Day: February 1, 2018

Shefi i CIA-s: Asgjë e papërshtatshme në takimin me rusët
Bota

Shefi i CIA-s: Asgjë e papërshtatshme në takimin me rusët

Drejtori i CIA-s Mike Pompeo tha të enjten se nuk kishte asgjë të papërshtatshme për sa i përket takimit të tij me shefat e spiunazhit rus. Ai shtoi se megjithëse Rusia mbetet një vend kundërshtar, të mos përfitosh nga mundësia për të bashkëpunuar në çështjet e sigurisë, kjo do të […]

OKB shpreh shqetësim për krizën humanitare në Siri
Bota

OKB shpreh shqetësim për krizën humanitare në Siri

Këshilltari për çështje humanitare i Kombeve të Bashkuara, Jan Egeland, tha se dërgesat e ndihmave për qindra-mijëra civilë të bllokuar brenda “zonave të rrethuara” në Siri kanë rënë në nivelin më të ulët qysh në vitin 2015. Sipas tij, asnjë karvan me ndihma humanitare nuk ka arritur në këto vende […]

Gjermani, Bundestagu shtyn ndalimin e bashkimit familjar
Bota

Gjermani, Bundestagu shtyn ndalimin e bashkimit familjar

Bundestagu vendosi të shtyjë ndalimin e bashkimit familjar për refugjatët me status të kufizuar qëndrimi, pra ata që nuk janë të njohur plotësisht si azilantë deri në fund të korrikut. Më parë koalicioni me bazë të gjerë kishte ndaluar bashkimin familjar për dy vjet nga marsi i vitit 2016. Tani […]

Brexit, May: Qytetarët e BE-së duhet të trajtohen ndryshe
Bota

Brexit, May: Qytetarët e BE-së duhet të trajtohen ndryshe

Kryeministrja britanike Tereza Mej kundërshton propozimin që parashikon lejimin e të drejtave që lidhen me qëndrimin në vend të qytetarëve europianë gjatë periudhës së tranzicionit pas Breksit. Lajmi bëhet i ditur nga BBC. “Duhet të ketë ndryshim në trajtim mes atyre që mbërrijnë në vend pasi Mbretëria e Bashkuar të […]

15 gjëra që nuk duhet të bëni para Mbretëreshës Elizabeth!
Ndryshe

15 gjëra që nuk duhet të bëni para Mbretëreshës Elizabeth!

Takimi me Madhërinënë e Saj mund të jetë një rast i papërsëritshëm, por nëse nuk dëshiron të përballosh rrezikun e gabimeve ose, më keq, mosrespektimin e sovranes, duhet të ndiqni këto rregulla. Duke filluar që nga shprehja “pardon” dhe deri duke u ulur para saj… Të ulesh Siç shpjegohet në […]

Frikë në ajër, avioni rus bën ulje emergjente në SHBA
Bota

Frikë në ajër, avioni rus bën ulje emergjente në SHBA

Një aeroplan rus me pasagjerë, në fluturimin e tij prej Moskës për në Havanë të Kubës, ka bërë një zbritje emergjente në Nju Xhersi të Shteteve të Bashkuara, pasi papritmas ka mbetur me nivel të ulët të karburantit, kanë thënë zyrarë amerikanë dhe kompania ajrore. Autoritetet amerikane thanë mbrëmë se […]

Polonia miraton ligjin e ri për Holokaustin, reagon Izraeli
Bota

Polonia miraton ligjin e ri për Holokaustin, reagon Izraeli

Senati polak miratoi ligjin për Holokaustin, i cili synon të mbrojë imazhin e vendit por që kritikohet nga Izraeli, i cili pretendon se Varshava në këtë mënyrë do të rishkruajë historinë. Ligji parashikon deri në tre vjet burg apo gjobë për këdo që quan polake kampet e përqendrimit të ndërtuara […]

Izraeli sulmon Poloninë: Po mohojnë Holokaustin
Bota

Izraeli sulmon Poloninë: Po mohojnë Holokaustin

Ka pasur reagime të forta në Izrael në lidhje me miratimin nga ana e një dege të Parlamentit të Varshavës për të ashtuquajturin ligji mbi Shoah, i cili tani duhet të shqyrtohet nga presidenti polak para se të dekretohet. Ministri izraelit Yoav Gallant e quajti atë “një rast të mohimit […]

Angelina Jolie në NATO, mesazh për femrat në zonat e luftës
Bota

Angelina Jolie në NATO, mesazh për femrat në zonat e luftës

Ylli i Hollivudit, Angelina Jolie, njëherësh e dërguar speciale e Kombeve të Bashkuara për refugjatë, ka thënë se shfrytëzimi i dhunimit si “mjet lufte” nuk duhet të pranohet dhe ka kërkuar që NATO-ja ta merr udhëheqjen në zmbrapsjen e krimeve kundër grave në zonat e konflikteve. Aktorja Jolie ka folur […]