Day: January 25, 2018

Ministri i jashtëm spanjoll humb ndjenjat gjatë debatit në Davos (Video)
Bota

Ministri i jashtëm spanjoll humb ndjenjat gjatë debatit në Davos (Video)

Një debat në Forumin Ekonomik Botëror të Davosit u pezullua të mërkurën, pasi ministri i jashtëm spanjoll Alfonso Dastis humbi ndjenjat dhe duhej të merrte kujdes mjekësor, shkruan RT. Dastis ishte në radhën e dytë të audiencës duke ndjekur një bisedë të Bankës Botërore për të luftuar pabarazinë kur pësoi […]

Trump mund ta vizitoj këtë vit Britaninë e Madhe
Bota

Trump mund ta vizitoj këtë vit Britaninë e Madhe

Presidenti amerikan, Donald Trump dhe kryeministrja britanike, Theresa May kanë diskutuar për finalizimin e detajeve për vizitën e presidentit amerikan në Britani më vonë gjatë këtij viti. Të dy liderët janë takuar sot në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës. “Kryeministrja dhe presidenti kanë pranuar që t’i angazhojnë zyrtarët […]

Paqja në Lindjen e Mesme, Trump: Palestinezët janë mosmirënjohës
Bota

Paqja në Lindjen e Mesme, Trump: Palestinezët janë mosmirënjohës

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump është pyetur në Davos, nëse bisedimet e paqes mes Izraelit dhe Palestinës do të rifillojnë. Në përgjigjen e dhënë ai nuk ka hezituar të fajësojë palestinezët. Trump tha se “palestinezët kishin treguar “mosmirënjohje” ndaj SHBA-ve pas vendimit të tij të diskutueshëm për të njohur Jerusalemin […]

Incidenti hekurudhor në Itali, binari ishte i dëmtuar (Foto)
Bota

Incidenti hekurudhor në Itali, binari ishte i dëmtuar (Foto)

Binari që u dëmtua në linjën hekurudhore Kremona-Milano, ishte gati për t’u zëvendësuar dhe mësohet se puna ishte në proces. Këtë e dokumenton një fotografi e bërë saktësisht në pikën kur ka ndodhur ndarja, disa kilometra përpara daljes nga shinat të trenit ditën e sotme në Itali. Në këtë rast, […]

Goditet klani mafioz “Spada” në Itali, 32 të arrestuar (Foto)
Bota

Goditet klani mafioz “Spada” në Itali, 32 të arrestuar (Foto)

Operacion polior kundër klanit “Spada” në Ostia nga ana e policisë dhe karabinierëve. Janë lëshuar gjithsej 32 urdhër-arreste nga Prokuroria e Romës në kuadër të ligjit anti-mafie. Operacioni është kryer në mëngjes dhe policia ka vënë në pranga si kapot e dyshuar, ashtu edhe dhjetëra persona bashkëpunëtorë të klanit. Mes […]

Frigoriferi, 6 gabimet që nuk duhet bërë kurrë kur ngrini ushqimin
Ndryshe

Frigoriferi, 6 gabimet që nuk duhet bërë kurrë kur ngrini ushqimin

Të mbani gjithçka Frigoriferi është një pajisje e domosdoshme kur bëhet fjalë për kursimin e kohës dhe të parave, sepse ju lejon të largoni një numër të madh enësh dhe pastaj t’i bëni gati shumë shpejt. Por gjëja e rëndësishme është të dish se si duhen ngrirë ushqimet dhe siç […]

Zvicra është vendi më i lirë në botë
Bota

Zvicra është vendi më i lirë në botë

Zvicra është vendi më i lirë në botë në Indeksin e Lirisë Njerëzore, të publikuar sot. Indeksi përdor 79 tregues të lirive personale, civile dhe ekonomike për të renditur 159 vende dhe autoritete në mbarë botën. Në pesëshen e parë, pas Zvicrës radhiten Hong Kongu, Zelanda e Re, Irlanda dhe […]

Syze? Ja ‘make-up’ i duhur për të nxjerrë në pah fytyrën
Ndryshe

Syze? Ja ‘make-up’ i duhur për të nxjerrë në pah fytyrën

Të bukura gjithmonë? Ju mund të zgjidhni ngjyrat më të përshtatshme, si dhe produktet ku të përqendroheni që të jeni gjithmonë ‘al top’ Natyrisht, nëse do të mund të bënim pa to, do të ishim të lumtur, por ata janë bërë të domosdoshme: syzet mund të shtojnë personalitetin dhe të […]

Rusia ndalon komedinë mbi Stalinin
Bota

Rusia ndalon komedinë mbi Stalinin

Jo, nuk ka censurë në Rusi! Thotë ministri rus Kulturës Vladimir Medinski. Jo, Moska nuk i druhet përballjes kritike me historinë e vet! Thotë ministri Medinski. E megjithatë ai ndalon pak ditë para premierës në kinematë ruse të komedisë britanike për “Vdekjen e Stalinit”. Me pretekstin, se ky film është […]

Ndërhyrjet ruse në zgjedhje, Trump: Pres me kënaqësi të hetohem
Bota

Ndërhyrjet ruse në zgjedhje, Trump: Pres me kënaqësi të hetohem

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën në mbrëmje se “pret me kënaqësi” të intervistohet në kuadër të hetimeve lidhur me ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane dhe lidhur me mundësinë që ai të ketë penguar drejtësinë për shkak të shkarkimit të drejtorit të FBI-së. Presidenti Trump tha se ai është i gatshëm t’u […]