Day: January 29, 2018

Forcohen kriteret për hyrjen e refugjatëve në SHBA
Bota

Forcohen kriteret për hyrjen e refugjatëve në SHBA

Masat e “reja sigurisë” ndaj programit për pranimin e refugjatëve do të ndihmojë në bllokimin e kriminelëve dhe personave të tjerë të dyshimtë për të hyrë në Shtetet e Bashkuara nga vendet me rrezik të lartë, njoftoi kreu i Departamentit amerikan të Sigurisë Kombëtare. Duke folur në një takimi publik […]

Jep dorëheqjen zëvendësdrejtori i FBI-së
Bota

Jep dorëheqjen zëvendësdrejtori i FBI-së

Zëvendësdrejtori i Byrosë Federale të Hetimeve në SHBA (FBI), Andrew McCabe, ka dhënë dorëheqjen, raportojnë mediat amerikane. “Është pritur që McCabe të largohet nga agjencia federale e zbatimit të ligjit në muajin mars, por ai do të jetë në pushim deri në datën e daljes në pension”, raportoi NBC. Presidenti […]

Poloni-Izrael, përplasje për kampet naziste të vdekjes
Bota

Poloni-Izrael, përplasje për kampet naziste të vdekjes

Polonia po miraton një ligj që do ta bënte të dënueshme çdo deklaratë për ndonjë përgjegjësi të Polonisë për krimet ndaj njerëzimit të kryera në territorin e saj nga Gjermania naziste. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu deklaroi se vendi i tij nuk do të tolerojë “shtrembërimin e të vërtetës, rishkrimin e […]

Clinton ironizon Trump gjatë ndarjes së çmimeve “Grammy”
Bota

Clinton ironizon Trump gjatë ndarjes së çmimeve “Grammy”

Hillary Clinton realizoi një ‘show’ surprizë në një video-komedi në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Grammy”, e cila në qendër kishte ironinë ndaj presidentit amerikan Donald Trump. Ish-kandidatja presidenciale, bashkë me Cher, Snoop Dogg, Cardi B, John Legend dhe DJ Khaled ishin ndër ata që lexonin fragmente nga “Zjarr dhe […]

Rrëzohet një avion ushtarak në Kinë, dyshohet për viktima
Bota

Rrëzohet një avion ushtarak në Kinë, dyshohet për viktima

Një avion ushtarak kinez është rrëzuar gjatë një stërvitjeje në provincën jug-perëndimore të Guizhout. Incidenti është konfirmuar nga Ushtria Çlirimtare Popullore. Autoritetet lokale, ndodhen në vendngjarje dhe kanë nisur operacionet e kërkim-shpëtimit. Mediat lokale raportojnë se mund të ketë viktima, ndërkohë që arsyet e rrëzimit të avionit janë akoma të […]

Mediat gjermane: Gazrat e shkarkimit të makinave, të testuara te njerëzit
Bota

Mediat gjermane: Gazrat e shkarkimit të makinave, të testuara te njerëzit

Gazrat e shkarkimit të makinave me naftë të kompanive gjigante gjermane, nuk janë provuar vetëm te majmunët, por edhe te qeniet njerëzore. Kështu shkruajnë mediat gjermane “Sueddeutsche Zeitung” e “Stuttgarter Zeitung”, të cilat zbuklojnë detaje të reja të testeve ku janë përfshirë Vw, Daimler e Bmw. Organizata Europiane e Kërkimit […]

Rusi, lirohet lideri opozitar Aleksei Navalni
Bota

Rusi, lirohet lideri opozitar Aleksei Navalni

Autoritetet ruse kanë lënë të lirë zërin më të fuqishëm opozitar, Aleksei Navalni. 41-vjeçari u ndalua nga policia të dielën për shkak të organizimeve të paautorizuara në gjithë vendin. Protestat paqësore u thirrën nga Navalni për të kundërshtuar zgjedhjet presidenciale, të cilat ai I konsideron si farsë. Gjatë fjalës së […]

Parisi nën pushtetin e ujit, vijon të rritet niveli i lumit Sena
Bota

Parisi nën pushtetin e ujit, vijon të rritet niveli i lumit Sena

Parisi ndodhet në rrezik serioz teksa lumi Sena është tejfryrë fryrë dhe ka arritur kulmin me rreth katër metra mbi nivelin e tij normal të ujit për këtë kohë të vitit. Niveli i përmbytjes u rrit në 5.84 m (19.2ft) mëngjesin e sotëm dhe nuk pritet tërheqje e lumit para […]

Ide nga filmat fantastiko-shkencorë aplikohen në mjekësi
Ndryshe

Ide nga filmat fantastiko-shkencorë aplikohen në mjekësi

Ndërsa analizat me ultratinguj dhe me rreze X i ndihmojnë mjekët të diagnostikojnë të gjitha sëmundjet, nga kanceri i gjirit te guri në veshka, këto lloj analizash nuk mund të zbulojnë çfarë ndodh në brendësi të këtyre masave që formohen në trupin e njeriut. Njohuritë në këtë fushë mund t’u […]

Gjermania, 11 mln euro shpenzime për dëbimin e azilkërkuesve
Bota

Gjermania, 11 mln euro shpenzime për dëbimin e azilkërkuesve

Numri i të dëbuarve nga Gjermania shënoi vitin e kaluar rënie. Në vitin 2017 u riatdhesuan në vendet e tyre të origjinës 23.966 refugjatë, njofton gazeta “Bild am Sonntag”. Kjo shifër është 5.6 për qind më pak se në vitin 2016. Shumica e deportimeve janë kryer sipas njoftimit të kësaj […]