Day: January 24, 2018

Ngacmoi seksualisht 160 vajza, ish-mjeku në SHBA burgoset për 175 vite
Bota

Ngacmoi seksualisht 160 vajza, ish-mjeku në SHBA burgoset për 175 vite

Ish-mjeku i ekipit amerikan të gjimnastikës, Larry Nassar është dënuar me 175 vite burg pas dëshmisë së afro 160 prej viktimave të tij. Gjykatësi e hodhi poshtë deklaratën e Nassarit si të pasinqertë kur u përpoq të kërkonte falje në gjykatë. Nassar, 54 vjeç, u deklarua fajtor për akuza të […]

Zvicër, protesta kundër vizitës së Trump në Davos (Foto)
Bota

Zvicër, protesta kundër vizitës së Trump në Davos (Foto)

#td_uid_1_5a68d0698e8fd .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/5a68a27afc7e93886c8b4567-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a68d0698e8fd .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/5a689ff8fc7e933b6a8b4567-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a68d0698e8fd .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/104963637-Davos_protests_.530×298-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a68d0698e8fd .td-doubleSlider-2 .td-item4 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/104963643-Davos_protests_2_.530×298-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } 1 of 4 Qindra protestues u dyndën në rrugët e […]

Kurdët godasin me raketa një xhami në Turqi, 8 të plagosur
Bota

Kurdët godasin me raketa një xhami në Turqi, 8 të plagosur

#td_uid_1_5a68bb6b2b8fb .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/5a68b239fc7e93ee758b4569-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a68bb6b2b8fb .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/5a68ab662269a21ae871e49e-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a68bb6b2b8fb .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/645×344-rocket-fired-from-syria-hits-turkeys-border-province-of-kilis-1516811793245-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } 1 of 3 Teksa operacioni i Turqisë kundër milicisë siriane kurde të YPG në Afrin hyri në ditën e pestë, […]

Davos, Merkel kundër Trump: Harrohet historia, jo izolimit!
Bota

Davos, Merkel kundër Trump: Harrohet historia, jo izolimit!

Gjatë ndërhyrjes në Davos të Zvicrës, kancelaria gjermane Anglea Merkel ka shprehur qëndrimin e saj kundër proteksionizmit: “Sot, 11 vjet pas katastrofës së Luftës së Madhe, duhet të pyesim veten nëse vërtet kemi mësuar leksionin e historisë dhe mua më duket se jo. E vetmja përgjigje është bashkëpunimi dhe ndërveprimi”, […]

Ofensiva kundër kurdëve, tanket gjermane hyjnë në Siri
Bota

Ofensiva kundër kurdëve, tanket gjermane hyjnë në Siri

“A janë këto vërtetë tanke gjermane?” Me këtë pyetje i konfrontojnë gazetarët vazhdimisht përfaqësuesit e qeverisë gjermane. Arsyeja është, se agjencia turke e lajmeve Anadolu publikoi imazhe, që tregojnë ofensivën ushtarake të forcave të armatosura turke kundër milicëve kurdë në YPG në rajonin verior të Sirisë Afrin. Ndër të tjera […]

Papa kundër “fake news”: Nxisin urrejtje dhe arrogancë
Bota

Papa kundër “fake news”: Nxisin urrejtje dhe arrogancë

Papa Françesku i ka cilësuar lajmet e rreme si djallëzore, duke u thënë gazetarëve dhe përdoruesve të rrjeteve sociale që të nxjerrin në pah “taktikat gjarpërore” manipulative, të cilat po krijojnë ndasi në interesat politike dhe ekonomike, transmeton Reuters. “Lajmet e rreme janë shenjë e qasjeje jotolerante dhe janë aty […]

Mot i keq në Francë, frikë për fryrjen e lumit Sena (Foto)
Bota

Mot i keq në Francë, frikë për fryrjen e lumit Sena (Foto)

Parisi është në gjendje alarmi për shkak të fryrjes së lumit Sena. Autoritetet franceze i frikësohen faktit se lumi i cili vazhdon të fryhet si pasojë e reshjeve të dendura në vend, mund të dalë nga shtrati, duke përmbytur banesat në rrezik. #td_uid_1_5a6882894c398 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/paris-1-1-80×60.jpg) 0 0 […]

Horoskopi, dashuritë e së kaluarës për 12 shenjat
Ndryshe

Horoskopi, dashuritë e së kaluarës për 12 shenjat

A jeni të lidhur me histori të vjetra si Akrepi ose gati për të kthyer faqe si Demi? Yjet jua tregojnë Ndonjëherë kthehen: ato janë dashuritë e të kaluarës, të cilat shpesh kthehen në jetën tonë për të na testuar ose për të na ofruar një shans të dytë. Jo […]

Dita e dasmës, e keni të ndaluar të stresoheni!
Ndryshe

Dita e dasmës, e keni të ndaluar të stresoheni!

Një “udhëzues i mbijetesës” për të qëndruar të forta në ditët e furishme para ditës më të lumtur të jetës dhe për të shijuar çdo moment Organizimi i martesës është shumë i mundimshëm dhe i furishëm: kjo është arsyeja pse përballemi me kaq shumë stres dhe e gjejmë veten … […]

Dhjetëra të vdekur nga sulmet me makinë-bombë në Libi
Bota

Dhjetëra të vdekur nga sulmet me makinë-bombë në Libi

Dhjetëra persona janë vrarë dhe lënduar, pas shpërthimit të dy makinave-bomba jashtë një xhamie në qytetin Bengazi në Libi. Zyrtarët e spitalit lokal kanë thënë, se të paktën 27 persona janë vrarë dhe 42 të tjerë janë lënduar, në shpërthimin e 23 janarit. Dëshmitarët kanë thënë se bomba e parë […]