Day: January 23, 2018

Tillerson: Rusia fajtore për sulmet kimike në Siri
Bota

Tillerson: Rusia fajtore për sulmet kimike në Siri

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka thënë, se Rusia duhet fajësuar për përdorimin e armëve kimike në Siri, pas raportimeve se ka dyshime për përdorim të këtyre armëve gjatë kësaj jave afër Damaskut. Tillerson ka folur sot në Paris, pasi 24 shtete, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Francën […]

Ndërhyrja ruse në zgjedhjet e SHBA, merret në pyetje prokurori Sessions
Bota

Ndërhyrja ruse në zgjedhjet e SHBA, merret në pyetje prokurori Sessions

Prokurori i Përgjithshëm amerikan, Jeff Sessions është marrë në pyetje nga hetuesit e këshilltarit special, Robert Mueller, lidhur me çështjen e bashkëpunimit të Rusisë me udhëheqësir e fushatës së Trump, në zgjedhjet e vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara. Zëdhënësja e Departamentit të Drejtësisë,e ka konfirmuar për BBC-në se takimi […]

SHBA, sulm me armë në një shkollë, 2 të vdekur dhe 12 të plagosur
Bota

SHBA, sulm me armë në një shkollë, 2 të vdekur dhe 12 të plagosur

Një sulm me armë është shënuar në shkollën e lartë Marshall County, në Kentaki të SHBA-ve. “Plot 14 studentë u qëlluan nga të shtënat me armë, dy prej të cilëve morën plagë fatale për jetët e tyre. Një prej viktimave, një vajzë 15-vjeçare, ndërroi jetë në vendngjarje, ndërsa një djalosh […]

SHBA, sulm me armë në një shkollë, 1 i vdekur dhe 7 të plagosur
Bota

SHBA, sulm me armë në një shkollë, 1 i vdekur dhe 7 të plagosur

Një sulm me armë është shënuar në shkollën e lartë Marshall County, në Kentaki të SHBA-ve. Të paktën shtatë persona janë plagosur dhe ka një vdekje të konfirmuar nga autoritetet. Guvernatori Matt Bevin shkroi në Twitter: “Sulm tragjik në Marshall County HS …  Vrasësi është ndaluar, por një viktimë është […]

Belgjika në alarm, grabitet kamioni me 34 mijë litra kimikate
Bota

Belgjika në alarm, grabitet kamioni me 34 mijë litra kimikate

Një kamion që dyshohet se transporton 34.000 litra kimikate u grabit në Belgjikë. Kamioni u zhduk në qytetin Zedelgem, në afërsi të portit belg të Ostendit ditën e shtunë. Rimorkio thuhet se përmban 33,500 litra substancë kimike dhe Interpoli besohet të jetë i përfshirë në kërkimin e policisë. Policia belge […]

Mattis i kërkon Turqisë të tërhiqet nga ofensiva antikurde
Bota

Mattis i kërkon Turqisë të tërhiqet nga ofensiva antikurde

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, i bëri thirrje Turqisë të përmbahet nga ofensiva e saj kundër milicisë kurde në Siri. “I marrim shumë seriozisht shqetësimet legjitime të Turqisë për sigurinë dhe jemi të përkushtuar të punojmë për to me aleatët e NATO-s”, tha Mattis në Xhakartë, në fillim të […]

Rrjedhje gazi në Londër, 1.450 persona evakuohen gjatë natës
Bota

Rrjedhje gazi në Londër, 1.450 persona evakuohen gjatë natës

Një rrjedhje gazi natyror ka shkaktuar një kaos të vërtetë në një nga rrugët kryesore, në qendër të kryeqytetit britanik, Londër. 1450 persona janë evakuuar me shpejtësi nga grupet e emergjencës dhe janë dërguar në një vendstrehim. Ata ishin kryesisht klientë të një hoteli dhe të një lokali nate. Alarmi […]

Tërmet 8.2 ballë në brigjet e Alaskës, alarm për tsunami
Bota

Tërmet 8.2 ballë në brigjet e Alaskës, alarm për tsunami

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8.2 ballë i shkallës Rhter është regjistruar në gjirin e Alaskës, rreth 278 km në jug-lindje të Kodiakut, në 10 km thellësi nga toka. Autoritetet amerikane kanë shpallur alarmin për tsunami për zonat bregdetare, jo vetëm të Alaskës, por edhe të British Kolumbia. Njerëzve […]

Ana tjetër e erosit, është e lehtë të thuash ‘sexting’
Ndryshe

Ana tjetër e erosit, është e lehtë të thuash ‘sexting’

Përditshmëria ju mërzit? Për t’i hedhur pak piper marrëdhënies tuaj mund të përdorni telefonin, por ka edhe rreziqe. Zbulojini… Nëse ndiqeni nga dëshira për të shkelur, nëse jeni të shqetësuar nga rutina bashkëshortore dhe ndiheni gati për të vënë erosin në provë me dikë tjetër i cili nuk është partneri […]

Libri anti-Trump, Michael Wolff: Si depërtova në Shtëpinë e Bardhë!
Ndryshe

Libri anti-Trump, Michael Wolff: Si depërtova në Shtëpinë e Bardhë!

Takim me autorin e librit “scoop” për Donald Trump. Të gjithë besonin se ishte autorizuar nga presidenti, ndërkohë që ishte Bannon “engjëlli i tij mbrojtës” “Unë kam qenë vërtet patetik. Gjithë ditën rrija ulur në atë shtrat duke pritur që dikush të më thërriste. Patetik dhe gjithashtu poshtërues. Por ajo […]