Day: February 2, 2018

Trump autorizon publikimin e një raporti të klasifikuar
Bota

Trump autorizon publikimin e një raporti të klasifikuar

Presidenti Donald Trump ka autorizuar publikimin e një raporti të klasifikuar, ku pretendohet se zyrtarët e lartë të zbatimit të ligjit janë treguar të njëanshëm ndaj presidentit. Media amerikane tha se ka gjasa që raporti të publikohet i plotë dhe pa redaktime. Si Byroja Federale e Hetimeve ashtu edhe Departamenti […]

Përplasen dy helikopterë ushtarakë francezë, të paktën 5 të vdekur
Bota

Përplasen dy helikopterë ushtarakë francezë, të paktën 5 të vdekur

Dy helikopterë të ushtrisë janë përplasur në Francën jugore, duke vrarë të paktën pesë persona, thonë policia dhe zyrtarët. Përplasja ndodhi në liqenin Carcès, në veri të St Tropez. Ekipet e shpëtimit janë në vendin e ngjarjes, në rajonin Var, duke kërkuar një person të gjashtë që ishte në bordin […]

Tragjedi në brigjet libiane, dyshohet për 90 emigrantë të mbytur
Bota

Tragjedi në brigjet libiane, dyshohet për 90 emigrantë të mbytur

Rreth 90 emigrantë, pjesa më e madhe nga Pakistani, janë mbytur në det dhe dyshohet se gjithçka ka ndodhur pas fundosjes së një varke në brigjet e Libisë. Lajmi është bërë i ditur nga Organizata Ndërkombëtare për migrimin. “Dhjetë trupa janë gjetur në bigjet libiane, mes të cilëve tetë pakistanezë […]

Hormoni i puthjes ndez dëshirën e grave
Ndryshe

Hormoni i puthjes ndez dëshirën e grave

Është “kisspeptina”, e cila kontrollon qëndrimet seksuale Nuk ka seks pa puthje mund të thuhet. I ashtuquajturi ‘hormon i puthjes’, kisspeptina, që gjendet në tru përveç tërheqjes ndez edhe dëshirën seksuale tek femrat. Me këtë zbulim, hapen mundësi të reja, veçanërisht për zhvillimin e terapive të reja për ata me […]

Afrikë e Jugut, shpëtojnë 955 minatorët të mbetur nën tokë
Bota

Afrikë e Jugut, shpëtojnë 955 minatorët të mbetur nën tokë

955 minatorët e mbetur në një minierë ari në Afrikën e Jugut kanë shpëtuar të gjithë. Ata kishin mbetur të bllokuar në minierën e Beatrix në Afrikën e Jugut pas një defekti elektrik që kishte penguar furnizimin e ashensorëve për t’u kthyer në sipërfaqe, duke qëndruar të bllokuar më rreth […]

Njihuni me “grackat” e sheqernave të fshehura në ushqime (FOTO)
Ndryshe

Njihuni me “grackat” e sheqernave të fshehura në ushqime (FOTO)

Ato gjenden në shumë ushqime dhe për këtë është e rëndësishme të njihen për përmirësimin e shëndetit Sheqernat janë gjëja e parë që duhet “të presim” kur vendosim të heqim disa kile: edhe pa iu drejtuar dietistit apo dietistëve, e dimë se gjëja e parë që duhet të bëjmë është […]

Furgoni përplas kalimtarët në Kinë, 18 të plagosur (Foto)
Bota

Furgoni përplas kalimtarët në Kinë, 18 të plagosur (Foto)

Tragjedi në Shanghai të Kinës, kur një furgon ka hyrë në një zonë pedonale pranë “People’s Park”, duke përplasur 18 persona, të cilat ndodhen në spital. Mediat lokale, raportojnë se mjeti i ka shtypur kalimtarët në pritje për të kaluar rrugën përpara se të përplasej me një pemë. Policia ka […]

Kubë, vetëvritet djali i madh i Fidel Kastros
Bota

Kubë, vetëvritet djali i madh i Fidel Kastros

Djali i madh i Fidel Kastros, Fidel Kastro Díaz-Balart, është vetëvrarë në Havanë. Lajmi bëhet i ditur nga mediat e shtetit komunist, të cilat shpjegojnë se si muaj më parë, 68-vjeçari po merrte mjekime për shkak të një depresioni të fortë. Për pak kohë, shkruan “El Pais”, është shtruar në […]