Month: February 2018

Trump kritikon përsëri Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions
Bota

Trump kritikon përsëri Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions

Presidenti Donald Trump të mërkurën kritikoi përsëri Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions, duke e cilësuar sjelljen e tij “të papranueshme”, që kërkoi zhvillimin e një hetimi se si zyrtarët u përpoqën të siguronin miratim për një mbikëqyrje të fshehtë ndaj një ish zyrtari të fushatës së Trump. Trump e qortoi […]

Sulme kibernetike në kompjuterët e Qeverisë gjermane
Bota

Sulme kibernetike në kompjuterët e Qeverisë gjermane

Zyrtarët gjermanë thanë se janë duke hetuar një krim kibernetik në kompjuterët e qeverisë, edhe pse mohuan të komentojnë raportet e mediave që fajësojnë një grup rus për pirateri. Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme të Gjermanisë tha se agjencitë e sulmuara kanë marrë masa për të hetuar rastin dhe […]

Theresa May refuzon projekt-opsionin e BE për Irlandën e Veriut
Bota

Theresa May refuzon projekt-opsionin e BE për Irlandën e Veriut

Kryeministrja britanike Theresa May ka kundërshtuar një propozim të BE-së për kufirin e Irlandës së Veriut duke thënë se kërcënon “integritetin kushtetues” të Mbretërisë së Bashkuar. Një projekt-marrëveshje ligjore e botuar nga BE propozon një “zonë të përbashkët rregullatore” në ishullin e Irlandës pas Brexit, nëse zgjidhjet nuk mund të […]

Tre astronautë kthehen në Tokë pas gjashtë muajve mision
Bota

Tre astronautë kthehen në Tokë pas gjashtë muajve mision

Tre astronautë janë kthyer nga Stacioni Ndërkombëtar i Gjithësisë në Tokë, pas më shumë se gjashtë muajsh të misionit atje. Ata kanë arritur në stepat e ftohta të Kazakistanit më 28 shkurt. Astronautët e NASA-s, Joe Acaba dhe Mark Vande Hei, si dhe astronauti rus, Aleksandr Misurkin, janë shfaqur të […]

Horoskopi, lulja më e përshtatshme për çdo shenjë (FOTO)
Ndryshe

Horoskopi, lulja më e përshtatshme për çdo shenjë (FOTO)

Edhe pse ditët janë ende të ftohta, ne mezi presim ardhjen e pranverës. Dhe yjet na këshillojnë si të thuash “me një lule” Ndër bukuritë që natyra na jep çdo ditë janë edhe lulet, të cilat me ngjyrat e tyre të ndritshme mbushin peizazhet dhe mjediset me të cilat jetojmë […]

“Bisha nga Lindja” ngrin Europën, 24 të vdekur në 4 ditë
Bota

“Bisha nga Lindja” ngrin Europën, 24 të vdekur në 4 ditë

Pjesa më e madhe e Evropës është mbuluar nga bora ndërsa moti i ftohtë përhapet deri në jug, duke prekur edhe bregdetin e Mesdheut. Masa e ftohtë ajrore me nofkën “Bisha nga Lindja” në Britani të Madhe, ka sjellë erëra të ngrira në të gjithë kontinentin, dhe temperatura deri në […]

Dhëndri i Trump humbet të drejtën të njihet me informacionet tepër sekrete
Bota

Dhëndri i Trump humbet të drejtën të njihet me informacionet tepër sekrete

Dhëndri i presidentit Donald Trump, Jared Kushner, humbet të drejtën të njihet me informacionet më të vlefshme të agjencive të zbulimit, që i jepen përditë presidentit, gjatë të ashtuquajturit “Informimi Ditor i Presidentit”. Ndryshimi pason masat e reja që po merr Shtëpia e Bardhë për të vendosur disiplinë më të […]

Koreja e Veriut furnizon me materiale fabrikat e armëve kimike të Sirisë
Bota

Koreja e Veriut furnizon me materiale fabrikat e armëve kimike të Sirisë

Koreja e Veriut ka dërguar pajisje në Siri që mund të përdoren për të prodhuar armë kimike, thotë një raport i OKB. Sipas këtij raporti rreth 40 dërgesa të paregjistruara të mëparshme u bënë midis 2012 dhe 2017. Materialet përfshijnë pllaka, valvola dhe tuba të qëndrueshëm ndaj acidit. Raporti, që […]