Day: January 27, 2018

Udhëheqësi i opozitës ruse: Regjimi i Putin është ndërtuar mbi korrupsionin
Bota

Udhëheqësi i opozitës ruse: Regjimi i Putin është ndërtuar mbi korrupsionin

Udhëheqësi më i njohur i opozitës ruse, Aleksei Navalny, ka akuzuar regjimin e Presidentit Vladimir Putin si “të ndërtuar mbi korrupsionin” dhe i bëri thirrje Kremlinit të ndreqë marrëdhëniet e dëmtuara me Perëndimin. Teksa Rusia ka mbërthyer vëmendjen ndërkombëtare falë lajmeve për një protestë gjigande kundër Kremlinit të dielën, Navalny, […]

Brazil, sulmohet me armë klubi i natës, vriten 14 persona
Bota

Brazil, sulmohet me armë klubi i natës, vriten 14 persona

Disa agresorë kanë sulmuar me armë një klub nate në Brazilin verilindor, duke vrarë të paktën 14 vetë. Tre makina sulmuesish u futën në vendin e ngjarjes, të vendosur në periferi të Fortalezës, gjatë orëve të hershme të mëngjesit të së shtunës. Dy të mitur janë në mesin e të […]

Milos Zeman rikonfirmohet si president në Çeki
Bota

Milos Zeman rikonfirmohet si president në Çeki

Presidenti prorus, Milos Zeman, është rizgjedhur president i Çekisë edhe për një mandat pesëvjeçar. Rezultatet zyrtare pas numërimit të 96.87% të fletëvotimeve tregojnë se Zeman ka fituar me 51.95% të votave, ndërsa rivali i tij proevropian, Jiri Drahos, i ka fituar 48.04%. Zoti Drahos e ka pranuar disfatën. Zeman, 73 […]

Italia tërheq kosin me plastikë, rrezikohej mbytja e fëmijëve
Bota

Italia tërheq kosin me plastikë, rrezikohej mbytja e fëmijëve

Ministria e Shëndetësisë në Itali ka vendosur të tërheqë nga tregu kosin për fëmijë të markës “Pascoli italiani” për shkak të prezencës së mundshme të pjesëve të forta të plastikës që rrjedhin nga kontejnerët. Produktet në fjalë janë të gjitha pjesët e kosit në paketën 120 gram me çokollatë dhe […]

Sena përmbyt Parisin, lumi del mbi rrugët pranë tij
Bota

Sena përmbyt Parisin, lumi del mbi rrugët pranë tij

Shtëpitë dhe bizneset e ndodhura pranë brigjeve të Senës në Paris janë në alarm prej rritjes së nivelit të lumit të famshëm, që kërcënon të dalë nga shtrati. Katet përdhese të disa godinave në kryeqytetin francez janë mbuluar tashmë nga uji, pas reshjeve të dendura të shiut, por situata rrezikon […]

95 të vrarë shpërthimi i një ambulance-bombë në Kabul
Bota

95 të vrarë shpërthimi i një ambulance-bombë në Kabul

Zyrtarët afganë thonë se numri i të vrarëve nga një sulm masiv vetëvrasës në pjesën qendrore të kryeqytetit Kabul, ka arritur në 95 vetë, ndërsa 158 të tjerë janë plagosur. Zëvendësshefi i policisë në Kabul, Haqnawaz Haqyar, tha se sulmi ka ndodhur sot pas mesditës, sipas kohës lokale, në Sheshin […]

40 të vrarë shpërthimi i një ambulance-bombë në Kabul
Bota

40 të vrarë shpërthimi i një ambulance-bombë në Kabul

Të paktën 40 persona janë vrarë dhe afro 140 të tjerë janë plagosur, nga sulmi masiv vetëvrasës me makinë-bombë, në pjesën qendrore të kryeqytetit Kabul në Afganistan. Zëdhënësi i Ministrisë së shëndetësisë, Wahibullah Majrooh, tha se numri i të vrarëve mund të rritet, pasi viktimat ende janë duke u sjellë […]

8 sekrete për një bark të sheshtë në çdo kohë (FOTO)
Ndryshe

8 sekrete për një bark të sheshtë në çdo kohë (FOTO)

Një bark i sheshtë, në një kohë të shkurtër: humbja e një rrokulli të vogël që ka zgjedhur barkun tonë si vendi i saj i preferuar, sigurisht nuk është një mision i thjeshtë, por nuk është i pamundur. Ju thjesht do të duhet të jeni shumë të vendosur dhe ju […]

Konflikti në Ukrainë, SHBA shpall sanksione të reja
Bota

Konflikti në Ukrainë, SHBA shpall sanksione të reja

Shtetet e Bashkuara kanë shpallur sanksione kundër 21 personave dhe nëntë kompanive që kanë lidhje me konfliktin e mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës. Kjo është përpjekja e fundit e Uashingtonit për të bërë presion mbi grupet e përfshira në mënyrë aktive në konfliktin katërvjeçar. Sanksionet janë shpallur të […]