Day: January 31, 2018

SHBA, përplaset treni me ligjvënës republikanë, një i vdekur
Bota

SHBA, përplaset treni me ligjvënës republikanë, një i vdekur

#td_uid_1_5a722ea75f34a .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/180131125638-07-gop-train-crash-0131-exlarge-169-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a722ea75f34a .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/aptopix_gop_train_accident_43971-jpg-37c99.nbcnews-ux-1080-600-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a722ea75f34a .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/01/image-8-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } 1 of 3 Shtëpia e Bardhë njoftoi të mërkurën se si pasojë e përplasjes së një kamioni me një tren […]

Trump: Do të mbajmë hapur Guantanamon
Bota

Trump: Do të mbajmë hapur Guantanamon

Një urdhër i ri ekzekutiv, i shpallur nga Presidenti Trump gjatë fjalimit të tij për gjendjen e vendit, anulon një urdhër të vitit 2009 në të cilin presidenti Barack Obama premtoi të mbyllte objektin e paraburgimit në ishullin Guantanamo në Kubë. Shtëpia e Bardhë e bëri njoftimin pak para fjalimit […]

Turqi, lirohet pas 8 muajsh presidenti i Amnesty International
Bota

Turqi, lirohet pas 8 muajsh presidenti i Amnesty International

Një gjykatë në Stamboll, ka urdhëruar lirimin me kusht të presidentit të organizatës “Amnesty International” në Turqi, Taner Kiliç. Ai qëndroi në paraburgim për 8 muaj. Konfirmimi për lirimin e Kiliç është bërë nga vetë organizata ndërkombëtare. Zyrtari i saj akuzohej për terrorizëm dhe për lidhje të dyshuar me rrjetin […]

Interpol-i në alarm: 50 luftëtarë të ISIS-it kanë zbarkuar në Itali
Bota

Interpol-i në alarm: 50 luftëtarë të ISIS-it kanë zbarkuar në Itali

Sipas Interpol-it, 50 persona të dyshuar si luftëtarë të ISIS-it, të gjithë me kombësi tuniziane, kanë mbërritur së fundmi në Itali përmes detit. Lajmi është publikuar në gazetën britanike “The Guardian” në versionin e saj ‘online’, sipas të cilës, organizata ndërkombëtarë e policisë, i ka dërguar në 29 nëntor ministrit […]

Ndërhyrja ushtarake në Afrin, Macron paralajmëron Turqinë
Bota

Ndërhyrja ushtarake në Afrin, Macron paralajmëron Turqinë

Presidenti francez Emmanuel Macron, ka paralajmëruar Turqinë mbi rreziqet që do të sillte “një pushtim i mundshëm i Veriut të Sirisë”. Do të ishte “një problem i vërtetë” nëse nuk do të “respektohej sovraniteti sirian”. Duke komentuar operacionin ushtarak të nisur nga Ankaraja kundër enklavës kurde në Afrin, Macron ka […]

Nuk iu kujtohet emri i Lady Diana? Fajin e ka ana e majtë e trurit!
Ndryshe

Nuk iu kujtohet emri i Lady Diana? Fajin e ka ana e majtë e trurit!

Studimi i një grupi anglez botuar në «Cerebral Cortex». Sfida e hartës së 256 llojeve të kujtesës Një herë një psikolog eksperimental u përpoq të numërojë të gjitha llojet ekzistuese të kujtesës, duke arritur një shifër të mrekullueshme 256. Edhe nëse ky numër nuk duhet të merret shumë seriozisht, mbetet […]

Raporti: Shefi i spiunëve rusë është takuar me zyrtarë amerikanë
Bota

Raporti: Shefi i spiunëve rusë është takuar me zyrtarë amerikanë

Shefi i shërbimit të inteligjencës ruse, SVR, Sergey Narushkin, i cili është nën sanksione të Shteteve të Bashkuara, është takuar javën e kaluar afër Uashingtonit, me zyrtarë të inteligjencës amerikane, ka raportuar agjencia Reuters, duke i cituar dy burime amerikane të afërta me këtë çështje. Narushkin ishte konsultuar me Drejtorin […]

Horoskopi, cilët janë optimistët dhe pesimistët e zodiakut
Ndryshe

Horoskopi, cilët janë optimistët dhe pesimistët e zodiakut

Zbuloni qëndrimin tuaj ndaj ndodhive të jetës, siç e përshkruajnë yjet Përballë pengesave dhe ngjarjeve të paparashikuara të jetës ne të gjithë reagojmë në mënyra të ndryshme. Ka nga ata që e marrin jetën me optimizëm dhe mendojnë se çdo gjë gjithnjë mund të zgjidhet dhe ka nga ata që […]

Trump: Kina dhe Rusia, rivalë që duhet të përballohen
Bota

Trump: Kina dhe Rusia, rivalë që duhet të përballohen

Presidenti amerikan, Donad Trump, e ka përshkruar Kinën dhe Rusinë si rivalë, të cilët duhet të konfrontohen me “fuqi të pakonkurrencë” dhe i ka bërë thirrje Kongresit për t’i përmirësuar “të metat fundamentale” në marrëveshjen madhore atomike ndërmjet fuqive botërore dhe Iranit. Këto komente ai i ka bërë mbrëmë vonë […]