhjetëra mijëra njerëz morën pjesë në ceremoninë e betimit, që u mbajt në stadiumin “Samuel Doe” në Monrovia. Ata madje pritën shumë orë në radhë për të hyrë. “Kam kaluar shumë vite të jetës sime në stadiume, […]

SHBA, arrihet marrëveshja për rihapjen e qeverisë
Bota

SHBA, arrihet marrëveshja për rihapjen e qeverisë

Mbyllja e qeverisë amerikane duket se do të përfundojë, pasi republikanët dhe demokratët e Senatit kanë rënë dakord për një marrëveshje. Demokrati Chuck Schumer tha se partia e tij do të “votojë për të ri-hapur qeverinë”, pasi ajo do të vazhdojë të negociojë me republikanët mbi imigracionin. Schumer tha se […]

Papa Françesku kërkon falje për akuzat ndaj viktimave të abuzimit
Bota

Papa Françesku kërkon falje për akuzat ndaj viktimave të abuzimit

Papa Françesku ka kërkuar falje për vërejtjet që bëri javën e kaluar në Kili duke mbrojtur një peshkop. Peshkopi kilian Juan Barros ishte i pafajshëm. Deklaratën e tij, Papa e bëri në një avion, me të cilin ai po fluturonte për në Romë. Të enjten, Papa tha se ata që […]

SHBA akoma pa marrëveshje, dita e tretë e “Shutdown”
Bota

SHBA akoma pa marrëveshje, dita e tretë e “Shutdown”

Nuk është arritur asgjë në mbledhjet mes demokratëve dhe republikanëve, ndërsa SHBA gjendet në ditën e tretë të fenomenit që njihet si “shutdown”, ose ndryshe mbyllja e shërbimeve të qeverisë federale për shkak të dështimit në miratimin e buxhetit. Senati Amerikan do të votojë në mesditë me orën e Uashingtonit, […]

Pence: Ambasada amerikane në Jerusalem, në vitin 2019
Bota

Pence: Ambasada amerikane në Jerusalem, në vitin 2019

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, thotë se Shtetet e Bashkuara do ta hapin Ambasadën në Izrael, në Jerusalem, në vitin 2019. Pence, i cili gjendet për vizitë në Izrael, tha sot se administrata e presidentit, Donad Trump, do të lëvizë me planin e vet, i cili është vlerësuar si kundërthënës, dhe […]

Kabul, shkon në 30 numri i të vrarëve në sulmin terrorist në hotel
Bota

Kabul, shkon në 30 numri i të vrarëve në sulmin terrorist në hotel

Zyrtarët e lartë të sigurisë në Afganistan thonë se së paku 30 vetë janë vrarë në sulmin në hotelin Intercontinental në kryeqytetin Kabul, nga militantët talebanë dhe kanë paralajmeruar se numri i të vrarëve mund të rritet. Sipas këtyre zyrtarëve, ndër të vrarët ka punëtorë të hotelit, mysafirë dhe pjesëtarë […]

Rekord vrasjesh në Meksikë në 2017-ën, mesatarisht 70 në ditë
Bota

Rekord vrasjesh në Meksikë në 2017-ën, mesatarisht 70 në ditë

Rreth 70 persona janë vrarë në ditë në Meksikë gjatë 2017 dhe statistikat tregojnë se viti që sapo u mbyll, me një total prej 25.339 vrasjesh, ka qenë më i dhunshmi në historinë e vendit, duke thyer edhe rekordin 2011-ës. Analistët kanë nënvizuar se në 2017-ën, plaga e vrasjeve është […]

Tregu i ushqimeve organike për fëmijët
Ndryshe

Tregu i ushqimeve organike për fëmijët

Sipas studimeve më të fundit, industria amerikane e ushqimeve për fëmijë vlerësohet të ketë siguruar 53 miliardë dollarë në vitin 2015. Ky treg pritet të arrijë në 75 miliardë dollarë në vit deri në vitin 2050. Por ushqimi për fëmijë nuk ka ndryshuar shumë në dekadat e fundit, duke nxitur […]

Puigdemont në Danimarkë, përkundër kërcënimit nga Spanja
Bota

Puigdemont në Danimarkë, përkundër kërcënimit nga Spanja

Ish-lideri i Katalonjës, Carles Puigdemont, ka udhëtuar në Danimarkë, përkundër kërcënimit të qeverisë së Spanjës, se nëse ai largohet nga Brukseli, atëherë do të lëshohet fletarrest për të. Aeroplani i Puigdemontit sot ka ateruar në aeroportin e Kopenhagës, ku parashihet të jetë pjesëmarrës në debat në një universitet, më vonë […]