Month: January 2018

Japoni, fëmija 5 vjeç vdes i mbytur në lavatriçen e boshatisur
Bota

Japoni, fëmija 5 vjeç vdes i mbytur në lavatriçen e boshatisur

Një fëmijë 5 vjeç ka vdekur i mbytur në një lavatriçe të boshatisur në Osaka, në Japoni. Sipas policisë lokale, mamaja nuk ishte në shtëpi dhe fëmija po flinte bashkë me të atin kur i shtyrë nga kureshtia, është futur në pajisjes elektro-shtëpiake, e cila u mbyll automatikisht. Kur prindi […]

Iran, lirohet vajza që protestonte me shaminë e kokës
Bota

Iran, lirohet vajza që protestonte me shaminë e kokës

Pas disa ditësh ankth për fatin e saj, Vida, vajza iraniane e bërë e famshme për protestën ku valëviste shaminë e saj si një flamur është liruar. Lajmin e ka dhënë avokatja për të drejtat e njeriut, Nasrin Sotoudeh. Por një tjetër grua, është arrestuar pasi ka protestuar me shami […]

Çmenduri në Indi, përdhunohet një foshnjë tetëmuajshe
Bota

Çmenduri në Indi, përdhunohet një foshnjë tetëmuajshe

Një foshnjë tetëmuajshe dyshohet se është përdhunuar nga kushëriri i saj në kryeqytetin e Indisë, Delhi. Vajza raportohet të jetë në gjendje të rëndë në një spital lokal, ku është dërguar të dielën. Policia u tha mediave se ka arrestuar të dyshuarin 28 vjeç. Shefja e Komisionit për Gra në […]

Nëntë rregulla për të filluar ditën me këmbën e duhur
Ndryshe

Nëntë rregulla për të filluar ditën me këmbën e duhur

Një gotë uji dhe për të pasur humor ekspozohuni ndaj dritës natyrale Të ngrihesh me këmbën e duhur është sekreti për të qenë produktiv gjatë gjithë ditës, duke qenë energjik deri në mbrëmje si fizikisht ashtu edhe mendërisht. Duke filluar me nga një gotë ujë çdo ditë kur zgjoheni dhe […]

“Putin-list”, 210 persona rrezikojnë sanksionet nga SHBA-të
Bota

“Putin-list”, 210 persona rrezikojnë sanksionet nga SHBA-të

Thesari amerikan ka shpërndarë të ashtuquajturën “Putin-list”, e cila përmban emrat e oligarkëve rusë që janë pranë presidentit rus, Vladimir Putin dhe që së shpejti mund të jenë objekt sanksionesh. Në listë figurojnë 210 emra, ku 114 janë njerëz të politikës dhe 96 oligarkë. Mes tyre është edhe Roman Abramoviç, […]

Kthesë në Oksford, tani vajzat janë më shumë se djemtë!
Ndryshe

Kthesë në Oksford, tani vajzat janë më shumë se djemtë!

Pas 8 shekujsh! Deri në vitet ’70, dominimi mashkullor ishte total U deshën 800 vjet histori, një mijë duke marrë në konsideratë rrënjët e pararendësve, por në fund gratë e bënë atë: në vitin 2017 ata i kapërcyen burrat sipas numrit të hyrjeve në sallat e Universitetit prestigjioz të Oksfordit, […]

Video-kronika humoristike gjermane pas eliminimit nga Shqipëria në 1967!
Ndryshe

Video-kronika humoristike gjermane pas eliminimit nga Shqipëria në 1967!

Armand PLAKA Gazetari dhe stiduiuesi Armand Plaka ka publikuar në profilin e tij në “facebook” një video-kronikë interesante për tematikat historike shqiptaro-gjermane. Bëhet fjalë për një kronikë TV, të transmetuar vetëm një ditë pasi skuadra Kombëtare e RFGJ-së (ish-Gjermanisë Perëndimore) zhvilloi takimin e saj të kthimit në Tiranë, më 17 […]

Tension në ajër, avioni rus kërcënon atë amerikan
Bota

Tension në ajër, avioni rus kërcënon atë amerikan

Tension në ajer mes Rusisë dhe SHBA. Mediat e huaja duke iu referuar deklaratave nga ministria e Mbrojtjes e Rusisë dhe më pas edhe njoftimit të Pentagonit, bëjnë me dije se një avion rus iu afrua shume pranë nje avioni amerikan mbi Detin e Zi, duke u bërë shkak për […]

Shefi i CIA: Kina është një kërcënim si Rusia për SHBA-në
Bota

Shefi i CIA: Kina është një kërcënim si Rusia për SHBA-në

‘Përpjekjet kineze për të ushtruar ndikim të fshehtë mbi Perëndimin janë po aq të rëndësishme sa edhe përpjekjet ruse’, ka thënë drejtori i CIA-s, Mike Pompeo në një intervistë për BBC. Gjatë rrëfimit të tij për gjigandin britanik, Mike Pompeo tha se kinezët “kanë një mundësi shumë më të madhe” […]

Irlanda do të mbajë referendum për abortin
Bota

Irlanda do të mbajë referendum për abortin

Kryeministri i Irlandës, Leo Varadkar, tha se vendi i tij do të mbajë referendum në fund të majit, për të hequr ose jo ndalesën kushtetuese mbi shumicën e aborteve. Qeveria e ka marrë vendimin të hënën vonë. Varadkar tha se votuesit do të pyeten nëse duan ta mbajnë në fuqi […]