Day: January 28, 2018

Arabia Saudite liron nga “burgu” disa princa dhe biznesmenë
Bota

Arabia Saudite liron nga “burgu” disa princa dhe biznesmenë

Autoritetet saudite kanë liruar një numër të madh të princave dhe biznesmenëve të arrestuar gjatë një operacioni kundër korrupsionit. Lajmi është bërë i ditur nga mediat europiane, të cilat raportojnë se personat që u mbajtën në hotelin “Ritz-Carlton” të Rijadit u liruan pas arritjes së marrëveshjes me autoritetet. Emrat e […]

Spanja bllokon Puigdemont të marrë postin e presidentit
Bota

Spanja bllokon Puigdemont të marrë postin e presidentit

Gjykata Kushtete e Spanjës ka bllokuar ish-presidentin katalanas Carles Puigdemont që të marrë përsëri atë post. Gjykata Kushtetuese vendosi të shtunën se ish-presidenti i kërkuar nuk mund të kryente detyrën nga jashtë vendit nëse kthehej në postin presidencial përmes një votimi të parlamentit rajonal të martën. Puigdemont ka thënë se […]

Moskë, arrestohet sërish opozitari rus Navalny (Video)
Bota

Moskë, arrestohet sërish opozitari rus Navalny (Video)

Dhjetëra njerëz, përfshirë liderin opozitar, Aleksei Navalny, janë arrestuar sot në gjithë Rusinë, ndërsa protestonin në mbështetje të thirrjes për bojkot të zgjedhjeve presidenciale në mars të këtij viti. Navalny, i cili është edhe luftëtar i paepur kundër korrupsionit në Rusi, ka shkruar në rrjetin Tëitter se ishte arrestuar, pasi […]

Afganistan, ditë zie pas sulmit kamikaz që vrau 100 vetë
Bota

Afganistan, ditë zie pas sulmit kamikaz që vrau 100 vetë

Qeveria e Afganistanit ka shpallur Ditë Zie për sot, pasi nga një sulm i djeshëm vetëvrasës me makinë-bombë, janë vrarë më se 100 vetë. Përgjegjësinë për këtë sulm në kryeqytetin Kabul e kanë marrë militantët talebanë. Ministri i brendshëm afgan, Wais Barmak, ka njoftuar se numri i të vrarëve nga […]

Rusi, protesta në favor të bojkotimit të zgjedhjeve presidenciale
Bota

Rusi, protesta në favor të bojkotimit të zgjedhjeve presidenciale

Rusët e pakënaqur me perspektivën që edhe gjashtë vitet e ardhshme t’i kalojnë nën presidentin, Vladimir Putin, po protestojnë në gjithë Rusinë, në mbështetje të thirrjes së liderit opozitar, Aleksei Navalny, për bojkot të zgjedhjeve presidenciale, me gjithë vërejtjet e autoriteteve se do të jenë të ashpër ndaj demonstruesve, për […]

Nudoja që vlen miliona euro
Ndryshe

Nudoja që vlen miliona euro

Ajo ka një gëzim të fshehur, nën buzët që shkëlqejnë nga buzëkuqi, ndërsa me krah përpiqet të mbulojë gjoksin. Nuk ka asnjë të përbashkët me gruan e artistit të njohur Italian Jeanne, por mendohet se mund të ketë qenë jo thjesht një modele, por një histori dashurie e tij. Ndryshe […]

Historia e dashurisë e Virna Lisit
Ndryshe

Historia e dashurisë e Virna Lisit

Ajo është një nga dashuritë më jetëgjate në historinë e kinematografisë italiane e ndoshta nga më të bukurat. Aktorja bionde Virna Lisi do të dashurohej që në takimin e parë me Franco Pesci, një arkitekt I gjatë dhe shumë simpatik. Vetëm një vit më vonë ata do të martoheshin më […]