Day: January 26, 2018

George Soros sulmon Facebook dhe Google: Kërcënim për shoqërinë
Bota

George Soros sulmon Facebook dhe Google: Kërcënim për shoqërinë

Investitori miliarder dhe filantropi George Soros ishte i pranishëm në Forumin Ekonomik Botëror të Davosit dhe në një deklaratë të bërë të enjten ka sulmuar dy gjigandët e internetit Facebook e Google. Ai tha se këto dy platforma janë bërë “pengesa për risitë” dhe janë një “kërcënim” për shoqërinë njerëzore. […]

Kina do të ndërtojë rrugët polare të transportit në Arktik
Bota

Kina do të ndërtojë rrugët polare të transportit në Arktik

Kina ka njoftuar planet për zhvillimin e “Rrugës Polare të Mëndafshit”. Pekini është shprehur se ngrohja globale do të thoshte që rrugët e transportit të qëndrueshme përmes Arktikut do të bëheshin gjithnjë e më të rëndësishme për tregtinë ndërkombëtare. Kina do të punojë me Rusinë dhe vendet e tjera të […]

Parisi nën ujë, gati evakuimi i njerëzve dhe veprave të artit
Bota

Parisi nën ujë, gati evakuimi i njerëzve dhe veprave të artit

Autoritetet në Francë, u kanë kërkuar qindra njerëzve që të largohen nga shtëpitë e tyre në Paris pas alarmit të përmbytjes. Ndërkohë ekipet e emergjencave civile, po përgatiten të evakuojnë vepra arti të çmueshme nga Muzeu i Luvrit. Niveli i ujit pritet të rritet akoma edhe më shumë deri të […]

Varka përmbyset në brigjet e Jemenit, 30 emigrantë të vdekur
Bota

Varka përmbyset në brigjet e Jemenit, 30 emigrantë të vdekur

Të paktën 30 emigrantë kanë humbur jetën pak ditë më parë në brigjet e Jemenit, kur varka mbi të cilën ndodheshin është përmbysur. Rasti është denoncuar nga Organizata Botërore për Emigracionin, sipas të cilës në bord ndodheshin rreth 152 somaleze dhe shtetas nga Eritrea. Të mbijetuarit kanë treguar se skafistët […]

Davos, Trump: Amerika e para, por jo e vetme
Bota

Davos, Trump: Amerika e para, por jo e vetme

“Amerika po shikon sërish një rritje të fortë ekonomike, në Bursë janë përfituar 7 miliardë dollarë nga zgjedhja ime si president”. Kështu është shprehur presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, duke ndërhyrë nga Forumi ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës. “Amerika, – ka nënvizuar Trump, – është e hapur për suksesin […]

Super limuzina e re e presidentit Vladimir Putin (FOTO)
Ndryshe

Super limuzina e re e presidentit Vladimir Putin (FOTO)

Mjaft me Mercedesin. Një makinë “e bërë në Rusi” është gati të hyjë në garazhin e Kremlinit, por me komponentë dhe teknologji të klasit botëror. Gjithashtu edhe italian. Testet në Suedi dhe Gjermani Lajme «bërë në Rusi» Është parashikuar në maj debutimin e makinës së re presidenciale të kërkuar nga […]

Bakteret e gojës janë të rrezikshme për zemrën
Ndryshe

Bakteret e gojës janë të rrezikshme për zemrën

Ata kontribuojnë në formimin e pllakave të aterosklerozës Akumulimet e yndyrës që bllokojnë arteriet dhe shkaktojnë sulme në zemër dhe goditje nuk varen vetëm nga ajo që hani. Në fakt, ekziston një lidhje midis sëmundjeve të gojës dhe pllakave të aterosklerozës dhe lidhet me disa baktere të pranishme në gojë. […]

“Russiagate”, Nyt: Trump urdhëroi shkarkimin e Prokurorit Special
Bota

“Russiagate”, Nyt: Trump urdhëroi shkarkimin e Prokurorit Special

The New York Times ka raportuar se presidenti amerikan, Donald Trump ka udhëruar shkarkimin e këshilltarit special, Robert Mueller në muajin qershor, mirëpo e ka kthyer mbrapsht vendimin pasi këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Donald McGahn ka kërcënuar me dorëheqje. Në raportin e Times të publikuar më 25 janar janë […]

Zjarr në një spital në Korenë e Jugut, 41 të vdekur (Foto)
Bota

Zjarr në një spital në Korenë e Jugut, 41 të vdekur (Foto)

Gjithsej 41 persona kanë vdekur dhe më shumë se 80 të tjerë kanë mbetur të plagosur në një zjarr që shpërtheu në një spital në Korenë e Jugut perëndimore. Zjarri dyshohet të ketë ënë fillimisht në katin përdhes të ndërtesës kryesore të Sejongut, në Miryang. Flakët janë shuar pas rreth […]